Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicyRak szyjki macicyJest to nowotwór złośliwy, którego występowanie poprzedza wewnątrz nabłonkowa neoplazja szyjki macicy (CIN), łatwo wykrywalna w badaniu cytologicznym. Główną przyczyną rozwoju tego typu raka jest zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka, głównie typem 16 i 18, które są odpowiedzialne za około 70% przypadków. Czynnikami wpływającymi na jego rozwój jest wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego oraz częsta zmian partnerów, zakażenie rzęsistkiem pochwowym, nikotynizm. Wśród objawów raka szyjki macicy, występujących niestety w późnej fazie choroby, wymienia się: krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu, krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia kontaktowe po stosunku, bóle podbrzusza, bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Leczenie zależy od stadium rozwoju nowotworu i obejmuje leczenie chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię. to nowotwór złośliwy, który rozwija się z nabłonka pokrywającego szyjkę macicy lub jej kanał.

Każdego roku ok. 3 500 kobiet w Polsce dowiaduje się, że cierpi na tę chorobę. Niestety połowa z nich umiera tylko dlatego, że do lekarza zgłosiły się zbyt późno.
Nowotwór szyjki macicy może dotyczyć kobiet w każdym wieku. W grupie wysokiego ryzyka są już 25-latki i starsze.

Przyczyny

Istnieje wiele czynników sprzyjających rozwojowi raka szyjki macicy, jednak najpoważniejszym jest wirus brodawczaka ludzkiego, HPV (Human Papilloma virus).

Na kontakt z nim jest narażona większość osób aktywnych seksualnie – jest to najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową. Do przeniesienia wirusa może dojść także za pośrednictwem bielizny lub ręcznika, dlatego należy rygorystycznie przestrzegać zasad higieny we wszystkich miejscach publicznych (np. salon kosmetyczny, basen, sauna, solarium).
Wirus HPVHPVHPV jest to szeroko rozpowszechniony wirus brodawczaka ludzkiego. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których około 30 jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Najgroźniejsze typy to HPV 16, 18, 31 i 45. Mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy(głównie HPV 16 i 18) lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Natomiast wirusy HPV typ 6 i 11 odpowiadają za około 90% przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie w ciągu roku do dwóch lat.   występuje w kilku odmianach. Nie wszystkie są w stanie wywołać raka, ale każda może prowadzić do powstania zakażenia. Zwykle przemija ono po pewnym czasie, ale zdarza się, że przechodzi w postać przetrwalną. Jeżeli wywołały ją groźne typy wirusa i utrzymuje się ona przez dłuższy okres, znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Istotny wpływ na rozwój tej choroby mają także inne czynniki:
  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
  • duża liczba partnerów płciowych w ciągu życia,
  • palenie papierosów,
  • niski status ekonomiczny,
  • wieloletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • częste nieleczone stany zapalne pochwy.
Naukowcy podkreślają, że istnieje wyraźny związek między aktywnością seksualną kobiet a możliwością powstania raka szyjki macicy. Dlatego każda kobieta, która rozpoczęła życie płciowe, powinna regularnie wykonywać badania ginekologiczneBadanie ginekologiczneTo badanie przedmiotowe, w którym szczególną uwagę przywiązuje się do oceny narządów miednicy małej i piersi. Przeprowadza się je w celu wykrycia nieprawidłowości oraz podjęcia leczenia istniejących schorzeń. Staranne badanie ginekologiczne obejmuje zebranie wywiadu, badanie przedmiotowe (z użyciem wziernika i wewnętrzne), niektóre badania laboratoryjne oraz rozmowę z lekarzem dotyczącą jego spostrzeżeń i zaleceń na przyszłość. Wszystkim kobietom zaleca się aby poddawały się badaniu regularnie. , pozwalające na wykrycie choroby we wczesnym stadium, gdy można ją skutecznie wyleczyć.

Podstawowym badaniem, które wykrywa raka jeszcze na etapie przedinwazyjnym, jest cytologiaBadanie cytologiczne Polega na pobraniu rozmazu z tarczy części pochwowej oraz  z kanału szyjki macicy w celu oceny, czy złuszczające się komórki są prawidłowe, czy mają cechy patologiczne. Zależnie od sposobu pobierania materiału wyróżnia się metody pośrednie, polegające na aspirowaniu treści zawierającej samoczynnie złuszczone komórki  oraz  metody bezpośrednie, polegające na ścieraniu  nabłonka z powierzchni błony śluzowej. Badanie to jest całkowicie bezbolesne. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie raka szyjki macicy. Cytologia jest badaniem rutynowym, wszystkie kobiety w wieku od 25 do 59 lat raz na trzy lata mogą ją zrobić bezpłatnie. . Wszelkie niepokojące wyniki rozmazu cytologicznego są dokładnie sprawdzane. To pozwala na postawienie pewnej diagnozy. Gdy zmiany są poważniejsze wykonuje się kolposkopię przy pomocy aparatu, który oświetla szyjkę macicy i umożliwia obejrzenie jej w 30-40 krotnym powiększeniu. Z miejsc najbardziej podejrzanych pobiera się próbki do badań laboratoryjnych.

Objawy

Wczesnym etapom rozwoju raka szyjki macicy nie towarzyszą praktycznie żadne objawy. Nowotwór może rozwijać się w ukryciu nawet kilka lat. Gdy pojawiają się pierwsze symptomy, choroba jest już zwykle bardzo rozwinięta, co zmniejsza szansę chorej na wyleczenie i przeżycie. Dlatego profilaktyczne badania powinny być wykonywane raz do roku.


Pierwsze objawy świadczą tak naprawdę o poważnym zaawansowaniu choroby, mogą to być bóle w okolicy podbrzusza lub krzyżowo-lędźwiowej, upławyUpławyUpławy są bardzo przykrym problem, który dotyka wiele kobiet. O tej dolegliwości mówimy, gdy z pochwy wydobywa się niewłaściwa wydzielina. Niewielka ilość wydzieliny pochwowej jest normalna u dorosłych kobiet, ale nadmierna może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. Normalna wydzielina jest biała, ale plami bieliznę i wkładki na żółto lub jasno brązowo. Kolor zielono- żółty może świadczyć o zakażeniu ropnym, któremu zwykle towarzyszy nieprzyjemny zapach. Kolor czerwony lub ciemnobrązowy wskazuje na krew. Upławy najczęściej spowodowane są zakażeniem, ale mogą występować także jako skutek uczulenia na proszki do prania, żele pod prysznic, mydła, zapachowe wkładki czy podpaski. Aby zapobiec upławom należy szczególnie dbać o higienę intymną. Konieczne jest używanie osobnego ręcznika do okolic intymnych, mydła o pH zbliżonym do odczynu mikroflory pochwy. Ważne jest wspomaganie układu moczowo-płciowego kobiety doustnymi probiotykami ginekologicznymi, które uzupełniają mikroflorę pochwy w dobroczynne bakterie kwasu mlekowego np. LaciBios femina.  zabarwione krwią, plamienia pomiędzy miesiączkami, a także krwawienie po stosunku.

Nowoczesną metodą ochrony przed rakiem szyjki macicy jest szczepionka, która chroni organizm kobiety przed zakażeniami wirusem HPV. Należy jednak pamiętać, że nie daje ona 100% ochrony i nie zwalnia z konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

W zależności od tego, na jakim etapie choroba zostanie wykryta, stosowane są różne sposoby leczenia. W przypadku zmian przedrakowych stosuje się metody mniej inwazyjne, które pozwalają na zachowanie płodności:
W wypadku rozwinięcia się nowotworu, leczenie ma na celu zachowanie możliwie dobrej jakości życia, zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań i zachowanie płodności, o ile jest to możliwe. Do stosowanych metod zalicza się:
  • leczenie operacyjne,
  • radioterapię,
  • chemioterapię,
  • radiochemioterapię

Komentarze

mnie te bóle męczą 4 dzień boje sie iśc do lekarza....wszysstko wskazuje ze mam raka macicy a mam dopiero 33 l
nie bój sie wizyty u lekarza nie zwlekaj ja też sie bałam ale poszłam jestem po operacji i wszystko jest ok teraz robię badanie co pół roku a mam 45 lat i obciążenie genetyczne powodzenia
nie bój sie wizyty u lekarza nie zwlekaj ja też sie bałam ale poszłam jestem po operacji i wszystko jest ok teraz robię badanie co pół roku a mam 45 lat i obciążenie genetyczne powodzenia
nie bój sie wizyty u lekarza nie zwlekaj ja też sie bałam ale poszłam jestem po operacji i wszystko jest ok teraz robię badanie co pół roku a mam 45 lat i obciążenie genetyczne powodzenia
nie bój sie wizyty u lekarza nie zwlekaj ja też sie bałam ale poszłam jestem po operacji i wszystko jest ok teraz robię badanie co pół roku a mam 45 lat i obciążenie genetyczne powodzenia

Dodaj komentarz