Przewodnik po antykoncepcji: prezerwatywa dla kobiet

Skuteczność prezerwatywy dla kobiet jest zbliżona do tej, jaką zapewniają tradycyjne kondomy. Damskie gumki, choć chronią przed HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową, nie są jednak dostępne tak powszechnie jak męskie prezerwatywy.  

Prezerwatywa dla kobiet to wynalazek stosunkowo nowy – pierwsze takie kondomy pojawiły się w Europie na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a twórcą tej metody antykoncepcyjnej jest duński lekarz Lasse Hessel. Choć damska prezerwatywa zapewnia ochronę zbliżoną do tej, jaką daje klasyczna prezerwatywa dla mężczyzn, sposób jej zakładania jest dość skomplikowany, przez co łatwo popełnić błąd. Szacuje się, że indeks Pearla w przypadku damskiego kondomu wynosi 5-21, a wahania wynikają z „kłopotów technicznych”, jakich nastręcza ta metoda.   

Jak to działa?

Działanie antykoncepcyjne damskiej prezerwatywy jest identyczne jak w przypadku tradycyjnej gumki i bardzo proste -  polega na zablokowaniu plemnikom drogi do narządu rodnego kobiety. Damska prezerwatywa jest wykonana z delikatnego poliuretanu, syntetycznego nitrylu lub naturalnego lateksu i ma postać wydłużonego balonika długości 17 cm, zakończonego dwoma elastycznymi pierścieniami. Pierwszy z nich, szerokości 60 mm, służy do „zamontowania” kondomu w odpowiednim miejscu (to znaczy na szyjce macicy) i podczas zbliżenia pozostaje w ciele kobiety. Drugi, o średnicy 70 mm, znajduje się na zewnątrz, zakrywając częściowo wargi sromowe. Lekarze i naukowcy przez cały czas pracują nad ulepszeniem wynalazku – w USA dostępne są już prezerwatywy nowej generacji, które nie mają pierścienia wewnętrznego, ale kapsułkę z substancją, która „przykleja” kondom do szyjki macicy, co ma ułatwić jej założenie. Trwają również badania nad nowymi materiałami do produkcji gumek.

Sposób użycia

Niestety, prezerwatywa dla kobiet jest znacznie trudniejsza w „montażu” niż tradycyjny kondom, co zdaniem większości stosujących ją par ma negatywny wpływ na jakość współżycia. Po wyjęciu gumki z opakowania, należy ją rozprostować i złożyć „w ósemkę” wewnętrzny, czyli mniejszy pierścień znajdujący się przy jej zamkniętym końcu. Następnie prezerwatywę zakłada się podobnie jak tampon, wsuwając jej pierścień wewnętrzny do pochwy tak daleko, jak to możliwe, i pozostawiając na zewnątrz zakończenie tak, by zakrywało część sromu – najwygodniej zrobić to kucając lub opierając jedną nogę np. o brzeg łóżka. Operacji tej nie trzeba na szczęście wykonywać tuż przed zbliżeniem. Prezerwatywę można zaaplikować aż do 8 godzin wcześniej, a po stosunku pozostawić w pochwie nawet przez 6 godzin. Niestety, podczas seksu nie można zupełnie zapomnieć o kondomie – po pierwsze większość dostępnych na rynku poliuretanowych prezerwatyw wydaje podczas zbliżenia dość głośny dźwięk, a po drugie ma tendencję do przesuwania się. Niestety, partner może również przypadkiem wepchnąć pierścień zewnętrzny gumki do wnętrza pochwy lub wsunąć członek obok pierścienia, na co także trzeba zwracać uwagę. Po stosunku prezerwatywę wyjmujemy, zwijając ją w sznureczek, co zapobiega przedostaniu się spermy do pochwy. Producenci zapewniają, że po umyciu i wysuszeniu prezerwatywy możemy użyć jej ponownie (najwyżej 8 razy), niemniej taki „recykling” nie jest zalecany przez lekarzy.

Ważne plusy

Podstawową zaletą prezerwatywy dla kobiet jest zapewnianie ochrony nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz HIV. Nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do stosowania tej metody, nie ma ona również żadnych skutków ubocznych. Prezerwatywy dla pań są dostępne bez recepty (cena: ok 7-10 zł za sztukę), ale nie wszystkie apteki w Polsce mają je już w swoim asortymencie. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do tradycyjnej prezerwatywy, kondom dla pań nie wymaga całkowitego wzwodu członka, można więc używać go wtedy, gdy partner ma kłopoty z erekcją. Gumki wykonane z poliuretanu czy syntetycznych nitryli nadają się dla osób uczulonych na lateks, a podczas stosunku można używać wszystkich środków nawilżających – nie tylko tych na bazie wody, jak w przypadku zwyczajnej prezerwatywy z lateksu. Damskie prezerwatywy są także bardziej wytrzymałe od męskich, a ryzyko pęknięcia gumki czy jej przedziurawienia podczas zbliżenia jest mniejsze. Przed zastosowaniem produktu warto dokładnie przeczytać instrukcję zawartą na dołączonej do opakowania ulotce i za każdym razem postępować według zaleceń producenta.

Sabina Bauman

Dodaj komentarz