Nasze raporty: Polka i… higiena!

Nasze raporty: Polka i… higiena!

Polki uchodzą za najpiękniejsze na świecie i niezwykle zadbane kobiety. W ogólnej opinii automatycznie zatem zakłada się, że codzienna higiena jest dla Polek oczywistością. Tym mocniej zaskakują wyniki z licznych ogólnopolskich badań.

Prysznic? Tak, ale niekoniecznie… codziennie.

Zacznijmy od najbardziej narzucającego się pytania – jak często Polki biorą prysznic? Wyniki mogą być dość zaskakujące.

Źródło: „Prysznic rano czy wieczorem”, TNS OBOP, 2016

W ogólnym zestawieniu nie jest źle – aż 84% Polek bierze prysznic codziennie. Jednak aż 8%, czyli prawie co dziesiąta Polka, myje się tylko raz na dwa dni, 2% myje się raz na tydzień. Brzmi to niepozornie, jeśli jednak weźmiemy uwagę fakt, że w Polsce żyje 20 milionów kobiet, daje nam to 400 tysięcy pań, myjących się szokująco rzadko.

Dodajmy, że w Polsce, mimo wielu treści informujących o takich zaleceniach, istnieje wielki problem z używaniem środków do higieny intymnej. Według TNS OBOP (na zlecenie Rexony), aż co czwarta Polka w ogóle nie używa specjalistycznych preparatów. Specjaliści są zgodni – takie postępowania sprawia, że kobiety w Polsce częściej zapadają na różnego typu infekcje intymne.

Sprawdźmy jednak, jak często Polki myją włosy – czy zgodnie z przewidywaniami, wyniki będą jeszcze gorsze?

Źródło: „Prysznic rano czy wieczorem”, TNS OBOP, 2016

Niestety – aż 30% Polek myje włosy co 3 dni, a 21% - jeszcze rzadziej.

Zęby – wstydliwy problem Polek

Polacy i Polki nie dbają o żeby – pod względem zachorowalności na próchnicę przodujemy w Europie. Specjaliści od lat alarmują, że jest to efekt braku działań profilaktycznych, czyli, mówiąc krótko – niskiej dbałości o higienę jamy ustnej. Czy na przestrzeni lat coś się zmieniło? Jak często Polki myją zęby?

Źródło: TNS OBOP dla: Rexona, 2010

9%, czyli prawie co dziesiąta kobieta w Polsce, myje zęby raz dziennie lub rzadziej. Skutki tak wielkich zaniedbań widoczne są w gabinetach stomatologicznych. Badania wykonane w ramach programu: „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2013-2015”, wskazują, że np. w Warszawie 32% kobiet w wieku 35-44 lata ma kamień nazębny (!), u 10% występuje krwawienie przy dziąsłach, a aż 15% cierpi z powodu głębokich kieszonek zębowych. Idąc dalej – w dużych miastach średnia ilości zębów u kobiet w wieku 35-44 wynosi 24 sztuki. Oznacza to stratę 8 zębów w tak młodym wieku!

Polka – jak długo nosi tę samą bieliznę?

Porzućmy na chwilę tematy prysznica oraz szczoteczki do zębów i skupmy się na innym kontekście higieny. Jak często Polki zmieniają bieliznę osobistą? Jak często piorą ręczniki oraz pościel?

Zaskakujące jest to, że aż 10% Polek zmienia bieliznę osobistą co dwa dni albo rzadziej.

Niestety, jeśli przyjrzymy się pozostałym badaniom, obraz staje się jeszcze bardziej przytłaczający. Aż co piąty Polak/Pola zmienia pościel tylko raz w miesiącu, 5% robi to – uwaga – raz na dwa miesiące. Aż 16% z nas zmienia ręczniki na świeże… raz na dwa tygodnie, 5% robi to raz w miesiącu.

Higiena – nie tylko dla zapachu!

Według najnowszych badań, ponad 90% Polek poczuło kiedyś od kogoś nieprzyjemny zapach – najczęściej doświadczamy tego w środkach komunikacji publicznej, wymagających zmniejszenia odstępu między ludźmi. Nieprzyjemny zapach jest tym, co najczęściej kojarzy nam się z brakiem higieny.

Warto zatem podkreślić, że niewystarczająca higiena to nie tylko uciążliwy zapach. To także infekcje intymne, liczne choroby skóry, problemy z włosami oraz uciążliwa i bolesna próchnica. Jeśli połączymy to z zapachem potu, obraz zadbanej Polki niestety znacznie traci na wiarygodności.

Dodaj komentarz