Badania w przypadku określonych objawów

Badania w przypadku określonych objawów
OBJAWY: obfite, bolesne, przedłużone ze skrzepami krwi krwawienia miesięczne, nieregularne, międzymiesiączkowe krwawienia oraz plamienia z dróg rodnych. Poza tym mogą pojawić się bóle w dole brzucha, uczucie ciała obcego lub parcia w tej okolicy.

Badania: badanie ginekologiczneBadanie ginekologiczneTo badanie przedmiotowe, w którym szczególną uwagę przywiązuje się do oceny narządów miednicy małej i piersi. Przeprowadza się je w celu wykrycia nieprawidłowości oraz podjęcia leczenia istniejących schorzeń. Staranne badanie ginekologiczne obejmuje zebranie wywiadu, badanie przedmiotowe (z użyciem wziernika i wewnętrzne), niektóre badania laboratoryjne oraz rozmowę z lekarzem dotyczącą jego spostrzeżeń i zaleceń na przyszłość. Wszystkim kobietom zaleca się aby poddawały się badaniu regularnie. , badanie USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   , laparoskopiaLaparoskopiaTo zabieg wykonywany w celach diagnostycznych a także umożliwiający przeprowadzenie pewnych zabiegów operacyjnych. Polega na wprowadzeniu przez pępek do jamy brzusznej kamery endoskopowej. Dodatkowo wprowadza się 2 troakary (rurki) nad spojeniem łonowym, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie narzędzi operacyjnych. Jako metodę diagnostyczno – operacyjną, laparoskopię wykorzystuje się w przypadku niepłodności o nieustalonej przyczynie, nieokreślonych bólów w obrębie miednicy mniejszej czy też w operacjach guzów jajników, mięśniaków macicy , ciąży pozamacicznej. Umożliwia także pobranie wycinków do badania histopatologicznego i wymazów na badanie bakteriologiczne z narządów wewnętrznych. Laparoskopia jest operacją, dlatego pacjent musi być znieczulony ogólnie. Zdarzają się sytuacje, że laparoskopia musi zostać zakończona otwarciem powłok brzusznych np.: podczas masywnego krwawienia bądź trudności technicznych. , a ostatecznie badanie histopatologiczne materiału tkankowego pobranego w trakcie operacji.
 
 
OBJAWY: upławyUpławyUpławy są bardzo przykrym problem, który dotyka wiele kobiet. O tej dolegliwości mówimy, gdy z pochwy wydobywa się niewłaściwa wydzielina. Niewielka ilość wydzieliny pochwowej jest normalna u dorosłych kobiet, ale nadmierna może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. Normalna wydzielina jest biała, ale plami bieliznę i wkładki na żółto lub jasno brązowo. Kolor zielono- żółty może świadczyć o zakażeniu ropnym, któremu zwykle towarzyszy nieprzyjemny zapach. Kolor czerwony lub ciemnobrązowy wskazuje na krew. Upławy najczęściej spowodowane są zakażeniem, ale mogą występować także jako skutek uczulenia na proszki do prania, żele pod prysznic, mydła, zapachowe wkładki czy podpaski. Aby zapobiec upławom należy szczególnie dbać o higienę intymną. Konieczne jest używanie osobnego ręcznika do okolic intymnych, mydła o pH zbliżonym do odczynu mikroflory pochwy. Ważne jest wspomaganie układu moczowo-płciowego kobiety doustnymi probiotykami ginekologicznymi, które uzupełniają mikroflorę pochwy w dobroczynne bakterie kwasu mlekowego np. LaciBios femina.  (wydzieliny z dróg rodnych): bardzo obfite, pieniste, cuchnące, o barwie przeważnie żółtej lub zielonkawej, a także świąd, pieczenie, ból w okolicy krocza, podrażnienie sromu i pochwy. Gdy do infekcji dróg płciowych dochodzi zarażenie dróg moczowych, może wystąpić pieczenie, częstomocz, parcie na mocz, a nawet bolesne oddawanie moczu oraz bóle w podbrzuszu.

Badania: badanie mikroskopowe drobnoustrojów w odpowiednio pobranym i przygotowanym materiale biologicznym (wydzielina z pochwy, cewki moczowej, osad moczu). Niezbędne są stałe okresowe badania kontrolne u lekarza ginekologa.


OBJAWY: specyficzny, rybi zapach, wzmagający się po stosunku płciowym.

Badania: ocena ekosystemu pochwy, pH pochwy, woni, obecności komórek jeżowych, ocena czystości pochwy w preparacie mikroskopowym.


OBJAWY: swędzenie i ból pochwy oraz warg sromowych, gęste kremowe upławy, które pachną drożdżami i mają konsystencję twarogu. Stan chorobowy może także objąć otaczającą skórę, tworząc wykwity na wargach sromowych oraz wewnętrznej powierzchni ud, natomiast u chorych na cukrzycę - na powierzchnię skóry pachwin oraz szpary międzypośladkowej, przybierając postać wyprzeń.

Badania: dokładna ocena krocza, szyjki macicy i ściany pochwy. Poszukując ubytków, zaczerwienień czy otarć śluzówki należy także zwrócić uwagę na kolor wydzieliny, jej konsystencję i zapach oraz stwierdzić, czy pochodzi ona z pochwy, czy z szyjki macicy.


OBJAWY: nagłe, silne, skurczowe bóle brzucha, gorączka lub stan podgorączkowy, połączone ze znacznym pogorszeniem samopoczucia, podrażnienie otrzewnej (odruch wymiotny, żywa bolesność podczas badania).

Badania: histologiczne potwierdzenie zapalenia błony śluzowej macicy w biopsji endometrialnej, stwierdzenie w USG ropnia jajowodowo-jajnikowego, laparoskopia - obraz stanu zapalnego, zrosty.


OBJAWY: brak ciąży po 2 latach współżycia bez zabezpieczenia.

Badania: oceniające budowę narządów płciowych wraz z oceną drożności jajowodów. Służy do tego histerosalpingografia (HSGHSGHSG - Histerosalpingografia jest badaniem pozwalającym na uwidocznienie budowy i ewentualnych zmian anatomicznych narządu rodnego za pomocą zdjęć rentgenowskich, wykonywanych po podaniu środka cieniującego. Badanie to pozwala na ocenę kształtu jamy macicy, ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, a także ocenę przebiegu, drożności i kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych. HSG wykonywane jest w celu diagnostyki niepłodności i oceny skuteczności leczenia niedrożności jajowodów. Wskazaniem do badania jest również podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży oraz podejrzenie gruźlicy narządu rodnego.    ). Jest to bezpieczna metoda diagnostyczna pozwalająca na ocenę budowy macicy (kształt, wielkość) i wykrycie wad wrodzonych, zrostów wewnątrzmacicznych, polipPolipPolip to delikatny, mięsisty, łatwo rozpadający się niezłośliwy guz, zwykle przyczepiony do prawidłowej tkanki za pomocą szypuły lub ogonka. Mogą pojawiać się w szyjce lub jamie macicy. W zależności od ich budowy, wyróżnia się dwa typy polipów: włókniste i gruczolakowate. Dotykają najczęściej kobiet między 30 a 50 rokiem życia. Polipy macicy zwykle nie dają objawów. Spośród występujących najczęściej objawów wymienia się obfite i przedłużające się miesiączki lub plamienie pojawiające się poza okresem miesiączkowym oraz dolegliwości bólowe, wynikające z nadmiernych skurczów macicy. Skuteczna metodą leczenia polipów jest histeroskopia operacyjna lub ukręcenie polipa w przypadku zmian ograniczonych do kanału szyjki. ów czy mięśniaków podśluzówkowych, jak również ocenę drożności jajowodów oraz istnienia zrostów okołojajowodowych i okołojajnikowych. Więcej wiadomości na temat drożności i ruchomości jajowodów, z jednoczesną możliwością leczenia chirurgicznego daje laparoskopia. Przez niewielkie nacięcia w powłokach brzusznych wprowadza się powietrze i aparat optyczny (endoskop) wraz z oprzyrządowaniem chirurgicznym do jamy brzusznej. W przypadku stwierdzenia zmian w macicy uzupełnieniem histerosalpingografii jest histeroskopiaHisteroskopiaHisteroskopia (HSC)  jest to badanie polegające na oglądaniu wnętrza macicy w powiększeniu, przy użyciu przyrządu optycznego zwanego histeroskopem. Jest on wprowadzany do jamy macicy przez pochwę i szyjkę macicy. Podczas tego badania, przy użyciu dodatkowych instrumentów, możliwe jest pobranie wycinków śluzówki oraz wykonanie niektórych zabiegów operacyjnych takich jak np.:usunięcie mięśniaków i polipów macicy. Wskazaniami do HSC są niepłodność, poronienia, nieprawidłowy kształt i wielkość macicy, nieprawidłowości w jamie macicy, zaburzenia w cyklu miesiączkowym lub krwawienia o nieustalonej etiologii, zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy i kanału szyjki.   - badanie obrazujące wnętrze jamy macicy za pomocą optyki światłowodowej (endoskopia).
 

OBJAWY: bóle w okolicy podbrzusza pojawiające się w okresie przedmiesiączkowym i podczas miesiączki. Mają one miejsce na kilka dni (nawet do tygodnia) przed spodziewaną menstruacją i nasilają się aż do ustąpienia krwawienia. Ból, który jest następstwem miejscowego krwawienia i rozciągania tkanek (przy ogniskach pozamacicznych), powoduje uczucie jakby rozdzierania, może się pojawiać w okolicy biodra, pachwiny lub promieniować do odbytnicy i zależy od umiejscowienia ognisk gruczolistości.

Bóle podczas stosunków płciowych sugerują gruczolistość w obrębie jajnikCykl jajnikowyCykl jajnikowy to comiesięczne przemiany w jajniku, w wyniku których dojrzewa nowa komórka jajowa oraz wytwarzane są hormony płciowe takie jak estrogeny i progesteron. ów i zagłębienia odbytniczo - macicznego. Bóle podczas oddawania stolca mogą być objawem gruczolistości w ścianie jelita grubego lub w polu przegrody odbytniczo - pochwowej. Ok. 1% pacjentek nie skarży się na żadne dolegliwości bólowe. Podczas zaawansowanego stadium choroby tworzą się twarde, włókniste zrosty, które powodują zniekształcenia narządów objętych chorobą.

Macica staje się nieruchoma w tyłozgięciu, a zagłębienie odbytniczo-maciczne całkowicie zarasta. W obrębie jajników pojawiają się smołowate torbiele o różnej wielkości (niektóre dochodzą do średnicy ok. 10 centymetrów!) wypełnione gęstą, ciągnącą się treścią w brązowym kolorze. Jest to pozostałość dawnych wylewów krwi, która w okresie menstruacji nie miała gdzie odpłynąć.

Badania: USG oraz badanie krwi (tzw. poziom markera CA-125CA-125Jest glikoproteiną często występującą na powierzchni nowotworowo zmienionych komórek jajników, ale także w niektórych tkankach prawidłowych - głównie narządu rodnego. Stosowany jest jako marker raka jajnika, jednak jego poziom może być podwyższony również w innych chorobach nowotworowych, a także w innych stanach niezwiązanych z chorobą nowotworową, takich jak miesiączka, ciąża, endometrioza czy stany zapalne w obrębie miednicy małej. U większości zdrowych kobiet poziom antygenu nowotworowego CA-125 nie przekracza 35 j/ml. . Czasami pomocna jest też tomografia komputerowa. Badaniem, które pozwala bezbłędnie postawić diagnozę, jest laparoskopia.
 

OBJAWY: po upływie 6-12 miesięcy od menopauzy pojawiają się krwawienia.

Badania: badanie ginekologiczne (we wzierniku i dwuręczne). Ginekolog powinien także zlecić USG przezpochwoweUSG przezpochwoweZwane USG domacicznym, trans waginalnym to badanie polegające na wprowadzeniu sondy przez pochwę, w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości w budowie narządów rodnych. Głowica ma około 1-2 cm grubości i zabezpieczona jest prezerwatywą aby uniknąć ewentualnych zakażeń. Badanie to wykonuje się w przypadku zagrożenia ciąży poronieniem, ciąży pozamacicznej oraz w celu oceny niewydolności szyjki macicy i wielu innych. narządu rodnego z dokładną oceną endometrium i jajników. Konieczna jest również biopsjaBiopsjaJest to zabieg diagnostyczny polegający na pobraniu materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek do badania mikroskopowego, w celu ustalenia charakteru procesu chorobowego. Wyróżniamy kilka rodzajów biopsji: biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) - jest rodzajem badania cytopatologicznego i polega na pobraniu próbki komórek za pomocą cienkiej igły wprowadzonej do tkanki  i przyłożeniu podciśnienia (pociągnięcie tłoka strzykawki podłączonej do igły) biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) to biopsja aspiracyjna cienkoigłowa wykonywana pod kontrolą USG biopsja gruboigłowa - polega na wprowadzeniu specjalnej grubej igły bioptycznej do tkanki i pobraniu jej cylindrycznego wycinka, uzyskuje się w ten sposób kawałek tkanki lub narządu biopsja wycinkowa - polega na chirurgicznym wycięciu fragmentu tkanki chorobowo zmienionej. biopsja wiertarkowa - stosowana najczęściej w diagnostyce kości i polega na pobraniu specjalnym wiertłem (trepanem) wałeczka zmienionej tkanki biopsja rysowa i wyskrobiny - polega na zdrapaniu specjalną łyżeczką pasemka tkankowego w narządzie jamistym (szeroko stosowana w ginekologii dla oceny stanu czynnościowego i zmian chorobowych w błonie śluzowej macicy). błony śluzowej macicy: rysowa lub ssąca (polegająca na pobraniu wycinka błony zmienionej chorobowo) lub wyłyżeczkowanie szyjki i jamy macicy, popularnie zwane czyszczeniem. Badanie ginekologiczne (we wzierniku i dwuręczne). Ginekolog powinien także zlecić USG przezpochwowe narządu rodnego z dokładną oceną endometrium i jajników. Konieczna jest również biopsja błony śluzowej macicy: rysowa lub ssąca (polegająca na pobraniu wycinka błony zmienionej chorobowo) lub wyłyżeczkowanie szyjki i jamy macicy, popularnie zwane czyszczeniem.


OBJAWY: ból w miednicy.

Badania: należy przeprowadzić z uwzględnieniem trzewi, jak i ścian jamy brzusznej, pleców, bioder i miednicy. Badanie jednym palcem, palpacyjne zarówno płytkie, jak i głębokie, umożliwiają rozróżnienie między nadwrażliwością na bodźce niebólowe, takie jak muśnięcia skóry, bolesnością ściany brzucha a bólem trzewnym. Rezonans magnetyczny czy badanie USG mogą bardzo pomóc przy dalszej charakterystyce podejrzanych zmian w miednicy i innych zaburzeń w obrębie macicy. Tomografia komputerowa z podaniem środka cieniującego stanowi najlepsze badanie w przypadku podejrzenia zakażenia w obrębie jamy brzusznej, takiego jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy ropień przydatków.

 

Komentarze

Proszę aby tak zostało i proszę iśc do lekarza
proszę aby twoja ciąża była głupia a jak się urodzi to proszę zabić nożem

Dodaj komentarz