Rozważasz operację powiększenia piersi? Zanim się zdecydujesz – przeczytaj.

Rozważasz operację powiększenia piersi? Zanim się zdecydujesz – przeczytaj.

Operacje powiększania piersi od lat zajmują pierwsze miejsce wśród szeregu operacji plastycznych. Chudnięcie i przybieranie na wadze, karmienie piersią, wiek – wszystko to powoduje, że piersi, będące dla wielu z nas symbolem kobiecości, znacznie tracą na urodzie. Wizja ponownie pięknego biustu, którym można wypełnić dekolt sukienki, jest bardzo kusząca. Zanim jednak wybierzemy klinikę, warto na chwilę zapomnieć o pięknych obrazach i spojrzeć na operację nieco bardziej krytycznym okiem.

Operacje piersi – nie tylko powiększanie

Chociaż większość z nas interpretuje „operację piersi” z ich powiększeniem, w istocie wykonuje się także inne zabiegi. Należą do nich pomniejszanie biustu – polecane zwłaszcza paniom, którym rozmiar piersi utrudnia swobodne funkcjonowanie oraz przekłada się np. na dolegliwości bólowe związane z obciążeniem kręgosłupa.

Wiele przypadków operacji biustu to jego podniesienie, do którego nie używa się implantów. Podczas zabiegu usuwa się nadmiar skóry, a potem podnosi i odpowiednio formuje tkankę piersiową. Operacja ta jest tańsza, niż powiększenie biustu.

W niektórych przypadkach wadą piersi jest nie tyle ich rozmiar, co duża asymetria. Warto tutaj wyjaśnić, że większość kobiet ma piersi nierównej wielkości i różnego kształtu, jednak zwykle jest to różnica niemal trudna do zauważenia. Jeżeli jednak asymetria jest duża, widoczna na pierwszy rzut oka – można ją usunąć właśnie drogą operacyjną.

Powiększenie piersi – druga strona medalu

Operacje plastyczne piersi są jednymi z najczęściej dokonywanych, nie należy jednak zapominać, że to operacje „z prawdziwego zdarzenia”. To z kolei oznacza, że:

  • Lekarz może wykluczyć przeprowadzenie operacji w twoim przypadku.

Stanie się tak, jeżeli chorujesz na którąś z przewlekłych chorób albo jeżeli masz np. torbiele w piersiach. Przed samą operacją będziesz musiała przejść kilka badań (np. mierzących tempo krzepnięcia krwi), a ich wyniki mogą albo opóźnić albo nawet wykluczyć cały zabieg.

  • Po operacji mogą pojawić się komplikacje.

Większość z nas słyszała o tragicznym przypadku Christiny Hedlund – Szwedki, która w 2010 roku poddała się w gdańskim szpitalu operacji powiększenia piersi i na skutek powikłań doszło u niej do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. To oczywiście przypadek jeden na kilka tysięcy – udowadnia on jednak, że wszystko to, co wymienione jest jako „najtrudniejsze komplikacje”, czasem rzeczywiście się zdarza. Do innych komplikacji, które musimy wziąć pod uwagę, należą krwotoki, infekcje czy obumarcie tkanek. Lekarze często podkreślają także możliwość wystąpienia tzw. otorbienia niewłaściwego, będącego skurczeniem ścian blizny tkanki, która otacza implant. W efekcie dochodzi do bólu, dyskomfortu i stwardnienia tkanek. Panie decydujące się na operacje powiększenia biustu częściej zapadają także na choroby autoimmunologiczne, a według najnowszych badań – częściej chorują na nowotwory mózgu i płuc.

  • Po operacji odczuwany jest ból.

O ile oczywiście sama operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, bez świadomości pacjentki, o tyle już pierwsze dni, a nawet tygodnie po zabiegu pojawia się ból. Chwilami – jak twierdzą niektóre doświadczone panie, jest on trudny do wytrzymania, uniemożliwia swobodne funkcjonowanie, pracę czy odpoczynek. Nie zobaczymy tego w programach, które ukazują metamorfozę kobiet decydujących się na powiększenie biustu.

  • Efekt może być inny od wyobrażonego.

Decydując się na operację piersi zawsze musimy wziąć pod uwagę fakt, że piersi po zabiegu będą wyglądać inaczej, niż w naszych wyobrażeniach. Mogą być inne w dotyku, mieć inny kształt. W niektórych przypadkach jest to trudne do zaakceptowania – zwłaszcza, gdy planująca operację kobieta bardzo konkretnie wyobraziła sobie wygląd biustu po operacji.

  • Po zabiegu pozostają blizny.

Mogą występować w różnych miejscach (zwykle pod piersiami) i po około 3 miesiącach stają się delikatne, ale niewątpliwie będą towarzyszyły danej kobiecie do końca życia.

  • Cena za operację jest wysoka.

W renomowanych klinikach cena za operację powiększenia biustu to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dla większości kobiet taka kwota oznacza spore wyrzeczenia, czasem konieczność pożyczki.

  • Nagłe powiększenie biustu wywołuje komentarze.

Może być to problem dla kobiety, dla których ocena innych istotnie wpływa na samopoczucie i samoocenę. Nie da się bowiem ukryć, że powiększenie piersi jest pretekstem do różnych komentarzy, a nie wszystkie z nich są przychylne.

Operacja – kwestie „techniczne”

Skoro wiesz już sporo o ewentualnym ryzyku i minusach związanych z operacją – czas na ostatnie wiadomości natury „technicznej”. O co najczęściej pytają panie?

  1. Jak wyglądają implanty?

Implanty mają zwykle albo okrągły kształt, albo są uformowane na „łezkę”. W niektórych przypadkach nie korzysta się z nich, lecz wstrzykuje się pacjentce jej własny tłuszcz.

  1. O ile rozmiarów powiększa się biust?

Dzisiaj nikt już nie przeprowadza operacji powiększenia miseczki „A” do „D”. Zaleca się pacjentkom powiększenie biustu o jeden, maksymalnie dwa rozmiary. Uzyskany w ten sposób efekt nie jest przerysowany i wygląda naturalnie.

  1. Jak długo trwa zabieg?

Chociaż jest to operacja „całkiem serio”, trwa ona nie dłużej, niż dwie godziny – często nawet krócej. Pacjentka musi potem pozostać dobę lub dwie na obserwacji w szpitalu.

Dodaj komentarz