Kłykciny kończyste – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć!

Kłykciny kończyste – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć!

Czasami dojrzy je sama kobieta, czasem odkryje dopiero ginekolog podczas kontrolnego badania. Malutkie i niebolesne grudki oraz brodawki, czasem w ogromnej ilości, to tzw. kłykciny kończyste. Przez niektórych uznawane za chorobę weneryczną, kłykciny kończyste mogą lokować się w okolicach pochwy lub odbytu i są świadectwem zarażenia wirusem HPVHPVHPV jest to szeroko rozpowszechniony wirus brodawczaka ludzkiego. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których około 30 jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Najgroźniejsze typy to HPV 16, 18, 31 i 45. Mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy(głównie HPV 16 i 18) lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Natomiast wirusy HPV typ 6 i 11 odpowiadają za około 90% przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie w ciągu roku do dwóch lat.   .

Brodawki weneryczne, czyli kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste nazywane są także brodawkami wenerycznymi (w większości przypadków powstają one u osób aktywnych seksualnie) albo brodawkami płciowymiBrodawki płciowe(Kłykciny kończyste) są to brodawkowate zmiany występujące na narządach płciowych i w okolicy odbytu. Należą do grupy schorzeń wywoływanych najczęściej przez wirusy HPV typ  6 i 11, czasem 16 i 18. Ryzyko zarażenia podczas kontaktu seksualnego z osobą chorą wynosi aż 75%. Zmiany mogą być pojedyncze, drobne lub rozległe, o wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Niektóre typy wirusów HPV(onkogenne, najczęściej 16 i 18)mogą wywoływać raki szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu. Leczenie polega na stosowaniu miejscowo leków przeciwwirusowych, a w niektórych przypadkach stosuje się zabieg ich chirurgicznego usunięcia,  ponieważ należy całkowicie wyeliminować stany zapalne narządów moczowo-płciowych, gdyż jakiekolwiek pozostałości zmian, mogą doprowadzić do nawrotu choroby. Leczenie powinno jednocześnie obejmować oboje partnerów. . Są to malutkie grudki, w kolorze zbliżonym do naturalnego odcienia skóry. Wywoływane są przez wirus HPV, w szczególności przez HPV 11 oraz 6.

Według najnowszych danych, aż co czwarta osoba do 24 roku życia oraz co druga w wieku do 50 lat jest nosicielem wirusa HPV. Jednak nie u każdej zarażonej kobiety powstaną kłykciny kończyste. Pojawiają się one głownie w sytuacjach, w których z różnych przyczyn organizm staje się osłabiony – jak np. podczas infekcji. Wówczas dochodzi do uaktywnienia się wirusa i powstania zmian, najczęściej w okolicach narządów płciowych.

Kłykciny kończyste – jak je rozpoznać?

Kłykciny kończyste w wielu przypadkach nie dają żadnych objawów – stąd też bywają „odkrywane” dopiero w gabinecie ginekologicznym. Czasem jednak ich obecność powoduje pewne dolegliwości, które uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie. Są to między innymi:

Kłykciny nie są bolesne – zdarza się jednak, że wspomniane wyżej dolegliwości wystarczają, aby skierować kroki zarażonej kobiety do gabinetu ginekologa.

Rozpoznanie kłykcin kończystych nie jest trudne. Malutkie brodawki w pierwszej kolejności zwykle pojawiają się w okolicy warg sromowych oraz przy wejściu do pochwy. U niektórych pań obejmują także łechtaczkę oraz cewkę moczową. Z czasem mogą rozprzestrzenić się w kierunku odbytu, a nawet ud. Skrajne przypadki to te, w których kłykciny kończyste rozrastają się tak bardzo, że zasłaniają wejście do pochwy albo sam odbyt (zdarza się to częściej u kobiet ciężarnych, u których kłykciny kończyste szybciej się powiększają). Niestety, zmiany mogą wystąpić także w okolicy ust.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Przede wszystkim uściślijmy – na pewno trzeba je leczyć! Kłykciny kończyste mogą rozrastać się i osiągać postać dużych, kalafiorowatych zmian. Bywają źródłem fizycznego dyskomfortu oraz dużego skrępowania zarówno w sytuacjach zbliżeń seksualnych, jak i podczas badań w gabinecie lekarskim. W niektórych przypadkach skutkują nawet powstaniem stanów przedrakowych albo nowotworem płaskonabłonkowym.

Kłykciny kończyste na początku próbuje się wyleczyć poprzez środki farmakologiczne (kremy stosowane na zmienione miejsca oraz doustne tabletki przeciwwirusowe). Jeżeli jednak zmiany są bardzo duże, pomija się ten etap i zaleca się pacjentce elektrokoagulację, krio- albo laseroterapię bądź usuwanie kłykcin podczas klasycznej operacji.

Bardzo istotne jest to, aby leczenie obejmowało oboje partnerów – zlekceważenie tego może doprowadzić do powtórnego zakażenia.

Komentarze

a czy takie usuwanie laserem boli?
Ja miałam zabieg w znieczuleniu w Wilmed w Warszawie, wiec nie bolało ;) Po zabiegu też nie było źle, grunt, że pozbyłem się tego paskudztwa. Mam nadzieję, że nigdy nie wróci.

Dodaj komentarz