Nowotwór endometrium w kontekście najnowszych metod leczenia

Nie każdy nowotwór oznacza wyrok i nie każdy  przez bardzo długi czas rośnie w utajeniu. Są też takie rodzaje raka, które bardzo dają o sobie „znać” i które w związku z tym szybko zostają wyleczone. Nie oznacza to jednak, że lekarze nie próbują polepszyć i tak dobrych statystyk.

Takim rodzajem nowotworu, który określa się jako „łatwy” w leczeniu, jest nowotwór endometrium. Warto przybliżyć jego charakterystykę i poznać najnowsze spojrzenie na sposoby leczenia.

Czym jest nowotwór endometrium?

Rak endometrium to inaczej nowotwór trzonu macicy. Zwykle poprzedzony jest nieprawidłowym rozrostem endometrium, czyli błony śluzowej, która wyściela jamę macicy.

Wyróżnia się dwa rodzaje nowotworu tego narządu. Pierwszy z nich ma postać płaskonabłonkową, drugi jest surowiczy (trudniejszy w leczeniu).

Na podstawie wielu przypadków stwierdzono, że nowotwór endometrium częściej występuje u kobiet, które chorują na nadciśnienie i cukrzycę, mają kłopoty z krążeniem oraz otyłość.

Do podstawowych objawów raka endometrium należą bardzo silne krwawienia u miesiączkujących pań (często krwawienia te pojawiają się między miesiączkami), krwawienie u kobiet po menopauzie, krwiste upławyUpławyUpławy są bardzo przykrym problem, który dotyka wiele kobiet. O tej dolegliwości mówimy, gdy z pochwy wydobywa się niewłaściwa wydzielina. Niewielka ilość wydzieliny pochwowej jest normalna u dorosłych kobiet, ale nadmierna może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. Normalna wydzielina jest biała, ale plami bieliznę i wkładki na żółto lub jasno brązowo. Kolor zielono- żółty może świadczyć o zakażeniu ropnym, któremu zwykle towarzyszy nieprzyjemny zapach. Kolor czerwony lub ciemnobrązowy wskazuje na krew. Upławy najczęściej spowodowane są zakażeniem, ale mogą występować także jako skutek uczulenia na proszki do prania, żele pod prysznic, mydła, zapachowe wkładki czy podpaski. Aby zapobiec upławom należy szczególnie dbać o higienę intymną. Konieczne jest używanie osobnego ręcznika do okolic intymnych, mydła o pH zbliżonym do odczynu mikroflory pochwy. Ważne jest wspomaganie układu moczowo-płciowego kobiety doustnymi probiotykami ginekologicznymi, które uzupełniają mikroflorę pochwy w dobroczynne bakterie kwasu mlekowego np. LaciBios femina.  , ból podbrzusza (także po stosunku).

Rokowania przy nowotworze endometrium

Jak twierdzą specjaliści, dzięki bardzo szybko pojawiającym się objawom, nowotwór endometrium jest jednym z łatwiejszych do wyleczenia. Nie oznacza to jednak rezygnacji z pracy nad poprawieniem rokowań w jeszcze wyższym stopniu.

Na temat najskuteczniejszych metod walki z nowotworem endometrium wypowiadał się niedawno dr hab. n. med. Bogdan Michalski, uczestniczący w konferencji „Postępy w Ginekologii Onkologicznej” w Niepołomicach (za: ginekolog.pl).

Ze słów specjalisty wynika, że jedną z najskuteczniejszych metod walki z nowotworem endometriozy jest przede wszystkim standardowe wprowadzenie procedury limfadenektomii biodrowej i okołoaortalną. Warto wyjaśnić, że zabieg ten to po prostu usunięcie węzłów chłonnych.

W przypadku kobiet, które nie planują w przyszłości dzieci, w każdym przypadku warto rozważyć radykalną limfadenektomię wraz z usunięciem macicy, co ma skutkować znacznym poprawieniem rokowań pacjentki. Warto jednak dodać, że według dr hab. n. med. Bogdana Michalskiego, limfadenektomia biodrowa powinna być stosowana już w przypadku pacjentek, u których zdiagnozowano pierwszy stopień zaawansowania choroby.

Niestety, zabieg ten ma swoje ograniczenia. Bezdyskusyjnie należą do niego trudności z wykonaniem w przypadku pacjentek otyłych. Procedura staje się też bardziej skomplikowana, gdy chora dodatkowo cierpi na cukrzycę czy nadciśnienie. Lekarze nie rezygnują jednak z prób wdrożenia tak korzystnej procedury w każdym przypadku.

Dodaj komentarz