Polka i prace domowe – RAPORT

Polka i prace domowe – RAPORT

Sprzątanie, gotowanie, pranie, prasowanie, zakupy… typowe prace domowe można by wymieniać przez bardzo długi czas, a ich ilość zwiększa się wraz z liczbą członków rodziny. Czy kobiety, zgodnie z potoczną opinią, rzeczywiście zajmują się większością domowych obowiązków czy może jednak mogą liczyć na pomoc partnerów? Jakich prac szczególnie nie lubimy i czy jeśli kobieta zajmuje się „tylko” domem, to czuje się mniej szanowana? Zapraszamy na najnowszy przegląd badań.

Czy Polki uważają, że w wykonywaniu codziennych obowiązków są lepsze od mężczyzn?

Na początek warto zastanowić się, ile w Polce jest „Zosi Samosi”, która uważa, że wszystko zrobi lepiej. Przyjrzyjmy się wynikom:

Źródło: Badanie „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowany na zlecenie marki Indesit

Jak łatwo można zauważyć, w większości prac domowych panie rzeczywiście czują się lepsze. Dane gwałtownie zmieniają się dopiero, gdy zapytano ankietowane o prace w ogrodzie, wyrzucanie śmieci, prace naprawcze bądź remonty – szczególnie w tych ostatnich kobiety twierdziły, że mężczyzna wykonuje obowiązki lepiej.

Przekonanie to jedno, praca to drugie – czy wykonujemy więcej obowiązków od mężczyzn?

Jak wskazują najnowsze badania CBOS, w tej kwestii, w porównaniu do 2013 roku, zmieniło się bardzo niewiele:

Źródło: „Kobiety i mężczyźni w domu”, CBOS, 2018

Kobiety wciąż zdecydowanie częściej zmagają się z lawiną codziennych obowiązków. Zadania mężczyzn to dokonywanie drobnych napraw (81%) czy zlecanie usług (60%). Nie da się jednak ukryć, że obowiązki te wykonuje się w domu znacznie rzadziej niż np. pranie czy prasowanie.

Więcej obowiązków spada na kobiety także przy okazji gruntownych porządków. Wyniki badania TNS „Wiosenne porządki” wskazują, że takie gruntowane sprzątanie praktykuje się każdego roku w 72% gospodarstw domowych, przy czym na przykład mycie okien to wówczas obowiązek kobiet w 79% z nich.

Ile czasu spędzamy na pracach domowych?

Tutaj bez niespodzianek – więcej pracy to więcej czasu. Badania różnią się wynikami co do wymiaru godzin spędzanych na podejmowaniu domowych obowiązków, jednak w każdym z nich kobiety przeznaczają na te prace więcej godzin. Oto dwa przykłady:

Źródło: GUS                                                                                         Źródło: OECD              

Jednocześnie należy dodać, że według badania TNS „Polak potrafi”, panowie deklarują, że posiadają wiele umiejętności związanych z prowadzeniem domu. 86% potrafi zrobić pranie, 85% - rozmrozić lodówkę, 81% przyszyć guzik, a 56% zacerować dziurę. Pozostaje zatem tylko zapytać – skąd rozbieżności między „umiem” a „robię”?

Jakich prac domowych nie lubimy najbardziej?

A może kobiety po prostu… lubią obowiązki domowe? Cóż, jak wskazują wyniki badań – nic bardziej mylnego. Oto, jakich prac nie lubimy najbardziej:

Źródło: Badanie marki Hotpoint

Czy Polka zajmująca się „tylko” domem czuje się szanowana?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że obowiązków w domu jest co niemiara. Wiadomo także, że nawet, gdy kobieta rozpoczyna pracę zawodową, większość prac domowych i tak zostaje na jej barkach. W wielu gospodarstwach rozwiązaniem jest zatem rezygnacja kobiety z pracy poza domem i w całości poświęcenie się obowiązkom domowym. Czy jednak takie kobiety czują się szanowane? Niestety, nie:

Źródło: „Kobiety pracujące w domu o sobie”, INSPRO, 2013

Jak najwięcej rozmów

Według socjologów, systematycznie wzrasta odsetek mężczyzn, którzy bardzo angażują się w prace domowe, jednak dzieje się to powoli i wymaga regularnych rozmów o podziale obowiązków. Warto korzystać z tych wskazówek, regularnie podejmować dyskusje na temat prac w domu i może na początek – stworzyć listę obowiązków dla niej… i dla niego.

Dodaj komentarz