Zabieg usunięcia nadżerki a współżycie

Kiedy rozpocząć współżycie po zabiegu elektrokonizacji?

Stwierdzenia przez lekarza zmiany na szyjce macicy o charakterze nadżerki lub dysplazji budzi u większości kobiet mniejszy lub większy niepokój emocjonalny. Część pacjentek zdecyduje się na natychmiastowe podjęcie działań leczniczych mających na celu poprawę dobrostanu szyjki. Wybór najlepszej opcji terapeutycznej służącej do leczenia zmian na szyjce macicy zależy od wyniku badania cytologicznego, kolposkopowego lub histopatologicznego,  rozległości zmiany i jej etiopatogenezy, wieku pacjentki i wywiadu położniczego.

U nieródek preferuje sie metody wyczekujące (obserwacja i kontrolne rozmazy cytologiczne), zachowawcze (koagulacja chemiczna, lokalna estrogenoterapia,  gałki p/zapalne) lub zabiegowe (niedestrukcyjne) do których zalicza się krioterapię lub  waporyzację energią lasera. Tylko w szczególnych sytuacjach wykonuje się zabiegi bardziej inwazyjne jak chirurgiczną konizację  stożkową lub elektrokonizację. Zazwyczaj dotyczy to pacjentek, które już rodziły dzieci.  

Najczęściej wykonywanym zabiegiem operacyjnym jest elektrokonizacja, zwana przez większość kobiet „wypalanką”. Procedura ta wykonywana jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Lekarz pobiera wycinki z tarczy części pochwowej oraz wykonuje biopsje rysową kanału szyjki macicy. Uzyskane tkanki poddawana są następnie ocenie histopatologicznej. Przy pomocy elektrycznej pętli w kształcie trójkąta, wprowadzonej do kanału szyjki macicy, lekarz dokonując pełnego obrotu o 360o, wycina się fragment szyjki w kształcie walca. Końcowym etapem zabiegu jest opracowanie chirurgiczne pozostałej powierzchni szyjki macicy pętlą lub kulką elektryczną. Po kontroli hemostazy lekarz zakłada na szyjkę macicy opatrunek.

Pierwszy etap leczenia, trwający zazwyczaj od 3 do 5 minut pacjentka ma poza sobą.
Następnym etapem procesu leczenia jest prawidłowe gojenie szyjki. Na powierzchni operowanej tarczy części pochwowej zachodzą procesy regeneracyjno-naprawcze a powierzchnia rany pokrywa się ziarniną. Tkanka ta jest niezwykle krucha i często w okresie gojenia dochodzi do jej częściowego oddzielenia, co jest przyczyną krwawienia z dróg rodnych, zazwyczaj po 7-14 dniach od zabiegu. Ten objaw często niepokoi operowane kobiety. W tym okresie z obrzeża rany zaczyna napełzać prawidłowy nabłonek wielowarstwowy pochwy a proces epitelializacji (pokrycia nabłonkiem powierzchni rany) szyjki macicy trwa zazwyczaj 28-56 dni. Po tym okresie szyjka macicySzyjka macicySzyjka macicy to zgrubiała, dolna część mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy. Posiada kanał, przez który wydostaje się płód podczas porodu. Dla plemników stanowi początkowy odcinek drogi w podróży do macicy. W czasie cyklu miesięcznego szyjka macicy zmienia się pod wpływem działania hormonów. W początkowej i końcowej fazie szyjka jest twarda i zamknięta, natomiast podczas owulacji szyjka unosi się i staje się bardziej miękka, a jej ujście otwiera się. u większości kobiet jest wygojona. 

Pacjentki często zadają pytania dotyczące okresu wstrzemięźliwości seksualnej po zabiegu elektrokonizacji. Ich niepokój budzi również charakter wydzieliny, którą obserwują przez kilkanaście-kilkadziesiąt dni na wkładce higienicznej. Jej kolor i zapach może powodować znaczny dyskomfort i poczucie skrępowania a niekiedy jest ona doskonałą pożywką dla drobnoustrojów patogennych. W takim wypadku warto rozważyć profilaktyczne zastosowanie doustnych  probiotykProbiotyk Słowo probiotyk pochodzi z greki od słów pro - „dla" i bios - „życie". Chociaż pierwszy raz o „korzystnych bakteriach" wspomniano na początku dwudziestego wieku, badania nad bakteriami trwają nadal. Probiotyki to preparaty, w których składzie znajdują się żywe kultury mikroorganizmów, najczęściej bakterie kwasu mlekowego. Stosowanie probiotyków przynosi określone korzyści dla zdrowia bez ryzyka przedawkowania i powikłań. Probiotyki wpływają na syntezę witamin B1, B2, B12,K i metabolizm cholesterolu, stymulują układ immunologiczny, regulują wchłanianie jelitowe, utrzymują prawidłowe pH. ów ginekologicznych wspomagających naturalne mechanizmy obronne pochwy.

O czasie rozpoczęcia współżycia decyduje kobieta. Odczucie pełnego komfortu w zakresie miejsc intymnych jest sygnałem do podjęcia na nowo aktywności seksualnej.
Zbliżenia intymne partnerów mogą mieć miejsce nawet we wczesnym okresie rehabilitacji pozabiegowej pod warunkiem, że w ich trakcie nie dochodzi do immisji prącia. Partnerzy muszą się bowiem liczyć z sytuacją, w której głębokie ruchy frykcyjne prącia powodują mechaniczne uszkodzenie kruchej ziarniny pokrywającej świeżą ranę na szyjce macicy.

Konsekwencją takiego urazu może być niepokojące a niekiedy obfite krwawienie z dróg rodnych wymagające zazwyczaj założenia opatrunku koagulującego  a niekiedy założenia szwów hemostatycznych. Z tego względu w okresie rehabilitacji pozabiegowej zaleca się co najmniej 3-4 tygodnie „urlopu małżeńskiego” ze wskazaniem, by współżycie rozpocząć 7-14 dni po zakończeniu następnego krwawienia miesiączkowego.

Alternatywą dla niektórych par są techniki seksualne, w których dochodzi do tzw. stosunku przedsionkowego lub immisja prącia jest płytka. Ale i w tym ostatnim przypadku rozsądnie jest odczekać przynajmniej kilkanaście dni oraz dodatkowo  zabezpieczyć się przed drażniącym działaniem nasienia prezerwatywą. 

W przypadku kobiet leczonych zachowawczo lub przy pomocy technik  opartych na zamrożeniu powierzchownej warstwy nabłonka szyjki macicy nie istnieją jakieś szczególne zalecenia dotyczące konieczności powstrzymywania się od współżycia. Decyduje pacjentka. W przypadku krioterapii uciążliwym następstwem leczenia może być wzmożona ilość wodnistej wydzieliny z pochwy, która może powodować problemy natury higienicznej. 

Dr n. med Jacek Tomaszewski

Komentarze

jakie sa zalecenia po krio nadrzerki ?i czy moge wziasc zwolnienie ?pracuje po 12 godzin na stojaco i dzwigam ciezary
ja miałam nadżerkę usuwaną przez waporyzację laserem i goiła się dosyć trudno, miałam w ciągu 2 m-cy 2 wizyty kontrolne i dopiero po drugiej lekarz powiedział że można zacząć współżyć. Przez te 2 m-ce miałam upławy o których mnie uprzedził i stosowałam dopochwowo betadine i lactovaginal.
ja tez mialam niedawno wypalana nadrzerkr,jak narazie jest ok,bez zakarzen i infekcji.zobaczymy jak to bedzie dalej sie goic.dlugo sie goij ale coz kobietabto sie ma...

Dodaj komentarz