Antykoncepcja przyszłości

Antykoncepcja przyszłości

Choć sposoby na kontrolowanie poczęcia w ciągu ostatnich 100 lat przeszły skok cywilizacyjny, to nadal jest wiele do zrobienia. Naukowcy szukają nowych metod, które w jak najmniej inwazyjny i najbardziej komfortowy sposób pomogą nam w kontrolowaniu momentu przyjścia na świat dziecka. W jakim kierunku idą te badania?

Długotrwale, wygodnie i tanio

Choć na rynku mamy dość dużo środków, które pozwalają nam kontrolować płodność, to nadal wydaje się, że brakuje produktu idealnego. Dzieje się tak dlatego, że stawiamy im coraz większe wymagania. Nie wystarczy już, by tylko zabezpieczały przed planowanym poczęciem, ale muszą być nieuciążliwe w użyciu i takie, by nie trzeba było o nich pamiętać. Dodatkowo powinny działać długotrwale i być tanie. Oczywiście chcemy także, by nie wywoływały skutków ubocznych i aby były odwracalne w stosunkowo krótkim czasie. Wielość wymagań, jakie stawiamy przed nowoczesną antykoncepcją zmusza badaczy do szukania nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Tak, jak pigułka antykoncepcyjna jest wynalazkiem XX wieku, tak oczekujemy, że XXI wiek będzie wiekiem męskiej antykoncepcji, która jest nadal w powijakach i ogranicza się do prezerwatywy i wazektomii.

Męska antykoncepcjaAntykoncepcjaŚwiatowa Organizacja Zdrowie definiuje pojęcie antykoncepcji jako działanie, mające na celu zapobieżenie niezaplanowanemu poczęciu dziecka , w trakcie stosunku płciowego, nie wymagające od partnerów zaniechania współżycia (choćby na kilka dni). przyszłości

Większy wybór wśród metod antykoncepcji dla mężczyzn, jest tym, na co czekają kobiety na całym świecie. Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn jest zatem wielce oczekiwanym produktem. Na szczęście naukowcy są coraz bliżej tego celu. Stworzono już antykoncepcję hormonalną polegającą na podawaniu mężczyznom comiesięcznego zastrzyku. Działanie tej metody zostało potwierdzone, podobnie jak odwracalność, to znaczy, że już po około 4 miesiącach mężczyźni są ponownie płodni. Niestety taka terapia ma szereg skutków ubocznych, takich jak zmiany w krwi oraz powiększenie gruczołu krokowego.

Ciekawym torem prowadzone są inne badania, które mają na celu, nie zniszczenie plemników, tylko takie wpłynięcie na ich budowę i skład, by nie mogły przedostać się przez otoczkę komórki jajowej.

Inne badania, które także skupiają się na zniszczeniu plemników związane są z ultradźwiękami. Naukowcy z Karoliny Północnej uważają, że ultradźwięki są przyszłością antykoncepcji. Póki co, prowadzą badania na szczurach. Na ich jądra kierują krótkie dawki ultradźwięków, które podobno skutecznie zmniejszają ilość plemników w spermie. Badania na ludziach dopiero będą przeprowadzane. Wątpliwości jakie wysuwają naukowcy związane są z odwracalnością metody, ale także z jakości plemników po zakończeniu antykoncepcji. Istnieją obawy, że plemniki ulegać będą uszkodzeniu, co w konsekwencji doprowadzić może do większego prawdopodobieństwa powstania ciąży, z której narodzi się upośledzone dziecko. Czy to okaże się prawdą, pokażą dalsze badania.

Ciekawym pomysłem jest też prezerwatywa w sprayu. Cienką warstwę lateksu, nakłada się na skórę rozpylając lateks jak dezodorant. Niestety głównym problemem, na jaki natknęła się pomysłodawczyni tego wynalazku, związany jest z czasem schnięcia, który jest zbyt długi, by znalazł zastosowanie w alkowie.

Coś dla pań?

Kobiety już obecnie mają spory wybór metod antykoncepcji. Niestety większość z nich wiąże się z ingerencją w układ hormonalny, co jest kosztem tego sposobu zapobiegania ciąży. Już dziś lekarz znając z wywiadu stan zdrowia kobiety, może wybrać dla niej antykoncepcję „szytą na miarę”. Czy zatem jest jeszcze coś w tym temacie do zrobienia, czy kobiety już tylko oczekują na rozwój antykoncepcji dla mężczyzn?

Nie, naukowcy nadal pracują nad poprawą działania i wygody stosowania obecnych metod, ale także wymyślają nowe sposoby na zapobieganie ciąży. Jednym z nich jest szczepionka antykoncepcyjna, która miała by za zadanie budowanie wokół uwolnionego jaja, bariery ochronnej, która uniemożliwiałaby przedostanie się do niej plemników. Badania są obiecujące, ale na efekty trzeba poczekać.

Przed naukowcami wiele jeszcze pracy, gdyż nawet dobrze działająca metoda, zanim zostanie wprowadzona na rynek wymaga wielu lat badań. Być może w międzyczasie ktoś wpadnie na zupełnie nowy pomysł, który – podobnie jak pigułka antykoncepcyjna w XX wieku  -zrewolucjonizuje metody antykoncepcji w XXI wieku.

Dodaj komentarz