Polka i seks: RAPORT

Polka i seks: RAPORT

Statystyczna Polka nie krępuje się już, czytając artykuł o seksie. Wie, gdzie znajduje się jej łechtaczka, ma swoje ulubione pozycje seksualne i nie wstydzi się zasygnalizować ochoty na zbliżenie. Czy jednak tak poza tym wszystkim – jest zwyczajnie zadowolona ze swojego seksualnego życia? Czy korzysta z erotycznych zabawek i masturbuje się? Ile z nas zdradza swoich partnerów? Oto najnowszy przegląd z ogólnopolskich badań dotyczących kobiecej seksualności.

Zadowolenie z życia seksualnego – czy cieszy nas seks?

Zacznijmy od najprostszego, a zarazem najistotniejszego pytania – czy Polki cieszą się seksem? Odpowiada na to poniższy wykres:

Za: „Seksualność Polaków 2017”, IQS

Niestety, wynik ten nie jest bardzo pozytywny. Chociaż niezadowolenie z seksu deklaruje tylko 16% Polek, to aż 35% odpowiada „ani tak, ani nie”. Tylko 49% współżyjących kobiet zadowolonych jest z seksu, przy czym aż 33% wybiera odpowiedź „raczej zadowolona”.

Skąd taki wynik? Na to pytanie odpowiadamy w wykresie nr 2.

Za: „Seksualność Polaków 2017”, IQS, 5 najczęstszych odpowiedzi

Zdecydowanie najczęściej zniechęcenie do seksu jest skutkiem zmęczenia i stresu. Jeśli jednak połączymy te dane z faktem, że aż 28% kobiet zgadza się na seks mimo braku ochoty na zbliżenie, jest rodzi się nam przypuszczenie co do jednej z przyczyn niezadowolenia z życia seksualnego.

Tematy krępujące – masturbacja i zdrada

O zadowoleniu z seksu i przyczynach jego unikania łatwiej rozmawiać, niż na tematy związane z masturbacją czy zdradą. I z tymi pytaniami musiały jednak zmierzyć się ankietowane. Jak wypadają tu Polki?

Za: „Seksualność kobiet. Raport 2016”

Zmiany na tym polu są bardzo widoczne. Jak jednak podejrzewa sporo badaczy, chodzi tutaj nie tylko o zwiększenie się liczby kobiet masturbujących się, co większą prawdomówność. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat o seksie zaczęto mówić sporo i coraz więcej kobiet słusznie zaczyna wierzyć, że masturbacja nie tylko nie jest powodem do wyrzutów sumienia – jest wręcz zdrowa dla ciała i ducha.

Niestety, najnowsze badania wskazują na wzrost odpowiedzi twierdzących także w kontekście niewierności seksualnej. Ile Polek przyznaje się do zdrad?

Za: „Ryzykowne zachowania Polaków, 2016” Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora

12% to sporo. Jako ciekawostkę warto jednak wiedzieć, że do pozamałżeńskich kontaktów seksualnych przyznaje się aż… 24% mężczyzn.

Polka i zabawki

Na koniec słówko o zabawkach – oczywiście tych dla dorosłych. W świetle najnowszych badań zdecydowanie nie można zarzucić Polkom, że nie próbują uczynić swojego życia seksualnego bardziej atrakcyjnym. Według badań serwisu aukcyjnego w 2002 roku panie stanowiły tylko 3% kupujących zabawki erotyczne. W 2013 roku – już aż 35% (dodajmy, że wbrew pozorom panie wcale nie kupują najczęściej wibratorów, ale gry erotyczne). Z badań przeprowadzonych przez portal logo24.pl wynika natomiast, że panie kupujące w sklepach z erotycznymi gadżetami stanowią aż 46% klienteli.

Chociaż zadowolenie Polek z życia seksualnego nie sięga nawet 50%, to z upływem lat odsetek usatysfakcjonowanych na tym polu kobiet rośnie. Polki nie boją się też przyznać do masturbacji i chętnie sięgają po erotyczne gadżety. Pozostaje więc tylko z optymizmem czekać na kolejne tego typu badania.

Dodaj komentarz