Letnia ochrona przed słońcem

Letnia ochrona przed słońcem

Stęskniona za latem, słońcem i ciepłem, gdy tylko poczujesz pierwsze promienie wystawiasz się do nich, by delektować się tym, czego brakowało przez długie jesienno-zimowe miesiące. Oczywiście z każdym rokiem sytuacja się powtarza i choć doświadczenie uczy, by zachować umiar, to serce rwie się ku słońcu. Warto jednak tym razem posłuchać rozumu, a nie ulegać porywom serca.

Skóra

Najbardziej narażona na szkodliwe działanie słońca jest oczywiście skóra. A to właśnie ją eksponujemy na słońce najbardziej zapominając, że takie nadmierne opalanie niesie za sobą poważne konsekwencje. Poparzenia skóry, są latem najbardziej powszechną dolegliwością związaną ze skórą. Można tego uniknąć stosując odpowiednie kremy z filtrami. Oczywiście nie musisz stosować najwyższych filtrów, wszak każda kobieta chce się odrobinę opalić, ale niestosowanie żadnych kremów z filtrami jest nieodpowiedzialnością i naraża na poparzenia skórne. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce może przyczynić się do powstawania tak zwanych pieprzyków, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się czerniaka.

Nadmierne opalanie się powoduje także szybsze starzenie się skóry, na co warto zwrócić uwagę, wszak chcemy być piękne latami.

 Dobrym uzupełnieniem kremów z filtrami są naturalne olejki, takie jak olej migdałowy, kokosowy, a także oliwa z oliwek. Posiadają one naturalne właściwości ochronne, jednak są one zbyt małe, by prawidłowo chronić skórę, dlatego należy je stosować jako środek nawilżający i wspomagający, a nie stanowiący samodzielną ochronę.

Gdy mądrze korzystamy z dobrodziejstw promieni słonecznych stajemy się nie tylko piękniejsze ale i zdrowsze. Wszak słońce współuczestniczy w procesie wytwarzania witaminy D w organizmie. Witamina ta jest odpowiedzialna za prawidłową budowę kości, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, choroby układu odpornościowego oraz układu krążenia.

Oczy i głowa

Choć skóra zwykle pozostaje pod odpowiednim nadzorem i jest chroniona w mniejszym lub większym stopniu, często zapomina się o ochronie głowy i prawidłowej ochronie oczu. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne zazwyczaj nie mają właściwych filtrów i poza funkcją zaciemnienia nie chronią w żaden sposób oczu. Co więcej mogą one doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Gdy bowiem oko narażone jest na działanie ostrych promieni słonecznych, źrenica zwęża się, by chronić oko przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zakładając okulary, oszukujemy źrenicę, która rozszerza się ale brak filtrów w okularach doprowadza do wpuszczania promieni UV w głąb oka, co może uszkadzać jego delikatne struktury. Kupując zatem okulary przeciwsłoneczne nie warto oszczędzać i lepiej zainwestować w takie, które mają odpowiednią ochronę przed promieniami UV.

Wiele osób ignoruje zagrożenie związane z udarem i nie chroni głowy przed słońcem. To duży błąd, który może być brzemienny w skutkach. Jeśli masz ciemne włosy, jasny kapelusz powinien Twoim być nieodzownym elementem ubioru w czasie upałów, gdy wychodzisz na słońce. Jak bowiem wiadomo, czarny kolor szybciej się nagrzewa, co zwiększa ryzyko udaru. Osoby, które mają bardzo krótkie włosy są dodatkowo narażone na poparzenia skóry głowy. Nie warto ryzykować, skutki udaru mogą być bardzo poważne. A przecież modny kapelusz może być idealnym dodatkiem do modnego summer look.

Jedzenie chroni przed słońcem?

Być może zastanawiałaś się dlaczego w upały nie chce się jeść schabowego albo golonki? Otóż organizm najlepiej reguluje swoje potrzeby i nie bez powodu nie mamy ochoty na ciężkie dania w upalne dni. Wszak i tak organizm wykonuje dużą pracą związaną z termoregulacją. Dlatego wysyła nam sygnały: zjedz arbuza albo chłodnik. Takie dania jednak nie tylko orzeźwiają i są lekkostrawne, mają one swoje dodatkowe zalety i właściwości, o których nie masz pojęcia. Otóż arbuz, różowy grejpfrut, papaja, buraki, pomidory czy marchewka mają substancje, które działają jak naturalne filtry. Granat wpływa dodatkowo na skórę wzmacniając jej zewnętrzne warstwy, chroniąc ją przed promieniowaniem. Prawda, że to fascynujące?

Warto zatem połączyć naturalne sposoby ochrony przed słońcem z tym, co dają nam kremy z filtrami i korzystać z ciepłych dni z radością bez obawy o poparzenia słoneczne czy udar.

Dodaj komentarz