Dbaj o swoje stopy

Dbaj  o swoje stopy

Lato w pełni, a to oznacza, że niektórzy dopiero teraz mają okazję przyjrzeć się swoim stopom. Szerokość geograficzna , w której żyjemy powoduje, że większość roku nasze stopy „zamknięte " są w zakrytych butach. Niewiele osób w związku z tym, ma okazję im się dokładniej przyjrzeć. Statystyki też nie są wesołe.

Liczba zabiegów pedicure w Polsce w okresie jesienno-zimowym spada o 80% ! Skoro jednak teraz jest okazja, aby zwrócić większą uwagę na swoje stopy, przedstawiam poniżej najpopularniejsze choroby, które mogą pojawić się u każdego z Was. Warto wiedzieć:

Grzybica stóp - występuje gdy nasze stopy spędzają dużo czasu w butach - ciepłe, ciemne, wilgotne miejsce, które jest idealne na powstawanie bakterii. Grzybica może powodować suchość skóry, zaczerwienienie, pęcherze, świąd i łuszczenie. Jeśli nie wyleczymy się od razu, infekcja może być trudna do zwalczenia. Jeśli nie będzie odpowiednio leczona, zakażenie może powrócić. Aby zapobiec infekcji, należy utrzymywać stopy - zwłaszcza obszar między palcami - czyste i suche. Zmieniaj swoje buty i skarpetki lub pończochy często, aby pomóc utrzymać suche stopy. Spróbuj potraktować swoje nogi codziennie proszkiem do stóp.

Haluksy -  to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Uważa się, że dotyczy od 2 do 4 % populacji. - W ok. 80% deformacja występuje obustronnie (nie oznacza to, że jednoczasowo). Początkowo deformacja jest niebolesna. Z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, zwiększonym uciepleniem, pieczeniem, okresowo obrzmieniem i bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Haluksy są dziedziczne. Dodatkowo na ich powstawanie może mieć wpływ noszenie butów na wysokim obcasie. Leczenie może obejmować dobór odpowiedniego obuwia, stosowanie wkładek i aparatów korygujących, jednak tylko zabieg operacyjny pozwala na pozbycie się zmian.

Sucha skóra - może powodować swędzenie i pieczenie stóp. Używaj łagodnego mydła w małych ilościach i kremu nawilżającego lub balsamu na nogi i stopy każdego dnia. Możesz też dodawać oleje roślinne do kąpieli wody, ponieważ sprawią one, że stopy będą lepiej nawilżone.

Odciski i modzele - są powodowane przez tarcie i ciśnienie, gdy kościste części nogi ocierają buty. Jeśli masz odciski i modzele, musisz skonsultować się z lekarzem. Czasami rozwiązaniem jest dobranie dobrych butów lub wkładek ortopedycznych. Leczenie odcisków i modzeli może być trudne, zwłaszcza jeśli masz cukrzycę lub słabe krążenie. W przypadku zaawansowanych zmian, są one usuwane operacyjnie przez lekarza.

Brodawki - to narośla skórne wywołane przez wirusy. Są czasami bolesne, i nieleczone mogą się rozprzestrzeniać. Lekarz może zastosować leki, spalanie lub zamrożenia brodawek.

Palce młotkowate - powstają zazwyczaj u osób noszących buty o niewłaściwym rozmiarze. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk paliczka. Tworzeniu się schorzenia sprzyja także rozwój haluksów, które wpływają na złe ułożenie palców. Duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia. Palce młotkowate najczęściej występują u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy. Niekiedy przyczyną schorzenia są wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, np. udar mózgu. Znacznie częściej pojawiają się u osób z nadwagą. Schorzeniu towarzyszą stany zapalne stawów i odciski. Palce młotkowate leczone są operacyjnie.

Wrastające paznokcie - to częsta przyczyna długotrwałych dolegliwości. Proces chorobowy zaczyna się w bruździe znajdującej się między brzegiem paznokcia, a skórą po obu stronach paznokcia (tzw. wał paznokcia). Normalnie znajduje się tam wolna przestrzeń stanowiąca ochronę macierzy przed uszkodzeniem. Przerost wału paznokcia lub zniekształcenie palca na skutek np. grzybicy, powoduje zmniejszenie opisanej przestrzeni, co prowadzi do pogrubienia zaczerwienienia i bolesności wału paznokcia. Często towarzyszy tym dolegliwościom wyciek wydzieliny, a przerośnięta boczna część skóry pokrywa znaczną część paznokcia. Leczenie w łagodnych przypadkach polega na opatrunkach ze środków odkażających. Bardzo ważny jest sposób przycinania paznokci - na prosto, a nie na okrągło. W cięższych przypadkach wykonuje się częściowe usuniecie płytki paznokcia i wału paznokcia.

Kosmetolog. Dermatolog

Karolina Sobczyńska-Bartos

www.ekosmetolog.com.pl

Dodaj komentarz