Kwas mlekowy – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Kwas mlekowy – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Jeszcze nie tak dawno skomplikowany skład kosmetyku zachęcał kobiety do zakupu. Dzisiaj z roku na rok rośnie popularność kosmetyków naturalnych. Odrzucamy chemię, sztuczne barwniki, konserwanty oraz substancje zapachowe na rzecz zbliżenia się do natury. Trend ten sprawił, że do łask wrócił także kwas mlekowy. Jeśli jeszcze nie wiesz, na czym polega jego fenomen, to koniecznie przeczytaj!

Kwas mlekowy – co to właściwie jest?

Kwas mlekowy jest substancją, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Powstaje podczas fermentacji cukrów za sprawą działania bakterii mlekowych LactobacillusLactobacillusTo rodzaj laseczkowatych bakterii Gram-dodatnich. Najliczniejsze spośród grupy bakterii kwasu mlekowego. Pałeczki kwasu mlekowego dominują w składzie naturalnej flory bakteryjnej pochwy dojrzałej kobiety, a najczęściej występujące to: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus brevis, Lactobacillus jenseni, Lactobacillus casei, Lactobacillus catenaforme, Lactobacillus debrueckii, Lactobacillus salivarius, Lactobacillus crispatus. Bakterie te nie są chorobotwórcze i pozwalają na utrzymanie kwaśnego odczynu pH w pochwie, który zapobiega zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym.  - popularnym dzięki reklamom telewizyjnym. W organizmie występuje między innymi w układzie moczowym oraz pokarmowym – stanowi cenną, naturalną florę bakteryjną.

Kwas mlekowy występuje w dwóch formach (D oraz L), ale tylko w postaci „L” ma zastosowanie w kosmetyce.

Kwas mlekowy – jakie są jego właściwości?

Nie powinien dziwić fakt, że kwas mlekowy jest wyjątkowo modnym składnikiem popularnych obecnie kosmetyków. Ma wiele cudownych właściwości i są to między innymi:

  • silne nawilżanie i regeneracja skóry
  • zabezpieczanie skóry przed utratą wody
  • likwidowanie przebarwień
  • działanie antybakteryjne
  • złuszczanie starych warstw naskórka
  • poprawianie sprężystości skóry
  • łagodzenie podrażnień

Jak widać, działanie jest wszechstronne i zbawienne dla kobiecej urody. Dzięki kwasowi mlekowemu skóra jest bardziej sprężysta, gładka, nawilżona, a tym samym mniej podatna na starzenie się. Pytanie tylko – w jaki sposób należy korzystać z takiego dobrodziejstwa?

Kwas mlekowy – jak używać?

Jeśli nie lubisz domowych kosmetyków, możesz po prostu kupić takie z drogerii, z zawartością kwasu mlekowego. O wiele lepsze efekty osiąga się jednak poprzez samodzielne kupienie substancji i przygotowanie kilku własnych preparatów. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze – warto zaczynać od kwasu mlekowego o niskim stężeniu, po drugie – kwasu nie stosuje się bezpośrednio na skórę, lecz łączy z innymi składnikami.

Propozycja pierwsza to balsam do ciała – aby go uzyskać, możesz albo dodać kwas mlekowy do gotowego kosmetyku, albo przyrządzić własny produkt. W tym drugim celu powinnaś zachować odpowiednie proporcje, czyli 1 łyżeczka kwasu mlekowego na 3 łyżeczki wody.

Jeśli bardziej zależy ci na złuszczeniu skóry, wykonaj domowy peeling z kwasem mlekowym w roli głównej. W tym celu musisz kupić kwas mlekowy o stężeniu 80% - 20 ml łączy się ze 100 ml wody. Substancję nakładamy na ciało, omijaj jednak okolice intymne czy podrażnione miejsca na skórze. Po kilku minutach spłucz roztwór. Nie przejmuj się, jeśli poczujesz delikatne pieczenie – tak właśnie działa kwas mlekowy.

Kwas mlekowy możesz również dodawać do kremów do twarzy – wzmocnisz ich działanie przeciwzmarszczkowe oraz nawilżające.

Kwas mlekowy – przeciwwskazania

Chociaż kwas mlekowy ma fantastyczne właściwości, nie jest dla każdego. Stosowany samodzielnie może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli mamy skórę naczynkową albo bardzo wrażliwą. Niezalecany jest także osobom chorującym na łuszczycę albo przy jakichkolwiek stanach zapalnych skóry.

Warto też zauważyć, że chociaż kwas mlekowy nie jest silnym czy popularnym alergenem, może uczulać. Dlatego przed stosowaniem go na „dużą skalę”, zaleca się przeprowadzenie testu, nakładając odrobinę kosmetyku z kwasem mlekowym np. na mały kawałek skóry twarzy.

Dodatkowo należy pamiętać, że kwas mlekowy może bardzo podrażnić skórę, gdy nie jest jeszcze rozcieńczony. Dlatego do produkcji domowych kosmetyków należy zawsze używać patyczków (a nie np. własnych palców).

Komentarze

Na szczęście kobiety są coraz bardziej świadome swoich zakupów no i wybieramy jednak te kometyki, które nie tylko że dobrze wygladaja na polce, ale faktycznie czytamy sklad. I to cieszy, bo jak sie nasłuchalam u kosmetyczki co kto stosuje to az mi sie skora jeży za kazdym razem... tak czy inaczej sama wybieram jedynie dermokosmetyki i to z racji moich klopot z suchosciami skornymi takie, ktore faktycznie intensywnie nawilżaja z naturalnymi olejami i pantenolem koniecznie dla ułatwienia regenracji skory ktore pojawiaja sie w kremie Cetaphil DA Ultra. Smaruja nim tez buźkę 5-letniej córeczce, bo ma delikatny, niedrażniący sklad jak widac na etykiecie

Dodaj komentarz