Polka i uroda: RAPORT

Polka i uroda: RAPORT

Polki od lat nazywane są najpiękniejszymi kobietami świata i z całą pewnością są to w pełni zasłużone słowa. Postanowiliśmy pochylić się nad tematem i sprawdzić, jak właściwie nasze rodaczki dbają o swoją urodę. Jak często chodzą do fryzjera? Czy goszczą w gabinecie kosmetyczki? I ile właściwie wydają na kosmetyki? Zapraszamy na przegląd z polskich badań.

Polka – co ją skłania, by o siebie zadbać?

Zacznijmy od podstawowego pytania – co właściwie jest motorem napędowym do dbania o siebie u Polek? Jaka jest ich motywacja, by każdego dnia wyglądać pięknie? Odpowiedź znajdujemy w poniższym wykresie.

Źródło: GfK Beauty 2016, możliwość wielokrotnej odpowiedzi

Statystyki wskazują na naszą jak najbardziej prawidłową motywację – dbamy o siebie przede wszystkim dla siebie i swojego dobrego samopoczucia. To bardzo dobra wiadomość.

Profesjonalne usługi

Już wiemy, że Polki lubią o siebie dbać. Pytanie jednak, czy ich dobry wygląd jest tylko zasługą domowych zabiegów, czy może bardzo chętnie oddajemy się w ręce specjalistów? Sprawdźmy, jak często Polki odwiedzają fryzjera i kosmetyczkę.

ARC Rynek i Opinia, 2016

Tylko prawie co piąta Polka regularnie uczęszcza do kosmetyczki, za to więcej, niż połowa z nas regularnie gości w salonie fryzjerskim. Jakich usług najczęściej potrzebujemy? I czy chęć dbałości o fryzurę jest jedynym powodem wizyt u fryzjera?

Źródło: Badanie grupy IQS, na zlecenie Sieradz Open Hair Festival, 2013, możliwość wielokrotnych odpowiedzi

Jak widać, najczęściej chodzimy do fryzjera tylko obciąć włosy, chociaż spora część pań nie odmawia sobie także profesjonalnej koloryzacji. Nie można nie zauważyć, że dbanie o siebie jest dla nas nie tylko obowiązkiem – znaczna część ankietowanych wskazuje, że oddanie się w ręce profesjonalisty jest po prostu przyjemnym oderwaniem się od rzeczywistości.

Kosmetyki

Na koniec przyjrzyjmy się samym kosmetykom, których używają Polki. Gdzie je kupujemy?

Źródło: PMR, 2016, możliwość dwukrotnego wyboru

Jak łatwo zauważyć, zdecydowanie najchętniej kupujemy kosmetyki w drogeriach, na drugim miejscu znajdują się hipermarkety, na trzecim – konsultantki. Ile pieniędzy zostawiamy w tych miejscach? Całkiem sporo. Statystyczna Polka na kosmetyki kolorowe wydaje miesięcznie 42 złote, natomiast za kosmetyki do pielęgnacji ciała płaci 59 zł („Polki same o sobie”, 2013).

Przyjrzyjmy się także dermokosmetykom – czy Polki, coraz bardziej świadome ich przewagi nad zwykłymi kosmetykami, chętnie po nie sięgają?

Źródło: TNS OBOP dla doz.pl, 2012

Zakup dermokosmetyków zdarza się więcej, niż co czwartej kobiecie. To dobry kierunek – idziemy w stronę hiperalergicznych preparatów, które bardzo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i wygląd.

 

Na koniec mała refleksja. Jesteśmy uważane za najpiękniejsze kobiety na świecie. Dbamy o siebie dla siebie, kupujemy kosmetyki, odwiedzamy fryzjerów i kosmetyczki. Wydaje się zatem, że jedyne, co jest do poprawy, to nasza samoocena – jak bowiem wynika z badań, tylko 48% Polek jest zadowolonych ze swojego wyglądu. I oby ten wskaźnik, podobnie jak dane dotyczące usług fryzjerskich czy kupowania kosmetyków, systematycznie piął się w górę.

Dodaj komentarz