Polka, urlop macierzyński i powrót do pracy: RAPORT

Polka, urlop macierzyński i powrót do pracy: RAPORT

Każdego roku w Polsce rodzi się niemal 400 tysięcy dzieci. Dla każdej rodziny to wielka radość, ale i masa pytań. Z jakiego typu urlopu skorzystać? Jakie mamy wyjścia, gdy kończy się urlop macierzyński i rodzicielski? I czy z tych ostatnich chętnie korzystają ojcowie? Zapraszamy na nasz najnowszych przegląd badań.

Z jakiego typu urlopu najczęściej korzystają matki?

Chociaż bardzo często mówi się o „rocznym urlopie macierzyńskim”, w polskim prawie takie pojęcie nie istnieje. Jedyna opcja to urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski – dopiero po połączeniu ich trzech mamy roczną, płatną przerwę od pracy. Czy z takiej możliwości korzystają wszystkie mamy? Okazuje się, że nie.

Za: „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat” Pracuj.pl, 2018

Przyjrzyjmy się również panom – mówi się, że coraz częściej to oni decydują się na pozostanie w domu wraz z dzieckiem i wzięcie na barki licznych obowiązków domowych. Okazuje się jednak, że ta tendencja nie rośnie, a spada:

Za: dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak widać z powyższych wykresów, mężczyźni wciąż niezwykle rzadko (i coraz rzadziej) decydują się na urlop „tacierzyński”, kobiety z kolei bardzo rzadko decydują się na bezpłatny urlop wychowawczy, na który można udać się po urlopie macierzyńskim. Dlaczego wracamy do pracy?

Za: „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat” Pracuj.pl, 2018, możliwość wielokrotnej odpowiedzi

Jak łatwo zauważyć, aż dla 48% matek powrót do pracy to konieczność podyktowana sytuacją finansową. Równie wiele osób podkreśla, że ważny jest dla nich rozwój – można jednak domyślać się, że mamy wracają głównie dlatego, że zwyczajnie nie mają wyjścia. Wskazuje na to także kolejny wykres.

Za: „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat” Pracuj.pl, 2018, możliwość wielokrotnej odpowiedzi

Matki wracające do pracy czują przede wszystkim niepokój i strach. Wpływ na te emocje ma nie tylko fakt rozłąki z maluchem i wrócenia do zawodu, ale także konieczność oddania dziecka do żłobka. Aż 52% matek nie chciałaby posyłać dziecka do takiej placówki (badanie „Postawy matek małych dzieci wobec rozwoju i form opieki nad małymi dziećmi”, zrealizowane przez MillwardBrown SMG/KRC) jednak obecnie jest to jedyna dofinansowana przez Polskę forma opieki.

Z roku na rok rośnie zatem ilość dzieci, które zostają oddawane do żłobka:

Za: Baza Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

Ponadto jak się okazuje, polskie dzieci spędzają najwięcej czasu w żłobkach w całej Europie – prawie 40 godzin tygodniowo. Dla porównania, średnia w całej UE to 26 godzin, z kolei brytyjskie dzieci spędzają w placówkach opiekuńczych tylko 13,5 godzin tygodniowo.

Zapewne i w naszym kraju byłoby inaczej, gdyby państwo w naszym kraju umożliwiło dofinansowanie innych form opieki, czego pragnie aż 61% rodziców (badanie IPSOS, 2017). Niestety, póki co nic tego nie zapowiada.

Dodaj komentarz