Choroby krążenia nie lubią upałów – jakie dolegliwości powinny cię zaniepokoić?

Choroby krążenia nie lubią upałów – jakie dolegliwości powinny cię zaniepokoić?

Lato, chociaż piękne, bywa niebezpieczne – zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku oraz dla wszystkich cierpiących na choroby układu sercowo - naczyniowego. Jeśli więc jesteś tzw. „sercowcem”, masz wahania ciśnienia krwi albo dokuczają ci żylaki – przeczytaj, na jakie niepokojące objawy zwracać uwagę oraz jak uchronić się przed groźnymi skutkami upałów.

Co dzieje się z organizmem podczas wysokich temperatur?

Kiedy słupek na termometrze pokazuje w cieniu 25 i więcej stopni, organizm przechodzi w stan walki o utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, serce pracuje szybciej, na skórze pojawia się pot, a ciśnienie krwi spada. Dla wielu ludzi nie stanowi to zagrożenia, ale w przypadku tzw. „sercowców” jest inaczej. Każdego roku dochodzi do setek przypadków ich hospitalizacji, czasami – niestety – do śmierci.

Objawy ze stronu układu sercowo – naczyniowego: nie lekceważ ich!

Nie zawsze mamy świadomość, że nasz układ sercowo – naczyniowy działa nieprawidłowo. Niezależnie jednak od tego, czy dokładnie znasz swoją chorobę, raz na jakiś czas odczuwasz dolegliwości natury kardiologicznej czy też nie wiesz o tym, że coś ci dolega – musisz zwracać uwagę na następujące objawy:

 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • kołatania serca (wrażenie „przeskoków” serca, szybszej jego pracy, drżenia)
 • bóle w klatce piersiowej, wrażenie ucisku
 • duszność
 • niepokój, podenerwowanie

W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej znaleźć się w możliwie najchłodniejszym miejscu i skontaktować z lekarzem.

Groźne upały – jak zmniejszyć ryzyko?

Upał może być groźny, a nawet śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego jeśli czujemy, że nam nie służy albo już to wiemy, należy starać się możliwie jak najbardziej bronić się przed jego negatywnymi skutkami. Oto, jak możemy to zrobić:

 • chroń głowę

Okrycie na głowę jest obowiązkowe w upały! Możesz wybrać zarówno lekką czapkę, jak i kapelusz, ale pamiętaj, by wybrać coś zrobionego z lekkich tkanin.

 • unikaj słońca

Jeśli już musisz wyjść, to staraj się unikać silnie nasłonecznionych tras. Jeżeli nie musisz – nie wychodź między 11 a 16/17. Spacer w ponad 30-sto stopniowym upale nie będzie przyjemnością, a zagrożeniem!

 • unikaj zatłoczonych środków lokomocji

Nawet zdrowym, niemających sercowych kłopotów ludziom zdarza się zasłabnąć lub poczuć źle w zatłoczonym autobusie w upalny dzień. Jeśli tylko masz taką możliwość – unikaj takich przejazdów.

 • dużo pij

W upały 2 litry wody dziennie to absolutne minimum! Jedną z najgorszych rzeczy, które możesz „zafundować” swojemu układowi krążenia, jest właśnie odwodnienie.

 • jedz lekko

Nasze organizmy w ogóle nie lubią objadania się, jednak w okresie upałów ciężki i duże posiłki wyjątkowo nam nie służą. Jedz małe, lekkie porcje i unikaj ostrych przypraw.

 • ochładzaj się… z głową

Ochładzanie ciała poprzez nagłe polewanie ciała zimną wodą albo wskoczenie do niej to pomysł, który może mieć tragiczne konsekwencje – zwłaszcza dla „sercowców”. Nigdy tego nie rób. Jeśli potrzebujesz ochłodzenia, zasuń rolety w mieszkaniu, włącz wiatrak, nakładaj na ciało zwilżone ręczniki i pij dużo wody.

Stosowanie się do wymienionych porad pozwala nie tylko przetrwać upały w lepszym samopoczuciu, ale także, w wielu przypadkach – uniknąć poważnego zagrożenia zdrowia i życia.

Komentarze

w mierna czewana jawerna , jest lowiena loweiera się tyrnia marna których zachowanie baszawiena i hanna łowienia . zachowanie niego wierna , jest ciegorzych z nume dowiema się rowiena , czaswiowa .na zycia kobieta bzaszwo dziecka.dzieki pani ewelina lys, ma dzieci.maj,iza,zuzanna,julka,kloudia,agata,tomek. od karolina blyskal - zych

Dodaj komentarz