Szew okrężny – sposób na donoszenie ciąży

Założenie szwu na szyjkę macicy to zabieg, który pozwala na podtrzymanie ciąży w przypadku niewydolności szyjki macicy. Kiedy stosuje się takie rozwiązanie? Jaka jest jego skuteczność? Na co warto się przygotować?

Niewydolność szyjki macicy to problem, który dotyka około 1-2% przyszłych mam, szczególnie w kolejnych ciążach. Przyczyny niewydolności mogą być bardzo różne – od komplikacji przy poprzednich ciążach (np. łyżeczkowanie jamy macicy po poronieniu, nieodpowiednie zaopatrzenie pęknięcia szyjki macicy podczas porodu) po zaburzenia hormonalne i metaboliczne (np. niewystarczająca produkcja kolagenu i elastyny). Nasze przyzwyczajenia również mają znaczenie – skrócenie szyjki macicy częściej obserwuje się u pacjentek, które prowadzą w ciąży zbyt intensywny tryb życia. Problemy tego rodzaju są groźne – stanowią przyczynę większości poronień i porodów przedwczesnych. Jeśli jednak zostaną zdiagnozowane w porę, można w dużym stopniu zapobiec komplikacjom. Jedną z najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych metod mechanicznego podtrzymania ciąży jest założenie tzw. szwu szyjkowego. Rozwiązanie takie działa w ok. 80-90% przypadków, to znaczy, że znakomita większość pacjentek z niewydolnością szyjki macicy ma szanse na donoszenie ciąży.

Szew McDonalda

Najczęściej stosowanym dziś szwem szyjkowym jest tzw. szew okrężny, zwany dawniej szwem McDonalnda. Wskazania do założenia szwu okrężnego to między innymi dwa późne poronienia albo porody przedwczesne (przed 34. tygodniem ciąży) w wywiadzie. Szew zakłada się również w przypadku skrócenia szyjki poniżej 25 mm lub wtedy, gdy szyjka otwiera się przedwcześnie – w takim przypadku mówimy o tzw. szwie ratunkowym. Założenie szwu nie zawsze jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Nie zaleca się go, jeśli wiek płodu przekroczył 24 tygodnie, w przypadku ciąży mnogiej, a także u pacjentek z nieprawidłowym wymazem z szyjki macicy. Szwu nie zakłada się w przypadku krwawienia z pochwy oraz infekcji w obrębie macicy, jeśli poród już się rozpoczął lub odeszły wody płodowe. Zabieg nie jest również wykonywany, jeśli istnieje podejrzenie wad letalnych (czyli śmiertelnych) płodu albo jego obumarcia. Uwaga – przed założeniem szwu należy wykonać posiew z kanału szyjki macicy. Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości (np. obecność chorobotwórczych mikroorganizmów), należy najpierw wyleczyć szyjkę, a dopiero potem przystąpić do zabiegu.

Procedura krok po kroku

Szew szyjkowy zakłada się zwykle pomiędzy 12. a 24. tygodniem ciąży, a zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (niekiedy zewnątrzoponowym), wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Szew zakłada się na szyjkę macicy od strony pochwowej, a cała procedura (wraz z podaniem znieczulenia i wybudzeniem pacjentki) trwa około 30 minut. Pacjentka dostaje antybiotyki i środki przeciwbólowe bezpieczne dla dziecka i, jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, może nazajutrz udać się do domu. Następstwem zabiegu mogą być plamienia i krwawienia z pochwy, które po kilku dniach zamieniają kolor z czerwonego na brunatny. Normalnym objawem jest także niewysoka gorączka, która powinna ustąpić samoistnie po kilku dniach. Po założeniu szwu szyjkowego i kilkudniowej rekonwalescencji można „żyć normalnie”, w tym również uprawiać seks, o ile lekarz nie zaleci powstrzymania się od stosunków. Leżenie w łóżku konieczne jest tylko w niektórych przypadkach. Oczywiście, nie wolno się przemęczać – niewskazany jest duży wysiłek fizyczny, dźwiganie ciężarów, a także loty samolotem (szczególnie na długich trasach). Szew zdejmuje się zwykle na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu i do tego nie potrzeba już znieczulenia. Cała procedura trwa kilka minut i wykonuje się ją zwykle w gabinecie lekarskim.

Niepokojące objawy

Założenie szwu szyjkowego jest uważane za zabieg bezpieczny i dla mamy, i dla dziecka. W rzadkich przypadkach może jednak spowodować pęknięcie błon płodowych albo przedwczesne skurcze macicy. Warto pamiętać, że założenie tzw. szwu ratunkowego łączy się z większym ryzykiem, a skuteczność tego typu zabiegu jest niższa. Każda pacjentka po założeniu szwu jest objęta staranną opieką lekarską, a położenie szwu jest regularnie kontrolowane. Jeśli jednak między wizytami pojawią się objawy takie jak skurcze macicy, krwawienia z pochwy i upławyUpławyUpławy są bardzo przykrym problem, który dotyka wiele kobiet. O tej dolegliwości mówimy, gdy z pochwy wydobywa się niewłaściwa wydzielina. Niewielka ilość wydzieliny pochwowej jest normalna u dorosłych kobiet, ale nadmierna może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. Normalna wydzielina jest biała, ale plami bieliznę i wkładki na żółto lub jasno brązowo. Kolor zielono- żółty może świadczyć o zakażeniu ropnym, któremu zwykle towarzyszy nieprzyjemny zapach. Kolor czerwony lub ciemnobrązowy wskazuje na krew. Upławy najczęściej spowodowane są zakażeniem, ale mogą występować także jako skutek uczulenia na proszki do prania, żele pod prysznic, mydła, zapachowe wkładki czy podpaski. Aby zapobiec upławom należy szczególnie dbać o higienę intymną. Konieczne jest używanie osobnego ręcznika do okolic intymnych, mydła o pH zbliżonym do odczynu mikroflory pochwy. Ważne jest wspomaganie układu moczowo-płciowego kobiety doustnymi probiotykami ginekologicznymi, które uzupełniają mikroflorę pochwy w dobroczynne bakterie kwasu mlekowego np. LaciBios femina.  o nieprzyjemnym zapachu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz