Odwiedzaj stronę, czytaj, komentuj!

Preparaty do higieny intymnej

Preparaty do higieny intymnej

Samotne matki

Samotne matki

Pessar czy szew? Mechaniczne sposoby podtrzymania ciąży.

Pessar czy szew? Mechaniczne sposoby podtrzymania ciąży.

Objawy menopauzy – jak je złagodzić?

Objawy menopauzy – jak je złagodzić?

« Powrót do ZdrowieIntymne.pl
Idź do wątku: Następny wątekNastępny
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Cytologia
Autor: Weezie (IP zapamiętane)
Data: 05 cze 2008 - 21:19:27

Dzień dobry,
Mam prośbę o pomoc w interpretacji wyniku cytologicznego, niestety nie miałam możliwości zobaczenia się z lekarzem a jestem zmartwiona tym wynikiem.
Wynik jest w skali Bethesda.
AI rozmaz nadaje się do oceny
BII obraz cytologiczny nieprawidłowy
1b czynniki infekcyjne - zmiany flory bakteryjnej
2a zmiany odczynowe związane z
a1 zapaleniem(łącznie z typowymi zmianami reparacyjnymi)
CIII nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu (ASC-US)

Co to wszystko znaczy bo rozumiem że mam zapalenie na które 'na oko' dostałam Polseptol ale sie okazało że miałam jeszcze bakterie które leczę antybiotykami. Bardzo proszę o pomoc oraz o wskazówki co powinnam następnie zrobić, bo nie sądzę bym mogła cierpliwie czekać kilka miesięcy na kolejne badanie cytologiczne.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Re: Cytologia
Autor: agnieszkag (IP zapamiętane)
Data: 06 cze 2008 - 07:40:25

Witaj Weezie,
Polseptol ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a do tego antybiotyk na bakterie. Szkoda że lekarz nie pomyślał o Twojej mikroflorze pochwy, przecież po takim leczeniu to z całą pewnościa pożytecznych Lactobacillusów nie będzie w ogóle, albo jak na lekarstwo, a w takiej sytuacji nawrót infekcji murowany. Kup w aptece (bez recepty)probiotyk dla kobiet (LaciBios femina), sa to doustne kapsułki zawierające specjalnie wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego (lactobacillus rhamnosus GR-1 I Lactobacillus reuteri RC-14), które posiadaja zdolność kolonizowania nabłonka pochwy. Lf odbudowuje i utrzymuje prawidłowa mikroflorę pochwy, która jest podstawową sprawa zdrowia intymnego. Lf możesz stosować juz w trakcie kuracji, bo szczepy te sa odporne na działanie antybiotyków i leków p/grzybiczych. Dodatkowo po kuracji stosuj przez 10 dni, a później profilaktycznie - 1-2 opakowania w miesiącu. Jeśli chodzi o wynik cytologii to wynik wskazuje na koniecznośc powtórzenia badanie po leczeniu, a jeśli chciałabyś zrobić bardziej szczegółowe badanie juz teraz to możesz wykonać kolposkopię. Pozdrawiamwinking smiley

Re: Cytologia
Autor: dr Tomaszewski (IP zapamiętane)
Data: 10 cze 2008 - 12:26:20

ODP dla Weezie

Proszę się nie niepokoić. Takie rozpoznanie jest stawiane w sytuacji, kiedy cytopatolog nie jest w stanie określić rodzaju komórek które analizuje pod mikroskopem. ASCUS- to właśnie komórki nieokreślonego znaczenia - najczęściej artefakty związane z procesem utrwalania lub wybarwiania. Standardowym postępowaniem jest kontrolny rozmaz poleczeniu przeciwzapalanym (ok. 14 dni) i krótkotrwałej lokalnej estrogenoterapii miejscowej (próba Meigsa) z użyciem np. Gynoflor 1 x 1 tbl przez kolejne 12 -14 dni. Do kontrolnej cytologii proszę zgłosić się w ciągu 2-3 dni od zakonczenia przyjmowania Gynofloru. Jeżeli wynik sie powtórzy- będzie wymagać Pani postępowania weryfikującego ( pobranie wycinków, abrazja). Jeżeli wyniki hist-pat będą wskazywać na dysplazję (CIN) zostanie przeprowadzone leczenie (krio, el-koagulacja) . Pozdrawiam.Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.