Na jakie aspekty naszego zdrowia wpływa antykoncepcja hormonalna?

Na jakie aspekty naszego zdrowia wpływa antykoncepcja hormonalna?

Współczesne kobiety postawiły antykoncepcji hormonalnej bardzo wysoką poprzeczkę. Oczekują od niej już nie tylko wysokiej skuteczności, bezpieczeństwa i komfortu stosowania, ale też dodatkowych, pozaantykoncepcyjnych korzyści. Dobrze dobrane tabletki mogą znacznie więcej niż tylko zapobiegać ciąży. O hormonach w pigułce i ich pozytywnym wpływie na organizm kobiety rozmawiamy z ekspertem portalu „Zdrowa ONA”, ginekologiem, prof. Grzegorzem Jakielem,

Pigułki antykoncepcyjne, dzięki zawartych w nich syntetycznych odpowiednikach kobiecych hormonów, działają tak, by nasz organizm myślał, że nastąpiła już owulacjaOwulacja Owulacja, zwana jajeczkowaniem, to uwalnianie komórki jajowej z jajników, która następnie wędruje do jajowodu, a dalej do jamy macicy. W tym czasie może dojść do jej zapłodnienia, jeżeli spotka się ona z plemnikami. Owulacja najczęściej występuje w połowie cyklu płciowego, ale może zdarzyć się również zaraz po i krótko przed miesiączką. Podczas owulacji może pojawić się krwawienie oraz ból, lecz większość kobiet nie obserwuje żadnych objawów. . Innymi słowy, jajniki przechodzą w stan uśpienia i nie uwalniają co miesiąc komórki jajowej.  Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych i najwygodniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Jednak zawarte w pigułkach hormony mają nie tylko wpływ na powstrzymanie procesu reprodukcyjnego, ale działają też na urodę, zdrowie i jakość życia kobiet. Nieprawidłowo dobrane lub przyjmowane niezgodnie z zaleceniami lekarza tabletki mogą powodować skutki uboczne, dlatego ważna jest świadomość mechanizmu ich działania wyjaśnia prof. Grzegorz Jakiel.

Na jakie aspekty naszego zdrowia wpływa Antykoncepcja hormonalnaAntykoncepcja hormonalnaMetoda ta polega na stosowaniu środków hormonalnych, powodujących zmiany w śluzie szyjkowym i błonie śluzowej macicy oraz blokujących wydzielanie substancji odpowiedzialnych za dojrzewanie komórek jajowych w jajnikach i jajeczkowanie. Wśród występujących na polskim rynku środków antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się: tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, tabletki dwuskładnikowe zawierające estrogeny i gestageny, preparaty gestagenne w postaci iniekcji, plastry antykoncepcyjne. ?

URODA

Cera i włosyniektóre tabletki antykoncepcyjne obniżają poziom androgenów (męskich hormonów płciowych), odpowiedzialnych za trądzik i przetłuszczanie się włosów. To dlatego pigułki te są z pozytywnym skutkiem stosowane jako pomoc w leczeniu tego typu problemów z cerą u kobiet i nastolatek (ten rodzaj terapii zalecany jest w drugiej kolejności, jeśli podstawowe leki na trądzik nie okażą się wystarczająco skuteczne). Kobiety, którym zależy więc na poprawie wyglądu skóry i włosów powinny zapytać lekarza o tabletki o działaniu antyandrogenowym, np. o te na bazie octanu chlormadinonu, pochodną naturalnego progesteronu.  

Masa ciała – wiele kobiet zniechęca się do przyjmowania tabletek z obawy o wzrost łaknienia, który mogą powodować. W trosce o zachowanie szczupłej sylwetki wolą stosować inne, często mniej skuteczne metody. Pigułki same w sobie nie są w stanie spowodować jednak wzrostu masy ciała – dodatkowe kilogramy to raczej wynik błędów w diecie i zbyt niskiej aktywności fizycznej. Jeśli kobieta prawidłowo się odżywia i uprawia sport, a od momentu rozpoczęcia stosowania tabletek przytyła, prawdopodobnie jest to wina zatrzymującej się w organizmie wody. W tej sytuacji warto odczekać 3-4 cykle, aby organizm „przyzwyczaił” się do zmiany. Jeśli po tym okresie masa ciała nie spadnie, kobieta powinna skonsultować się z ginekologiem, który prawdopodobnie podejmie decyzje o zmianie pigułek na inne lub zleci wykonanie badania poziomu hormonów.

ZDROWIE

Kości – w procesie starzenia się, u kobiet zmniejsza się poziom estrogenu i wzrasta ryzyko osteoporozy. Te z nich, które w wieku rozrodczym stosowały tabletki antykoncepcyjne mogą być w mniejszym stopniu narażone na osteoporozę w późniejszym okresie życia. Jest to związane z obecnością estrogenu w większości dostępnych pigułek antykoncepcyjnych.

Ryzyko chorób - stosowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza ryzyko chorób narządu rodnego – raka jajnika i raka śluzówki trzonu macicy (który najczęściej występuje u kobiet po 50. roku życia). Im dłużej kobieta przyjmuje antykoncepcję, tym ryzyko zachorowania jest mniejsze. Bardzo rzadkim działaniem niepożądanym, które nie powinno wpływać znacząco na decyzję o stosowaniu antykoncepcji jest prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy. Ryzyko zachorowania jest wyższe u kobiet palących, zwłaszcza po 35. roku życia, u osób otyłych i w przypadku wystąpienia zakrzepicy lub zatoru w rodzinie w młodym wieku.

JAKOŚĆ ŻYCIA

Miesiączkaantykoncepcja z powodzeniem może łagodzić dolegliwości miesiączkowe: pozytywnie wpływa na ograniczenie nadmiernych krwawień, niwelowanie bólu w trakcie menstruacji i zmniejszanie występowania zespołu napięcia przedmiesiączkowego (m.in. bólu piersi, bólów głowy, wzdęć, obrzęków, uczucia ciężkości). Może mieć także wpływ na regulację cyklu miesięcznego, co jest szczególnie ważne dla kobiet, które przed stosowaniem antykoncepcji miały nieregularne miesiączki i nie mogły „przewidzieć” czasu ich wystąpienia.

Tabletka a sfera seksualna kobiety

Przyjmuje się, że tabletki antykoncepcyjne mogą powodować obniżenie libidoLibido Popęd seksualny czyli chęć angażowania się w aktywność seksualną. Zależy on od zmian biochemicznych zachodzących w organizmie, czynników psychologicznych i zewnętrznych.   nawet u 30% kobiet, które je stosują. Dlaczego tak się dzieje? Działanie pigułki wykracza bowiem poza antykoncepcję. Każda kobieta ma swoją niepowtarzalną równowagę hormonalną, a więc i predyspozycję do określonej przewagi estrogenowej bądź gestagenowej. Niewłaściwie dobrana tabletka zaburza fizjologiczny profil hormonalny kobiety, wpływając negatywnie na popęd seksualny. Dla kobiet, które zauważyły u siebie ten problem, zalecane są tabletki na bazie octanu chlormadinonu, które nie powodują spadku libido, co zostało potwierdzone licznymi badaniami.

Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i każda kobieta może reagować na antykoncepcję hormonalną w różny sposób. Chociaż pigułki wpływają na nasze ciało, żaden lekarz nie może zagwarantować pacjentce, że już od pierwszego opakowania upora się z trądzikiem, a jej dolegliwości związane z PMSPMSPMS – Zespół napięcia przedmiesiączkowego to jednostka chorobowa obejmująca objawy emocjonalne i fizyczne, pojawiające się przed miesiączką i ustępujących tuż po jej rozpoczęciu. PMS spowodowany jest nadmierną aktywnością lub produkcja estrogenów oraz niedoborem progestagenów w drugiej fazie cyklu. Na PMS cierpi statystycznie co druga kobieta. Pojawiające się dolegliwości powodują znaczne pogorszenie nastroju oraz ogólne złe samopoczucie. Wśród najczęstszych objawów wymienia się rozdrażnienie, huśtawkę nastrojów, agresję, depresję, płaczliwość, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, zmniejszoną aktywność życiowa, uczucie zmęczenia, zmiana apetytu, bóle głowy, bóle pleców, bolesność piersi, zaparcia i wzdęcia, uczucie ciężkości, puchnięcie, wzmożone pocenie się, uczucie gorąca, pogorszenie koordynacji ruchów. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków uspokajających, przeciwbólowych i hormonalnych. Zalecana jest również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. całkowicie ustąpią. Jeśli więc kobieta nie zauważy u siebie zmiany, na której jej zależy, warto, aby odczekała 3-4 cykle. Dopiero po tym czasie organizm przyzwyczai się do tabletek i będzie można ocenić jaki mają na nią wpływtłumaczy prof. Grzegorz Jakiel, ekspert portalu „Zdrowa ONA”

 

 

 

Dodaj komentarz