RAPORT: Polka i operacje plastyczne

RAPORT: Polka i operacje plastyczne

Chociaż pod względem ilości operacji plastycznych przeprowadzanych każdego roku Polska nie znajduje się nawet blisko światowej czołówki, nie da się ukryć, że popularność tego typu zabiegów w naszym kraju stale rośnie. Przyjrzyjmy się statystykom. Jak Polki postrzegają operacje plastyczne? Co najczęściej poprawiają i ile to właściwie kosztuje?

 Czy przywiązujemy wagę do wyglądu?

„Nie wygląd się liczy, a wnętrze” – to popularne powiedzenie absolutnie nie znajduje swojego potwierdzenia w wynikach badań. Zdaniem Polek (i Polaków) wygląd ma znaczenie nie tylko w życiu osobistym, ale także zawodowym:

Za: „Jak cię widzą, tak cię piszą – Polacy o znaczeniu wyglądu w życiu, CBOS, 2009

Czy uważamy, że operacje plastyczne są „ok”?

W ostatnich latach bardzo zmienił się stosunek Polek do zabiegów medycyny estetycznej. Jesteśmy bardziej tolerancyjne i uważamy, że drobne poprawki urodowe nie są niczym złym. Czy podobną tolerancję wykazujemy, jeśli chodzi o operacje plastyczne?

Za: Badanie dla Interia.pl, przeprowadzone przez Homo Homini

Niemal 50% badanych stwierdza, że potrzeba dobrego samopoczucia to wystarczający powód do poddania się operacji plastycznej. Wyniki te znajdują potwierdzenie w innym pytaniu – odnoszącym się już nie do osoby trzeciej, a do samych badanych:

Dodajmy, że najczęściej wymieniane powody poddania się operacji plastycznej, wymieniane przez badanych, to: aspekt zdrowotny (45,8%), poprawienie urody (19,6%), zatrzymanie upływu czasu (10,3%), lepsze samopoczucie (5,8%) czy chęć bycia atrakcyjną dla partnera (4,0%) (za: Homo Homini).

Co Polka operuje najczęściej?

Za: Statystyki Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej

Należy tutaj doprecyzować, że operacje piersi to nie tylko ich powiększenie. O tego typu operacji marzy 23% Polek, 19% chciałoby zmniejszyć biust, z kolei 10% chciałoby go podnieść i ujędrnić (za: sondaż przeprowadzony przez Body Care Clinic we Wrocławiu). Jednocześnie aż 40% pań, które pragną lub planują poddać się operacji plastycznej biustu, nie rozmawia na ten temat z najbliższymi z powodu skrępowania (kampania firmy Mentor).

Ile to kosztuje?

Operacje plastyczne nie są tanie. Powiększenie piersi przy pomocy implantów kosztuje około 16 tysięcy złotych, korekta nosa to około 12 tysięcy, plastyka brzucha kosztuje około 10 tysięcy złotych. Jednak Polek bynajmniej to nie odstrasza – aż 70% pań marzących o chirurgicznej poprawce piersi jest gotowa zasięgnąć na ten cel kredyt (Body Care Clinic).

Dodaj komentarz