Zespół policystycznych jajników a ryzyko nowotworu – najnowsze doniesienia

Według najnowszych danych, zespół policystycznych jajnikówZespół policystycznych jajnikówTo zaburzenie spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej kobiety. Dotyczy on kobiet w wieku rozrodczym i stanowi częstą przyczynę niepłodności. Szacuje się, iż choroba ta występuje u około 5% kobiet w wieku reprodukcyjnym. PCO charakteryzuje się nadmiernym wytwarzaniem androgenów przez jajniki i nadnercza, insulioopornością, które to powodują zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz hirsutyzm. Większość cykli w PCO to tzw. cykle bezowulacyjne, w których nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Cykle te spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi. Zmiany hormonalne powodują, że w cyklu miesiączkowym dochodzi do wzrostu pęcherzyka Graffa, w którym mieści się komórka jajowa, lecz nie dochodzi do jej uwolnienia, czyli do owulacji. Pod wpływem androgenów pęcherzyk obumiera w wyniku czego tworzy się maleńka cysta. Powtarzająca się sytuacja w kolejnych cyklach powoduje powstawanie licznych torbieli w jajniku, co w rezultacie doprowadza do jego znacznego powiększenia. Leczenie PCO uzależnione jest od objawów jakie wywołuje to schorzenie. Ze względu na fakt, iż objawy są bardzo różnorodne zastosowane leczenie powinno być dostosowane indywidualnie do każdej pacjentki. W zależności od tego jaki efekt terapeutyczny chce się osiągnąć, stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne jak również chirurgiczne. jest chorobą, która dotyka aż 8% kobiet w wieku rozrodczym. Ze względu na tak częste występowanie, staje się ona coraz częstszym przedmiotem zainteresowania badaczy. Tym razem naukowcy spróbowali odpowiedzieć na pytanie, czy kobiety z tym zespołem są bardziej narażone na zachorowanie na nowotwory.

O zespole

Na początek warto przypomnieć, czym właściwie jest zespół policystycznych jajników. Zespół ten charakteryzuje się nieprawidłowościami hormonalnymi oraz wielotorbielowatymi jajnikami. Innymi słowy, pęcherzyki Graffa, które powinny uwalniać komórkę jajową, nie robią tego ze względu na niedojrzałość. W efekcie nie dochodzi do powstania ciałka żółtego, a zanikające pęcherzyki tworzą torbiele na jajnikach.

Objawy zespołu policystycznych jajników są dosyć charakterystyczne i obejmują zaburzenia miesiączkowania, pojawienie się owłosienie na skóry twarzy, czasem łysienie, zmiany sylwetki czy nawet obniżony tembr głosu. Objawy te mogą być dyskretne, stąd część pań dowiaduje się o chorobie dopiero na skutek nieudanych starań o dziecko – zespół policystycznych jajników jest bowiem jedną z przyczyn niepłodności.

Najnowsze badania

Wyniki nietypowych badań pojawiły się w Human Reproduction Update. W rzeczywistości badanie polegało na analizie przypadków kobiet, których dane znajdowały się w odpowiednich bazach (EMBASE i MEDLINE).

Dokładnej analizie poddano prawie 73 tysiące pacjentek – u 919 z nich zdiagnozowano zespół policystycznych jajników, pozostałe panie były zdrowe i stanowiły grupę kontrolną. Oceniono:

  • powiązanie zespołu policystycznych jajników z rakiem jajnika
  • powiązanie zespołu policystycznych jajników z rakiem piersi
  • powiązanie zespołu policystycznych jajników z rakiem endometrium

Ponadto, naukowcy pacjentki na te przed 54-rokiem życia i starsze.

Wnioski z badań

Na podstawie dogłębnej analizy stwierdzono, że kobiety z zespołem policystycznych jajników w większym stopniu narażone są na wystąpienie nowotworów jajnika oraz endometrium. Nie stwierdzono natomiast zależności między tą chorobą a nowotworem piersi.

Warto dodać, że najsilniejszy związek występował między zespołem policystycznych jajników a nowotworem endometrium – zwłaszcza u kobiet przed 54 rokiem życia.

Warto się badać

Doniesienia na temat tak dużego zagrożenia, choć są świeżym „głosem medycyny”, stanowią niezwykle cenną informację dla kobiet z zespołem policystycznych jajników. Jeśli więc podejrzewasz u siebie tę chorobę – nie zwlekaj i rozpocznij diagnozę pod okiem doświadczonego lekarza. Jeśli natomiast wiesz już, że chorujesz, pamiętaj o regularnych badaniach i kontrolach. Wczesne zdiagnozowanie nowotworu w każdej sytuacji daje znacznie większe szanse na wyleczenie. 

Dodaj komentarz