Polka i działalność charytatywna – raport z badań

Polka i działalność charytatywna – raport z badań

Fenomen na skalę światową, dowód wielkich serc Polaków – tak mówi się o corocznych rekordach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O tym, że w styczniu jednoczy się cały nasz kraj, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak jest jednak z naszymi działaniami charytatywnymi na co dzień? Czy poza działaniem na rzecz WOŚP, angażujemy się w społeczną pomoc? I komu pomagamy najchętniej? Zapraszamy na nasz najnowszych przegląd z polskich badań.

Czy Polacy uważają, że trzeba pomagać?

„Idź po swoje”, „Zdobądź świat”, „Możesz wiele”, „Naucz się asertywności i mówienia: nie!” – takie tytuły atakują nas z okładek popularnych pism. Można by odnieść wrażenie, że Polacy próbują skupić się raczej na swoich potrzebach niż na pomaganiu komukolwiek. Czy badania to potwierdzają?

Źródło: „Czy Polacy są altruistami?” CBOS, 2018

Jak widać, większość z nas wciąż uważa, że nie można zapominać o innych. Jednocześnie warto podkreślić, że wykres dotyczy osób do 40 roku życia. Im starsi byli respondenci, tym bardziej zauważają potrzeby innych. W grupie 41-60 nacisk na walkę o swoje sprawy deklaruje już 21% badanych, w grupie 61+ już tylko 16%. Wygląda więc na to, że albo wraz z wiekiem stajemy się wrażliwsi, albo po prostu nowsze pokolenie ma już inne spojrzenie na świat.

Kto powinien pomagać potrzebującym?

Rekordowe wyniki WOŚP udowadniają, że w małych kwotach i mobilizacji narodu tkwi największa siła. Czy jednak rzeczywiście na co dzień twierdzimy, że pomagać mogą wszyscy? Sprawdził to TNS:

Źródło: „Dzieląc się, pomagasz. Raport o dobroczynności Polaków”, 2015

Wbrew pozorom, wcale nie uważamy, że pomagać może każdy – uważa tak tylko co drugi z nas.

Jak często pomagamy w ciągu roku?

Wyniki zademonstrowane na poprzednim wykresie mają swoje przełożenie na to, czy rzeczywiście udzielamy się charytatywnie – wynika tak z badania przeprowadzonego na panelu ariadna.pl:

Źródło: badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna

Warto tutaj wspomnieć, że według badań przeprowadzonych przez CBOS, największe zaufanie – jeśli chodzi o instytucje charytatywne, Polacy czują do WOŚP (83% badanych odczuwa zaufanie), Szlachetnej Paczki (82%), Fundacji Ewy Błaszczyk Akogo? (80%) oraz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” (80%). Organizacji Caritas ufa już tylko 63% z nas.

A czy Polki i Polacy różnią się podejściem do dobroczynności? Okazuje się, że ani trochę. Z badania ciekawychliczb.pl wynika, że dokładnie taki sam procent Polek i Polaków deklaruje pomoc, jak i jej brak.

Komu pomagamy najczęściej?

CBOS zapytał Polaków i Polki, komu pomagamy najchętniej:

Źródło: CBOS 2018

Tutaj nie ma niespodzianek – najchętniej pomagamy potrzebującym dzieciom, przede wszystkim tym chorym. Chętnie działamy też na rzecz dorosłych, ale już nie tak chętnie, jeśli ich problemem jest alkoholizm czy bezrobocie (4,1%).

Czy pomagamy ot tak, na co dzień?

Jak wynika z badania „Dzieląc się, pomagasz. Raport o dobroczynności Polaków”, 42% z nas nie pomaga nikomu na co dzień, 58% - pomaga, zazwyczaj rodzinie (65%), przyjaciołom (33%), sąsiadom (29%) czy znajomym (23%). To raczej średni wynik – pozostaje jednak cicha nadzieja, że nie tyle nie pomagamy, co po prostu sami nie zauważamy swoich dobrych gestów.

Dodaj komentarz