Miesiączka latem

Miesiączka latem

Dbanie o higienę w czasie miesiączki jest sprawą kluczową i uczymy się tego już od pierwszego dnia jej pojawienia się. Są jednak sytuacje, kiedy jest to trudniejsze niż zwykle i wymaga włożenia większego wysiłku, by uczucie komfortu nas nie opuszczało w te trudne dni. Lato i upały są taki właśnie czasem.

Samopoczucie

Większość kobiet w czasie menstruacji czuje się gorzej. Jesteśmy osłabione, zmęczone, rozdrażnione, wrażliwe na dotyk, miewamy bóle głowy. Najbardziej jednak dokucza nam ból związany ze skurczami macicy. Czasem jest to delikatne pobolewanie, które tylko sygnalizuje nam nasz stan, ale nierzadko ból jest przejmujący, promieniujący do krzyża i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Taki ból odczuwa wiele kobiet, jednak zanim uznamy go za nieodłączny element miesiączkowania koniecznie skonsultujmy go z ginekologiem. Może on bowiem być oznaką nieprawidłowości, które mają miejsce w organizmie. Jeśli jednak jesteśmy w tej grupie kobiet, które doświadczają comiesięcznych bólów z powodów fizjologicznych, musimy nauczyć sobie z tym radzić. Jest to znacznie trudniejsze w czasie upałów, kiedy znoszenie niedogodności jest bardziej uciążliwe. Co zatem robić, gdy upał doskwiera, miesiączka jest bolesna, a złe samopoczucie jest spotęgowane afrykańską aurą?

Oczywiście jeśli jest taka możliwość, warto przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu. Niestety nieczęsto zdarza się, abyśmy w domowych pieleszach miały klimatyzację, dlatego trzeba szukać innych możliwości, by przetrwać ten trudny czas. Przede wszystkim nie należy wychodzić na słońce, trzeba unikać największego upału. Warto dać sobie czas na odpoczynek i pozostać w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu. Możemy wykorzystać domowe sposoby na schłodzenie się: moczenie stóp w chłodnej wodzie, chłodny prysznic.

Sposób, w jaki odpoczywamy również ma znaczenie. Zwykle instynktownie zwijamy się w kłębek. To niestety nie pomaga. Trzeba znaleźć taką pozycję, która rozluźni mięśnie brzucha i dna miednicy. W tym celu kładziemy się na plecach, łączymy stopy, tak by stykały się ze sobą podeszwami, a kolana rozwieramy na boki. Taka pozycja w pierwszym momencie potęguje ból, jednak po chwili przynosi dużą ulgę.

Naturalnie możemy stosować środki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu czy paracetamolu.

Higiena

Kobiety w ubiegłych wiekach miały dużo więcej pracy z zachowaniem czystości w czasie menstruacji, niż my obecnie. Ich wkładki bowiem nie były jednorazowego użytku, ani nie gwarantowały tego, że nie przeciekną. Panie musiały więc pomimo uciążliwości trudnych dni, prać na bieżąco swoje „podpaski”. Dziś na szczęście mamy łatwiej. Możemy korzystać z wygodnych w użyciu wkładek, podpasek, tamponów lub kubeczków menstruacyjnych. Co jest najwygodniejsze latem? To zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy oraz osobistych preferencji. Z pewnością latem częściej należy wymieniać podpaskę, gdyż wysoka temperatura przyspiesza procesy gnilne, przez co krew znajdująca się w podpasce może wydzielać nieprzyjemny zapach. Także tampony należy zmieniać częściej, tym bardziej, że te same procesy mogą doprowadzić to infekcji wewnątrz pochwy. Przy każdej zmianie podpaski czy tamponu należy się podmyć, by zachować świeżość. Na wakacjach nie zawsze mamy taką możliwość, dlatego warto zaopatrzyć się w chusteczki do higieny intymnej, które w każdej toalecie pozwolą nam na odświeżenie się.

Bielizna

W upalne dni odpowiednia bielizna ma niebagatelne znaczenie. Przede wszystkim powinna być przewiewna, a więc wykonana z naturalnych materiałów, jak na przykład bawełna. Także rodzaj majtek powinien być odpowiedni. I choć latem często nosimy stringi, to w czasie miesiączki, nawet przy użyciu tamponów, raczej z nich zrezygnujmy. Lepiej wybrać figi, które będą stanowiły barierę dla drobnoustrojów i nie spowodują nieprzyjemnych przetarć, które w czasie upału zdarzają się częściej.

Zdecydowanie unikajmy bielizny syntetycznej. Może ona powodować nie tylko odparzenia, ale nieprzepuszczając powietrza powodować dyskomfort.

Nie zapominajmy także o wodzie, której picie w czasie upałów jest niezwykle istotne. Woda wpływa na kondycję całego organizmu, ułatwiając także przetrwanie trudnych dni miesiączki w czasie upałów.

Dodaj komentarz