Kobieta i dieta – jak odchudza się Polka?

Kobieta i dieta – jak odchudza się Polka?

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH aż 46% kobiet w Polsce ma nadwagę. Jakie są przyczyny dodatkowych kilogramów u kobiet nazywanych przecież  „najpiękniejszymi na świecie”? W jaki sposób Polki próbują pozbyć się nadwagi i czy do zdrowego odżywiania motywuje je ciąża? Zapraszamy na przegląd z ogólnopolskich badań.

Niestety, wyniki PZH to nie jedyne, które wskazują na spory problem Polek. Instytut Żywności i Żywienia w swoich badań z lat 2003-2005 podaje, że prawie 29% Polek ma nadwagę, a aż blisko 20% boryka się z otyłością. Statystyki z lat późniejszych nie są pocieszające – polskie panie tyją w coraz szybszym tempie.

Przyczyny nadwagi u Polek

O przyczynach nadwagi u Polek mówi OBOP. Ujmując rzecz ogólnie, aż 52% Polek podaje, iż ma problem z brakiem silnej woli oraz konsekwencji w stosowaniu zdrowej diety przez dłuższy okres. W szczegółach problemy te przedstawiają się następująco:

Za: „Polki o odchudzaniu” TNS OBOP 2011, możliwość wielokrotnego wyboru

Eliminacją w kilogramy

Jedną z podstawowych rodzajów diety, jaką wybierają Polacy – w tym Polki, jest eliminacja składników uważanych za tuczące. Chociaż wykluczanie z diety albo ograniczanie pewnych dań/składników powinno być motywowane głównie chęcią zachowania zdrowia, z poniższych wykresów wynika, że jest inaczej:

Za: „Diety Polaków” CBOS 2014, najczęściej padające odpowiedzi

Za: „Diety Polaków” CBOS 2014, najczęściej padające odpowiedzi

Jak można zauważyć, Polacy i Polki dokonują eliminacji w swojej diecie głównie dlatego, że czują potrzebę zrzucenia kilku kilogramów. To tłumaczy także, dlaczego po schudnięciu (oczekiwanym lub częściowym) następuje powrót do starych nawyków żywieniowych.

Polki a suplementy diety

Czy w związku z dość niską motywacją Polek do odchudzania, próbują one wspomóc organizm suplementami diety? Tak, i jak się okazuje – jest to niezwykle częste zjawisko. Z najnowszych badań wynika, że do stosowania suplementów diety przyznaje się aż 77% ankietowanych kobiet. Czemu najczęściej mają służyć?

Za: „Suplementy diety” IRCenter, 2015, najczęściej padające odpowiedzi, test wielokrotnego wyboru

W kontekście doniesień o szkodliwości nadmiernie stosowanych suplementów diety informacje te są bardzo niepokojące. Wynika z nich bowiem, że aż co 5-ta kobieta z 77% stosujących suplementy diety wybiera środki na odchudzanie.

Podobne wyniki można znaleźć w innych źródłach – według badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, przeprowadzonego w maju 2015, po środki na odchudzanie sięga aż 23% pań stosujących suplementy diety.

Czy dieta jest dobrą motywacją do zmian sposobu odżywiania?

Każdy z nas lubi dobre jedzenie i dla każdego z nas stanowi ono ważną część życia – trudno zatem dziwić się badanym paniom, że nie znajdują w sobie odpowiedniej motywacji do zmian. Czy jednak świadomość noszenia w sobie dziecka sprawia, że Polki zmieniają swoją dietę na zdrową? O motywacji przed ciążą i w trakcie jej trwania mówią poniższe dane:

Za: „Polka w ciąży” TNS OBOP, 2012

Należy tu dodać, że poszczególne elementy stylu życia – między inny sposób odżywiania, zostały szczegółowo wymienione - badane wiedziały zatem, do czego odnosi się pytanie. Mimo to w większości przypadkach kończy się tylko… na dobrych chęciach poprawy stylu życia w ciąży. Skoro zatem nawet ta motywacja jest nie wystarczająca do zdrowego odżywiania, trudno oczekiwać, aby panie zmieniały swoje nawyki w okresie poza ciążą.

Dodaj komentarz