Polka i ekologia – czy dbamy o środowisko?

Polka i ekologia – czy dbamy o środowisko?

Od wielu lat w Polsce organizowane są przeróżne kampanie, mające na celu uświadomić nas o gigantycznym wpływie naszych działań na zagrożone środowisko. Czy jednak działania te przynoszą oczekiwane skutki? Co sądzimy o ekologii i które eko działania praktykujemy na co dzień? Zapraszamy na nowy przegląd polskich badań.

Czy martwimy się o środowisko?

Czy w ogóle zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nasze środowisko jest zagrożone i jak bardzo życie naszych wnuków i prawnuków może różnić się od tego, które wiedziemy dzisiaj? Wyniki badań na ten temat są niestety sprzeczne. Spójrzmy, co „mówi” na ten temat CBOS:

Za: „Zachowanie proekologiczne Polaków”, CBOS, 2011

Wyniki badań przeprowadzanych od 1993 roku do 2011 mogą przygnębiać – widać bowiem wyraźnie, że świadomość Polaków, zamiast rosnąć, drastycznie spadała. Pocieszającym może być jednak, że najnowsze badanie – z tego roku, wskazuje, że w ciągu ośmiu ostatnich latach znowu możemy mówić o zwiększeniu się świadomości Polaków.

Za: Badanie Smartscope dla RTV EURO AGD, 2019

Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że liczne kampanie edukacyjne przyniosły przez lata oczekiwane rezultaty, sprowadzając świadomość Polaków do pożądanego poziomu. Pytanie, czy jesteśmy również świadomi tego, że swoim zachowaniem mamy wpływ na to, jak nasze środowisko wygląda. W 2011 roku odpowiedzi respondentów prezentowały się w następujący sposób:

Za: „Zachowanie proekologiczne Polaków”, CBOS, 2011

Można przewidzieć, że skoro Polacy w większości odpowiadali słusznie już w 2011, to i w 2019, wraz ze wzrostem troski o środowisko, zwiększyła się również świadomość istotności własnych działań na jego stan.

Co robimy, aby chronić środowisko?

Zostawmy teorię – czas na praktykę. Co robimy we własnym zakresie, aby chronić środowisko?

Za: IBRiS, na zlecenie „Rzeczypospolitej”, 2019

Według badania przeprowadzonego przez Bank Ochrony Środowiska w 2012 roku aż 30% Polaków nie segregowało śmieci. Aktualne wyniki wskazują na ogromną poprawę – śmieci nie segreguje tylko co dziesiąty z nas.

Za: „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, TNS

Jak widać, choć chętnie segregujemy śmieci, pewne „eko” zachowania wciąż nie weszły nam „w krew” – tylko co drugi Polak wybiera torby wielokrotnego użytku zamiast foliówek, a mnie niż połowa z nas kupuje zwraca uwagę na energooszczędność kupowanych do domu urządzeń.

Polacy a smog – czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie za sobą niesie?

Na sam koniec sprawdźmy kwestię postrzegania smogu i zagrożeń z nim związanych przez Polaków. Czy wiemy, jak bardzo szkodzi nam zanieczyszczone powietrze?

Okazuje się, że nie do końca. Jak wynika z wyników badań przeprowadzonych przez Oferteo.pl, aż 95% z nas zgadza się ze stwierdzeniem, że smog ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale już tylko 41% wie, że bardzo zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko występowania nowotworów. Bardzo niska jest też świadomość wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie płodu – tylko 22% uznało, że rzeczywiście tak jest. Tymczasem fakt ten już dawno został potwierdzony badaniami.

Wszystko wskazuje na to, że świadomość Polaków i Polek tego, jak istotne jest dbanie o środowisko, stopniowo wzrasta. Być może już za dziesięć lat 90% z nas będzie wybierała torby wielorazowe, a uszczelnianie okien stanie się oczywistością w każdym domu. Szkoda jednak, że szkody, które powstaną przez ten okres wzrostu świadomości Polaków, będą w dużej części nieodwracalne.

Dodaj komentarz