Jak złagodzić napięcie przedmiesiączkowe?

Jak złagodzić napięcie przedmiesiączkowe?

Za objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) odpowiada wysoki poziom progesteronu, w II fazie cyklu, który obniża się przed miesiączką. Jednak wpływ na nastrój przed okresem, ma również obniżony poziom serotoniny i dopaminy. Dlatego, aby złagodzić emocjonalne dolegliwości PMS, można stosować preparaty z ekstraktem z kwiatu szafranu, inozytolem czy tryptofanem.

Przez znaczną część życia

PMS (Premenstrual Syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowegoPMSPMS – Zespół napięcia przedmiesiączkowego to jednostka chorobowa obejmująca objawy emocjonalne i fizyczne, pojawiające się przed miesiączką i ustępujących tuż po jej rozpoczęciu. PMS spowodowany jest nadmierną aktywnością lub produkcja estrogenów oraz niedoborem progestagenów w drugiej fazie cyklu. Na PMS cierpi statystycznie co druga kobieta. Pojawiające się dolegliwości powodują znaczne pogorszenie nastroju oraz ogólne złe samopoczucie. Wśród najczęstszych objawów wymienia się rozdrażnienie, huśtawkę nastrojów, agresję, depresję, płaczliwość, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, zmniejszoną aktywność życiowa, uczucie zmęczenia, zmiana apetytu, bóle głowy, bóle pleców, bolesność piersi, zaparcia i wzdęcia, uczucie ciężkości, puchnięcie, wzmożone pocenie się, uczucie gorąca, pogorszenie koordynacji ruchów. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków uspokajających, przeciwbólowych i hormonalnych. Zalecana jest również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. , dotyka w różnym stopniu większość kobiet, które na dodatek muszą radzić sobie z nim od momentu dojrzewania, aż do menopauzy. Jednak najbardziej uciążliwe dolegliwości z nim związane, dotyczą głównie pań między 30. a 40. rokiem życia. Zespół występuje w II fazie cyklu menstruacyjnego. Zaczyna się zwykle 4-10 dni przed krwawieniem, a ustępuje w chwili rozpoczęcia miesiączki.

Winny progesteronProgesteronProgesteron to żeński hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte jajnika w drugiej fazie cyklu oraz przez łożysko w czasie ciąży. Podczas cyklu miesiączkowego jego poziom wzrasta po owulacji, przygotowując błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zapłodnionego jaja. W przypadku braku ciąży, poziom luteiny wraca do normy i dochodzi do złuszczania błony śluzowej. Zbyt niski poziom tego hormonu może powodować niepłodność, zaburzenia cyklu miesiączkowego, krwawienia międzymiesiączkowe, a jego nagły spadek u kobiet po porodzie prowadzi do depresji poporodowej.

Problemy związane z PMS są skutkiem zmian w wydzielaniu hormonów płciowych przez jajniki.

W II fazie cyklu (po jajeczkowaniu) gwałtownie zmniejsza się poziom estrogenów, które dominują w I fazie, a wzrasta poziom progesteronu. Wysoki poziom progesteronu utrzymuje się przez całą II fazę cyklu, a obniża tuż przed krwawieniem. Według badań objawy PMS wywołane są działaniem progesteronu i jego metabolitów, przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy kobiety.

Niski poziom serotoniny i dopaminy

Według najnowszych teorii, wpływ na nastrój przed miesiączką ma również obniżony poziom neuroprzekaźników w mózgu tj.

- serotoniny

- dopaminy.

Poziom serotoniny wpływa na nasze samopoczucie i odczuwanie przez nas stresu. W przypadku jej niedoboru odczuwamy obniżenie nastroju, które często spowodowane jest przewlekłym stresem. Poza tym możemy być smutni, skłonni do agresji lub odczuwać lęk.

Dopamina z kolei, również odpowiada za samopoczucie, a także za energię, po prostu motywuje nas do działania. Dlatego osobom z jej niedoborem trudno rano wstać, a w ciągu dnia czują się zmęczone i trudno im się skoncentrować.

Emocjonalne dolegliwości PMS

Szacuje się, że zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje prawie 300 symptomów. Poza fizycznymi, jak migreny, nadwrażliwość piersi i problemy jelitowe (biegunki, zaparcia), występować mogą również objawy emocjonalne:

- zmienne nastroje, rozdrażnienie

- gniew i agresja

- smutek, niska samoocena, stany depresyjne

- trudności z koncentracją, zapominalstwo

- zmęczenie.

Jednym z preparatów, który może być stosowany w celu poprawy nastroju przed miesiączką jest http://depresanum.pl/ w skład którego wchodzi:

Ekstrakt z kwiatu szafranu

Szafran, który zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, już od średniowiecza był uprawiany we Francji i Hiszpanii. Obecnie największe jego plantacje są w Turcji i Iranie. Naukowcy z Teheranu przebadali kobiety, które miały silne objawy PMS. U 75% z nich, które stosowały kapsułki z wyciągiem z tej rośliny, nastąpiło złagodzenie dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Tryptofan

Serotonina jest wytwarzana z tryptofanu, który jest aminokwasem egzogennym. Nasz organizm nie jest w stanie sam go wyprodukować i musi być dostarczany wraz z dietą. Nie może być ona produkowana z innego źródła, dlatego niedobór tryptofanu, a co za tym idzie, niedobór serotoniny, po pewnym czasie może wywołać stany depresyjne.

Inozytol

Inozytol, nazywany niegdyś cukrem alkoholowym, jest izomerem glukozy, który zwiększa wrażliwość receptorów na serotoninę. Receptory serotoninowe umieszczone są na błonie komórkowej neuronów i niektórych innych komórek m.in. mięśni gładkich. Wpływ serotoniny na nasz organizm, zależy właśnie od jej oddziaływania z receptorami.

Witamina B6 i kwas foliowyKwas foliowyKwas foliowy to witamina z grupy B. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium czyli liść, gdyż wyprodukowano go ze szpinaku. Ma postać jasnożółtej substancji, która łatwo rozpuszcza się w wodzie. Inne nazwy to: witamina B9, folacyna, folan, kwas pteroiloglutaminowy, witamina Bc. Ma duże znaczenie w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ komórki dziecka dzielą się wówczas bardzo szybko. Kwas foliowy nie jest wytwarzany przez ludzki organizm, dlatego musi być przyjmowany wraz z pokarmem, lub w postaci suplementów. Niedobór tej witaminy w okresie ciąży może prowadzić do wady cewy nerwowej, która powoduje upośledzenie rozwoju kręgosłupa, mózgu i czaszki głównie rozszczep kręgosłupa oraz bezmózgowie. Przyjmowanie kwasu foliowego zapobiega rozdwojeniu podniebienia, wadom serca i kończyn oraz zaburzeniom wzrostu płodu. W pierwszych tygodniach ciąży kobiety powinny przyjmować od 400 do 800 mcg kwasu foliowego. Folacyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu już od momentu poczęcia aż do późnej starości. Ma duży wpływ na płodność, ponieważ u kobiet wpływa na dojrzewanie komórek jajowych i zagnieżdżenie się zarodka, a u mężczyzn wpływa na produkcję plemników. Witamina ta występuje powszechnie w tkankach wielu roślin i zwierząt, zwłaszcza w zielonych warzywach liściastych, wątrobie, drożdżach, roślinach strączkowych, otrębach, żółtku jajek, ciemnym pieczywie, owocach cytrusowych i sokach.

Depresanum, poza 3 powyższymi składnikami, zawiera również witaminę B6 i kwas foliowy. Wspomagają one utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, a także przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Hormony rządzą naszym życiem, czego przykładem jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jednak zwiększenie syntezy i uwalniania serotoniny i dopaminy w obrębie układu nerwowego, pomoże przywrócić równowagę emocjonalną w stanie obniżonego nastroju.

Dodaj komentarz