Nowotwory męskich narządów płciowych

Nowotwory męskich narządów płciowych

O nowotworach męskich narządów płciowych mówi się znaczenie mniej niż o innych rodzajach nowotworów. Nie oznacza to jednak, że są one mniej groźne czy rzadziej występujące. Jak rozpoznać raka jądra, prącia czy prostaty?

O raku męskich narządów płciowych nie mówimy tak otwarcie, jak o raku piersi, czy płuc. Przyczyny leżą w społecznej roli mężczyzn. Chcą być postrzegani, jako silni faceci, a rak jąder czy penisa często w ich mniemaniu umniejsza ich męskości, każe podejrzewać, że nie są prawdziwymi mężczyznami. Oczywiście, takie podejście ma swoje konsekwencje. Często bywa tak, że nowotwory te są wykrywane w zaawansowanym stadium, trudniejszym do leczenia. Tymczasem wczesne wykrycie choroby daje nawet 100% szans wyleczenia.

Nowotwory męskich narządów płciowych są drugą przyczyną zapadania na nowotwory wśród mężczyzn. Są także przyczyną 8% zgonów wśród mężczyzn w Polsce.

Rak jąder

Przyczyna wystąpienia raka jąder nie jest do końca zbadana. Przypuszcza się, że może być to zależne od czynników hormonalnych, wnętrostwa, a także mieć podłoże genetyczne. Nie bez znaczenia są także powtarzające się infekcje, do których może dochodzić na przykład w wyniku zakażenia układu moczowego, przebytej świnki. Przyczyny raka jąder upatruje się także we wczesnym życiu płodowym, w wyniku nadmiernej ekspozycji płodu na estrogenyEstrogenyEstrogeny to grupa hormonów płciowych, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Są nazywane hormonami żeńskimi i odgrywają bardzo ważną rolę w kobiecym organizmie. Są też niezbędne dla mężczyzn ponieważ ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność. Prócz tego, że zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu rodnego, uczestniczą również w wielu ogólnoustrojowych przemianach metabolicznych. Odpowiadają za rozwój drugorzędowych cech płciowych, wpływają na przebieg i regularność cyklu miesiączkowego, odbudowę błony śluzowej macicy, zwiększają poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi, obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi, zwiększają odkładanie wapnia w kościach, zapobiegając osteoporozie. Estrogeny wpływają też na nastrój i libido. Zwane są również hormonami urody ponieważ organizm pod ich kierunkiem produkuje kwas hialuronowy oraz kolagen. . Taka sytuacja ma często miejsce po leczeniu niepłodności. Do innych czynników ryzyka zalicza się niską masę urodzeniową, zakażenie HIV, czy zanieczyszczenie środowiska. Nowotwór ten dotyka raczej młodych mężczyzn do czterdziestego roku życia. 

Objawy raka jądra to przede wszystkim wyczuwalne zmiany w jądrze, bolesność, ucisk, powiększenie, ale także uczucie swędzenia. Niektórzy mężczyźni mają uczucie ciężkości. Gdy nowotwór ulegnie przerzutowi do węzłów chłonnych pojawiają się inne dolegliwości, takie jak nudności, bóle pleców i brzucha, wymioty, utrata apetytu i wagi.

Badanie diagnostyczne polega na badaniu palpacyjnym, przeprowadzeniu USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   i badania krwi na obecność markerów nowotworowych.

Leczenie polega na usunięciu jądra, czasem wraz z węzłami chłonnymi. Jądro poddawane jest badaniu histopatologicznemu, mającemu określić rodzaj komórek nowotworowych.

Warte podkreślenia jest to, że usunięcie jednego jądra nie sprawia, że mężczyzna staje się bezpłodny. Drugie jądro może nadal sprawnie funkcjonować.

Wczesne wykrycie raka jądra daje nawet 100% szanse na wyleczenie, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka. Każdy mężczyzna powinien przeprowadzać raz w miesiącu samobadanie jąder. To pozwala na wyczucie nawet niewielkich zmian w ich obrębie.

Rak prącia

Ten rodzaj nowotworu dotyka częściej mężczyzn starszych, powyżej 65. roku życia. Przyczyną zachorowania mogą być złe nawyki higieniczne, prowadzące do infekcji. Nie bez znaczenia jest także fakt obrzezania. Okazuje się, że nieobrzezani mężczyźni mają większe szanse na zapadnięcie na tej rodzaj nowotworu. Związane jest to z ryzykiem wystąpienia stulejki, ale także zarażeniem wirusem HPVHPVHPV jest to szeroko rozpowszechniony wirus brodawczaka ludzkiego. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których około 30 jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Najgroźniejsze typy to HPV 16, 18, 31 i 45. Mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy(głównie HPV 16 i 18) lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Natomiast wirusy HPV typ 6 i 11 odpowiadają za około 90% przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie w ciągu roku do dwóch lat.   .

Nowotwory penisa są zwykle dość widoczne i rozpoczynają się na skórze: są to przebarwienia, zgrubienia, bolesność. W takim wypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Rak prącia może dawać przerzuty do węzłów chłonnych, a rzadziej do bardziej odległych narządów.

Diagnostyka polega na wycięciu fragmentu guza i przeprowadzeniu badania histopatologicznego.

Leczenie polega na usunięciu guza, chemio- i radioterapii. Usunięcia guza nie zawsze oznacza amputację całego penisa. Jeśli to możliwe stosuje się leczenie oszczędzające.

Całkowite wyleczenie jest możliwe pod warunkiem, że rak jest wcześnie wykryty i nie ma przerzutów. Im jest ich więcej, tym szanse na wyleczenie maleją.

Rak prącia w Europie nie jest często diagnozowany. Stanowi on zaledwie 0,3 – 0,6 nowotworów u mężczyzn.

Rak prostaty

Prostata to niewielki gruczoł umiejscowiony pod pęcherzem moczowym. W wyniku starzenia się może ulegać powiększeniu i mówimy wtedy o przeroście prostaty.

Do czynników ryzyka zapadnięcia na raka prostaty należy wiek, dieta wysokotłuczowa, także czynniki genetyczne pełnią niebagatelną rolę.

Problem z rakiem prostaty polega na tym, że może on nie dawać żadnych objawów nawet przez kilkanaście lat.

Pierwsze objawy problemów to trudności w oddawaniu moczu, lub częstomocz ale także uczucie nieopróżnionego pęcherza. W kolejnym etapie pojawia się krwiomocz, bóle w podbrzuszu, pieczenie podczas mikcji, nietrzymanie moczu, problemy ze wzwodem, krew w spermie, krwawienia i bóle odbytu. Gdy dojdzie do przerzutów mogą pojawić się bóle kostne, łamliwość kości, ucisk na rdzeń kręgowy, zaburzenia krzepnięcia.

Diagnostyka polega na przeprowadzeniu wywiadu oraz badaniu przez odbyt. Określa się także PSA oraz przeprowadza USG przez odbyt.

Raka prostaty leczy się chirurgicznie ale także z zastosowaniem chemio- i radioterapii oraz terapii hormonalnej.

Podobnie, jak kobiety powinny przeprowadzać regularne badania piersi i odwiedzać ginekologa przynajmniej raz w roku, tak mężczyźni powinni badać jądra i w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się do urologa. Zmiany, jakie mogą być zauważalne w obrębie narządów płciowych, nie zawsze świadczą o nowotworze, a nawet jeśli okaże się, że są one objawem jego obecności, wczesna diagnoza daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Odkładanie wizyty u lekarza nie ma żadnego sensu, może za to spowodować, że nowotwór się rozwinie, a jego leczenie będzie mnie skuteczne.

Dodaj komentarz