Polka i czas wolny – czy znajdujemy czas na hobby?

Polka i czas wolny – czy znajdujemy czas na hobby?

Zdaniem psychologów czas wolny jest niezwykle ważny dla naszego dobrostanu fizycznego i psychicznego. Czy jednak w przepełnionym obowiązkami planie dnia znajdujemy chwile tylko dla siebie? Jak najchętniej spędzamy czas wolny i kto ma go więcej – kobiety czy mężczyźni? Zapraszamy na przegląd polskich badań.

Czy Polki mają hobby?

Posiadanie hobby jest modne, pasja przydaje się również w CV. Przede wszystkim jest to jednak coś, co pozwala nam się zrelaksować, a nierzadko i rozwijać. Czy potrafimy sobie takie zajęcie znaleźć? Otóż okazuje się, że niekoniecznie.

Za: Instytut badawczy IQS, 2015

Jak widać, hobby ma tylko 38% z nas. Dla porównania w tym samym badaniu odpowiedzi twierdzącej udzieliło już aż 54% badanych mężczyzn. Być może różnice te wynikają z większej ilości wolnego czasu w ciągu tygodnia.

Ile czasu dziennie poświęcamy na swoje pasje albo odpoczynek?

Na podstawie wyników badań można założyć, że kobiety nie tylko nie chcą mieć pasji bądź nie mają na nią pomysłu, co po prostu nie starcza im na nie czasu.

Za: Czas wolny Polaków, CBOS, 2010

Jak łatwo można zauważyć, Polki o wiele rzadziej dysponują wolnym czasem niż Polacy – zwłaszcza te, które pracują zawodowo. U osób niepracujących także widać znaczne różnice – aż co drugi niepracujący mężczyzna i już tylko co trzecia kobieta bez pracy ma więcej niż 40 godzin tygodniowo „wolnego”.

Jak spędzamy wolny czas?

Skoro już mamy chwilę wolnego, to w jaki sposób ją spędzamy? Co najbardziej relaksuje Polki i Polaków?

Za: Panel badawczy Ariadna, 2018

Jak widać, zdecydowanie wolny czas najchętniej spędzamy na szperaniu w sieci, oglądaniu telewizji i spotykaniu się ze znajomymi. Czy jednak oznacza to, w ogóle nie chodzimy do kina, na koncerty czy do teatru. Na szczęście nie, czego dowodzi kolejny wykres:

Za: Panel badawczy Ariadna, 2018

Co prawda aż co piąta Polka nie bierze czasu w żadnych kulturalnych wydarzeniach i nie czyta książek, niemniej większość z nas znajduje czasu na tego typu wzbogacające atrakcje.

Kiedy (w końcu) znajdujemy czas dla siebie?

Z badań wynika, że najmniej czasu na dodatkowe zajęcia (inne niż przeglądanie stron w Internecie) mają ludzie między 30 a 45 rokiem życia, czyli ci, którzy są na etapie zakładania rodziny. Czy wraz z upływem lat zyskujemy trochę przestrzeni dla siebie? Na szczęście tak. Z raportu „Polko, odważ się na zmiany” wynika na przykład, że kobiety w wieku 55-64 lat są otwarte na podróże – deklaruje tak aż 82% badanych. Dla porównania w grupie 25-34 „tak” podróżom mówi tylko 55%. Warto również dodać, że wśród wszystkim przebadanych grup wiekowych to właśnie kobiety 55+ mają najwięcej przyjaciół i znajomych. Wszystko wskazuje zatem na to, że jak mówi stare przysłowie, życie rozpoczyna się po… 50-tce.

Dodaj komentarz