Świąteczna depresja – dlaczego Boże Narodzenia jest aż tak stresujące?

Świąteczna depresja – dlaczego Boże Narodzenia jest aż tak stresujące?

Z badań wynika, że dla wielu Polaków okres świąteczny wcale nie jest radosny i szczęśliwy – o wiele częściej określamy go jako stresujący, przygnębiający i rozczarowujący. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, by Boże Narodzenie zaczęło cieszyć?

Boże Narodzenie – dlaczego nas nie cieszy?

Z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez ARC Rynek i Opinia aż 25% Polaków otwarcie przyznaje się do niechęci do świąt Bożego Narodzenia. To zaskakujące, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że to właśnie świąteczny czas kreowany jest jako ten rodzinny, pełen radości, ciepła i miłości.

Okazuje się jednak, że dla specjalistów niechęć do świąt nie jest niczym niezwykłym, podobnie jak spadek nastroju w tym pozornie „radosnym” okresie. Wymieniają oni kilka ważnych powodów, przez które nie możemy doczekać się, aż będzie można spakować bombki, pomachać gościom na pożegnanie i spokojnie wrócić do „normalności”:

  • Rozczarowanie wyobrażeniami

Dotyczy to zwłaszcza osób, które wkładają bardzo dużo wysiłku w przygotowanie „idealnych świąt”, ściśle pokrywających się z obrazami z reklam czy magazynów. Kiedy okazuje się, że prezenty nie są trafione, członkowie rodziny zaczynają się kłócić, a karp nie smakuje tak jak zapewniano w przepisie, łatwo o frustrację i rozczarowanie.

  • Tłumy i chaos w sklepach

Jedną z rzeczy, których szczególnie nie cierpimy w okresie przedświątecznym, są tłumy w sklepach. Ubrani w zimowe kurtki, szale i czapki stoimy godzinami w kilometrowych kolejkach i – podobnie jak resztę, dopada nas irytacja.

  • Wydatki

Dla wielu z nas okres świąteczny jest trudny przede wszystkim z uwagi na wydatki. Nie brakuje Polaków, którzy decydują się na zaciąganie wysoko oprocentowanych pożyczek, aby sprostać wymaganiom innym, zaprezentować się z dobrej strony i nie sprawić zawodu dzieciom.

  • Konieczność spędzania czasu z bliskimi i uczestniczenia w konfliktach

W świątecznych reklamach, filmach i sesjach zdjęciowych podkreśla się wyraźnie, że święta Bożego Narodzenia to czas miłości i radości. To moment, w którym w końcu znajdujemy czas dla tych, którzy są najważniejsi i możemy cieszyć się ich bliskością.

Problem w tym, że wielu z nas tak naprawdę nie odczuwa specjalnej potrzeby spędzenia trzech dni w gronie rodziny. W wielu domach spożywa się alkohol, który podnosi głosy i generuje konflikty. Pojawiają się niewygodne pytania, niewybredne komentarze i nieśmieszne dowcipy. Nie chcemy tego wszystkiego, ale nie wypada odmówić.

  • Samotność

Od konfliktów i konieczności spędzenia trzech godzin u boku nielubianego wujka/bratanicy jeszcze gorsza wydaje się samotność. Wielu z nas właśnie w tym okresie boleśnie odczuwa swoje osamotnienie, wynikające z braku rodziny albo zapomnienia bliskich. Święta Bożego Narodzenia to również czas, w których jeszcze mocniej tęsknimy za zmarłymi – w obliczu pustego krzesła trudniej na chwilę odegnać ból.

Czy Boże Narodzenie można polubić?

Jeśli nie cierpisz Bożego Narodzenia i na samą myśl o nim przechodzą cię ciarki, trudno będzie ci zupełnie zmienić nastawienie. Może jednak spróbować choć trochę zredukować swoje negatywne emocje. Aby tak się stało, wprowadź w życie następujące wskazówki:

  • Zmień sposób spędzania świąt

Jeśli drażni cię wielogodzinne siedzenie przy stole, zaproponuj rodzinie spacer. Możesz też pospacerować w samotności, pomoże ci to zebrać myśli i poczuć się lepiej po obfitym posiłku.

  • Rób zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem

Tłumy w sklepach to coś, co irytuje każdego z nas. Nie musisz jednak stać godzinami w kolejce. Kup z odpowiednim wyprzedzeniem większość prezentów – najlepiej w Internecie. Pamiętaj też, że znaczną część produktów spożywczych potrzebnych na kolację wigilijną możesz kupić nawet kilka tygodni wcześniej.

  • Podejdź do świąt oszczędnie

Jeśli najbardziej w świętach niepokoją cię wydatki, to postaraj się je ograniczyć. Nie kupuj drogich dekoracji – postaw na te robione ręcznie. Ręcznie wykonaj też część prezentów. Pamiętaj również, że dobrym pomysłem na ograniczenie wydatków jest zmiana systemu obdarowywania bliskich. Zamiast kupować upominki wszystkim, wprowadźcie nowy zwyczaj: każdy losuje jedną osobę i tylko ją musi obdarować.