Antykoncepcja - krótki poradnik dla początkujących

Antykoncepcja - krótki poradnik dla początkujących

Choć teoretycznie młodzież miała być uczona w szkole o tym, jak zapobiegać niechcianej ciąży, doświadczenie pokazuje, że różnie z tym bywa. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik o metodach antykoncepcji wraz z poziomem ich skuteczności oraz ograniczeniami.

Metody barierowe

Wśród metod, których zadaniem jest blokowanie dopływu spermy do macicy najpopularniejsza jest oczywiście prezerwatywa. Stopień jej skuteczności uzależniony jest w dużej mierze od jakości produktu i prawidłowego sposobu jej użytkowania. Nie można używać zatem prezerwatyw, których termin przydatności minął, widać na nich uszkodzenia czy takich, które były niewłaściwie przechowywane. Podczas stosunku należy uważać, by prezerwatywa nie pękła, co może się zdarzyć na przykład w przypadku suchości w pochwie. Skuteczność tego środka wynosi 82% przy typowym użyciu.

Podobną skuteczność wykazuje kapturek dopochwowy ze środkiem plemnikobójczym.  W obu przypadkach należy nauczyć się prawidłowego nakładania, gdyż jest to kluczowe dla podtrzymania zadowalającego poziomu skuteczności. Nieco trudniej nauczyć się zakładania kapturka dopochwowego. O sposób użycia należy zapytać ginekologa, który dokładnie objaśni technikę umieszczenia go w pochwie.

Antykoncepcja hormonalna czyli nie tylko tabletki

Antykoncepcja hormonalna działa dwojako. Po pierwsze ma za zadnie zapobiegać owulacji, a po drugie oddziaływać na śluz szyjkowy w taki sposób, by utrudniać poruszanie się plemników.

Najpopularniejszą metodą antykoncepcji hormonalnej są tabletki. Przyjmuje się je przez 21 dni zaczynając od pierwszego dnia miesiączki, po czym należy zrobić siedem dni przerwy, w czasie których skuteczność antykoncepcyjna jest utrzymana. Skuteczność tabletki antykoncepcyjnej przy idealnym sposobie przyjmowania wynosi 99,7%, jednak w typowym użyciu spada do 91%. Przyczyną jest nieprzestrzeganie zaleceń. Tabletkę należy bowiem połykać o stałej porze, a w czasie chorób związanych z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego (biegunki, wymioty), należy używać dodatkowego zabezpieczenia.

Jednak Antykoncepcja hormonalnaAntykoncepcja hormonalnaMetoda ta polega na stosowaniu środków hormonalnych, powodujących zmiany w śluzie szyjkowym i błonie śluzowej macicy oraz blokujących wydzielanie substancji odpowiedzialnych za dojrzewanie komórek jajowych w jajnikach i jajeczkowanie. Wśród występujących na polskim rynku środków antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się: tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, tabletki dwuskładnikowe zawierające estrogeny i gestageny, preparaty gestagenne w postaci iniekcji, plastry antykoncepcyjne. to nie tylko pigułki. Do wyboru mamy krążki dopochwowe, plastry antykoncepcyjne, zastrzyki hormonalne oraz wkładki domaciczne.

Krążki dopochwowe to…krążki wykonane ze specjalnego materiału, który jest elastyczny dzięki czemu można taki krążek samodzielnie włożyć do pochwy, gdzie pozostaje przez dwadzieścia jeden dni, po czym wyciągany jest na siedem dni – podobnie jak w przypadku tabletek. Zaletą takiego krążka jest możliwość ominięcia układu pokarmowego w działaniu antykoncepcyjnym. Krążek można wyciągnąć nawet na dwie godziny bez utraty poziomu jego działania. Jego wadą jest niewielka utrata elastyczności w trzecim tygodniu, co skutkuje tym, że krążek może się nieznacznie wysuwać z pochwy powodując dyskomfort. Skuteczność działania krążka jest na identycznym poziomie, jak skuteczność tabletki antykoncepcyjnej.

Trzeba pamiętać, że AntykoncepcjaAntykoncepcjaŚwiatowa Organizacja Zdrowie definiuje pojęcie antykoncepcji jako działanie, mające na celu zapobieżenie niezaplanowanemu poczęciu dziecka , w trakcie stosunku płciowego, nie wymagające od partnerów zaniechania współżycia (choćby na kilka dni). hormonalna w postaci tabletek czy plastrów wiąże się z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żylnej.

Zastrzyki hormonalne przeznaczone są dla kobiet, które nie chcą codziennie pamiętać o konieczności połknięcia tabletki.  Taki zastrzyk wykonuje lekarz lub pielęgniarka raz na trzy miesiące. To duża wygoda, ale też ryzyko. Jeśli pojawią się skutki uboczne, na ich ustąpienie będzie trzeba czekać nawet do sześciu miesięcy.

Można także wybrać plaster antykoncepcyjny, który nakleja się na pośladek, ramię lub brzuch. W tym przypadku tez unikamy ryzyka obniżenia skuteczności w przypadku biegunki czy wymiotów. Wadą plastra jest to, że po pewnym czasie plaster ulega zabrudzeniu i staje się nieestetyczny. Jego skuteczność jest identyczna jak w przypadku tabletki antykoncepcyjnej.

Ostatnią z metod hormonalnych jest wkładka domaciczna. Jej założenie musi być poprzedzone szerokim wywiadem lekarskim. Wkładka jest umieszczana w macicy przez ginekologa i działa przez kilka lat. Nowoczesne wkładki zawierają minizbiorniczek, który stopniowo uwalnia hormony. Takie działanie sprawia, że wkładka w minimalnym stopniu wpływa na resztę organizmu. Jej działanie jest wielorakie. Wywołuje ona w macicy stan zapalny, w wyniku czego powstają leukocyty, które wpływają destrukcyjnie na plemniki. Wkładka wpływa także na śluz szyjkowy, który staje się dla plemników trudny do przeniknięcia. Hormony zawarte we wkładce hamują jajeczkowanie, a zmiana grubości endometrium nie pozwala na zagnieżdżenie się ewentualnego zarodka. Wadą takiego rozwiązania jest koszt, na który składa się cena wkładki oraz zabieg jej założenia przez lekarza. Poziom skuteczności tej metody antykoncepcji wynosi aż 99,8 %.

Istnieją tabletki, które mogą uniemożliwić zajście w ciążę nawet do 72 godzin po stosunku. Takie działanie awaryjne nie może stać się jednak jedyną metodą antykoncepcji, gdyż ma duży wpływ na zdrowie kobiety.

Sterylizacja

Sterylizacja możliwa jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet polega na podwiązaniu jajowodów, u mężczyzn na podwiązaniu nasieniowodu. Powikłania po zabiegach występują rzadko i zwykle nie trwają dłużej niż tydzień. Zabieg sterylizacji jest trwały, choć w niektórych przypadkach może być odwracalny, jednak wymaga kolejnego – skomplikowanego – zabiegu. Skuteczność sterylizacji w przypadku kobiet wynosi 99,5%, a w przypadku mężczyzn 99,9%.

Metody naturalne

Istnieją metody, które polegają na obserwacji ciała i na ich podstawie określenia dnia cyklu miesiączkowego. Jedną z nich jest metoda objawowo – termiczna, która polega na kontrolowaniu temperatury ciała, gdyż przed owulacją następuje nagły jej wzrost. Stąd wiemy, kiedy jest owulacjaOwulacja Owulacja, zwana jajeczkowaniem, to uwalnianie komórki jajowej z jajników, która następnie wędruje do jajowodu, a dalej do jamy macicy. W tym czasie może dojść do jej zapłodnienia, jeżeli spotka się ona z plemnikami. Owulacja najczęściej występuje w połowie cyklu płciowego, ale może zdarzyć się również zaraz po i krótko przed miesiączką. Podczas owulacji może pojawić się krwawienie oraz ból, lecz większość kobiet nie obserwuje żadnych objawów. i w dniach ją poprzedzających oraz następujących po niej, unikamy zbliżeń. W połączeniu z tak zwaną metodą Billingsów, która polega na ocenie śluzu szyjkowego, obie metody dają wysoką skuteczność pod warunkiem ich idealnego stosowania, co jest dość trudne. Należy bowiem prowadzić regularny tryb życia oraz obserwacje, a zbliżenia inicjować tylko w dni niepłodne. Można ułatwić sobie zadanie obserwacji, używając komputera cyklu, który za nas prowadzi wszystkie obliczenia i informuje nas o tym, kiedy jest dzień płodny, a kiedy nie.

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem, który przeprowadzi wywiad i na jego podstawie pomoże wybrać antykoncepcję „na miarę”.

Dodaj komentarz