Podologiczne problemy u kobiet, czyli damskie stopy pod lupą

Podologiczne problemy u kobiet, czyli damskie stopy pod lupą

O ile tematy związane z pielęgnacją twarzy czy makijażem cieszą się dużym zainteresowaniem przez cały rok, o tyle o stopach najczęściej przypominamy sobie dopiero… przed latem. Złamiemy zatem tę zasadę i dla zdrowia - a nie tylko wyglądu, radzimy jak pokonać najczęstsze problemy związane ze stopami.

Co męczy kobiece stopy?

Aż 75% pacjentów odwiedzających gabinety podologów to kobiety. Z czym się borykają i czy z niektórymi problemami można poradzić sobie we własnym zakresie?

  1. Odciski – największa zmora

Odciski, najczęściej będące skutkiem noszenia niewłaściwego obuwia, to prawdziwa zmora większość z nas. I chociaż zwykle wiemy, czym jest odcisk, to niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że zmiany te można podzielić na dwa rodzaje: modzele oraz nagniotki.

Obejrzyj dokładnie skórę twoich stóp – czy dostrzegasz w niektórych miejscach twardą, zażółconą i zrogowaciałą skórę? Jeśli tak, to to są właśnie modzele. Zwykle nie powodują one dolegliwości bólowych, ale są nieestetyczne. Usunięcie ich jest dosyć trudne – można spróbować domowych metod, ale najrozsądniejszym wyjściem jest pomoczenie nóg, starcie zrogowaciałego naskórka oraz użycie maści przepisanej przez podologa. Co istotne – bez zmiany obuwia nasze wysiłki będą zupełnie daremne!

Drugi typ odcisków to nagniotki. Są okrągłe, twarde i mogą powodować dotkliwy ból – dlatego często są powodem wizyty u lekarza.

Podstawowym błędem, który popełnia wiele osób, jest próba mechanicznego usunięcia nagniotków poprzez ich zdrapanie ostrym narzędziem. Może to doprowadzić do skaleczenia skóry, a potem do jej zakażenia. To nie tylko pogorszy sytuację, ale i zagrozi zdrowiu.

Podobnie jak w przypadku modzeli, decydujące znaczenie dla pozbycia się nagniotek jest zmiana obuwia – musi być wygodne, na odpowiednim obcasie (2 cm), nigdy z wąskim czubkiem. Możemy spróbować usunąć zmiany stosując popularne środki z apteki (żele, maści), a gdy to nie pomoże – umówić się na zabieg ich usunięcia w gabinecie podologa.

  1. Grzybica.

Nazywana jest zmorą cywilizacyjną i dotyczy tysięcy kobiet. Przyczyną tego stanu jest łatwość zarażenia oraz łagodny przebieg pierwszych objawów. Osoba chora może nawet nie zdawać sobie sprawy, że zaraża innych. Do zarażenia dochodzi najczęściej w miejscach wilgotnych, w których chodzimy bez obuwia – np. na basenie. Grzybicę możemy sobie także „zafundować”, pożyczając od kogoś obuwie.

Grzybica może objąć skórę stóp, ale także paznokcie. Najpierw widzimy delikatne zmiany, które z czasem się nasilają – w zaawansowanych przypadkach ból jest tak dotkliwy, że niemal uniemożliwia chodzenie. Do tego dołącza się okropny zapach.

Leczenie grzybicy jest trudne, między innymi z uwagi na jej różne rodzaje. Dlatego nie warto leczyć się wyłącznie domowymi sposobami (mogą za to stanowić dodatkową pomoc) – jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się bezpośrednio do podologa i postępowanie dokładnie według jego wskazówek.

  1. Popękana pięta.

O ile przyczyny powstawania odcisków czy grzybicy są dosyć jasne, o tyle w przypadku pęknięć skóry w okolicach stóp sprawa nieco się komplikuje. Jeżeli doświadczamy takich dolegliwości, poza wizytą u podologa niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Pękanie skóry stóp może mieć bowiem związek z chorobami nerek, wątroby albo nawet z cukrzycą. Niezwykle istotne jest także intensywne natłuszczanie – przeznaczonymi do tego środkami, przepisanymi przez lekarza. Niezbędne jest także zmiana obuwia oraz używanie skarpet z „oddychających” tkanin.

  1. Halluksy.

Halluksy (tzw. „paluch koślawy”) to defekt polegający na ustawienie palucha w stronę pozostałych palców, czyli jego wykrzywienie. Skutkiem tego jest deformacja w okolicy stawów, czyli powstanie dużego „guza” po wewnętrznej stronie stopy.

Halluksy są przede wszystkim efektem noszenia nieodpowiedniego obuwia – w ogromnej większości problem dotyczy kobiet noszących buty na obcasie oraz z wąskim czubkiem. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększają także płaskostopie oraz predyspozycje genetyczne.

Paluchy koślawe to nie tylko problem estetyczny – dolegliwość jest źródłem bólu. Niestety, stosowanie klinów czy wkładek nie jest wystarczająco skuteczne, konieczny jest zabieg operacyjny z usunięciem części stawu.

Podolog – nie czekaj, zapisz się już dziś

Problemy związane ze stopami rzadko stanowią dla nas priorytet w leczeniu – często zdarza się, że do podologa trafiają pacjenci w bardzo zaawansowanym stadium choroby czy z dolegliwościami uniemożliwiającymi poruszanie się bez bólu. Jeśli zatem masz problem, nawet drobny – nie zwlekaj. Oszczędź sobie cierpienia i już dziś umów się na wizytę do specjalisty od pięknych, zadbanych stóp.

Dodaj komentarz