Doniesienia z Francji: czy implanty piersi powodują raka?

Doniesienia z Francji: czy implanty piersi powodują raka?

5 kwietnia we Francji wszedł zakaz produkowania i dystrybucji niektórych implantów piersi – do tej pory żadne inne państwo nie wydało takiego postanowienia. Wszystko z powodu podejrzenia, że pewne modele implantów powodują konkretny rodzaj nowotworu.

Francja: kolejne doniesienia z implantami w tle

Dziewięć lat temu świat obiegła informacja o skandalu we Francji. Okazało się wówczas, że jeden z producentów implantów, właściciel firmy Poly Implant Prothese, zadecydował o wypełnianiu swoich produktów nie silikonem medycznym, a znacznie tańszym, ale i też niebezpiecznym silikonem przemysłowym. Firma została zamknięta, a jej właściciel poszedł do więzienia na cztery lata.

Przed niespełna trzema miesiąca o implantach piersi znowu zrobiło się głośno – tym razem z powodu podejrzenia, że niektóre modele wywołują konkretny model nowotworu.

Precyzując, chodzi o implanty teksturowane oraz poliuretanowe. Te pierwsze mają charakterystyczną fakturę, która zapobiega ich przesuwaniu się w kieszonce piersi. Niestety, władze Francji podejrzewają, że te konkretne rodzaje silikonowych wkładek powodują zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworu - anaplastycznego chłoniaka wielkokomórkowego (BIA-ALCL). Od 2011 zdiagnozowano 53 przypadki jego wystąpienia, a należy zaznaczyć, że jest nowotwór występujący bardzo rzadko.

Zakaz dotyczy sześciu producentów, to firmy Nagor, Eurosilicone i Polytech, Allergan, Arion, Sebbin, które produkują niemal 30% implantów piersi we Francji.

Czy wkładki teksturowane rzeczywiście powodują raka?

O tym, że wkładki teksturowane rzeczywiście mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu BIA-ALCL, świadczą statystyki napływające ze Stanów Zjednoczonych. Mianowicie z 359 stwierdzonych tam przypadków anaplastycznego chłoniaka wielkokomórkowego aż 203 dotyczyły kobiet noszących wkładki teksturowane, a tylko 28 – gładkie.

Warto jednocześnie podkreślić, że wejście zakazu w życie nie nakazuje już zoperowanym kobietom usunięcia protez piersi.

Implanty? Przemyśl to dobrze!

Choć francuskie doniesienia wywołały poruszenie w medycznym świecie, temat złego wpływu implantów piersi na zdrowie zoperowanych kobiet nie jest nowy. Swego czasu badania na ten przeprowadziła Maio Clinic – zbadano wówczas 749 zoperowanych kobiet z Minnesoty i stwierdzono, że komplikacje po zabiegu występowały aż u niemal jednej czwartej z nich (24%!).

Innym szokującym badaniem było to przeprowadzone przez Uniwersytet Maryland. Według tamtejszych specjalistów, aż 64% implantów, które dzisiaj znajdują się w piersiach kobiet, zacznie przeciekać w ciągu 25 lat. Wniosek? Zanim zdecydujesz się na powiększenie piersi, dobrze to przemyśl. Być może czasem mniejsze i własne oznacza także po prostu… zdrowsze.

Dodaj komentarz