Odwiedzaj stronę, czytaj, komentuj!

Jak zbadać wiosenne alergie?

Jak zbadać wiosenne alergie?

Leukocyty w moczu: co mogą oznaczać?

Leukocyty w moczu: co mogą oznaczać?

Hiperstymulacja jajników – o co chodzi?

Hiperstymulacja jajników – o co chodzi?

Piękno dzięki komórkom macierzystym

Piękno dzięki komórkom macierzystym

« Powrót do ZdrowieIntymne.pl
Idź do wątku: Następny wątekNastępny
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Cytologia
Autor: Weezie (IP zapamiętane)
Data: 05 cze 2008 - 21:19:27

Dzień dobry,
Mam prośbę o pomoc w interpretacji wyniku cytologicznego, niestety nie miałam możliwości zobaczenia się z lekarzem a jestem zmartwiona tym wynikiem.
Wynik jest w skali Bethesda.
AI rozmaz nadaje się do oceny
BII obraz cytologiczny nieprawidłowy
1b czynniki infekcyjne - zmiany flory bakteryjnej
2a zmiany odczynowe związane z
a1 zapaleniem(łącznie z typowymi zmianami reparacyjnymi)
CIII nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu (ASC-US)

Co to wszystko znaczy bo rozumiem że mam zapalenie na które 'na oko' dostałam Polseptol ale sie okazało że miałam jeszcze bakterie które leczę antybiotykami. Bardzo proszę o pomoc oraz o wskazówki co powinnam następnie zrobić, bo nie sądzę bym mogła cierpliwie czekać kilka miesięcy na kolejne badanie cytologiczne.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Re: Cytologia
Autor: agnieszkag (IP zapamiętane)
Data: 06 cze 2008 - 07:40:25

Witaj Weezie,
Polseptol ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a do tego antybiotyk na bakterie. Szkoda że lekarz nie pomyślał o Twojej mikroflorze pochwy, przecież po takim leczeniu to z całą pewnościa pożytecznych Lactobacillusów nie będzie w ogóle, albo jak na lekarstwo, a w takiej sytuacji nawrót infekcji murowany. Kup w aptece (bez recepty)probiotyk dla kobiet (LaciBios femina), sa to doustne kapsułki zawierające specjalnie wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego (lactobacillus rhamnosus GR-1 I Lactobacillus reuteri RC-14), które posiadaja zdolność kolonizowania nabłonka pochwy. Lf odbudowuje i utrzymuje prawidłowa mikroflorę pochwy, która jest podstawową sprawa zdrowia intymnego. Lf możesz stosować juz w trakcie kuracji, bo szczepy te sa odporne na działanie antybiotyków i leków p/grzybiczych. Dodatkowo po kuracji stosuj przez 10 dni, a później profilaktycznie - 1-2 opakowania w miesiącu. Jeśli chodzi o wynik cytologii to wynik wskazuje na koniecznośc powtórzenia badanie po leczeniu, a jeśli chciałabyś zrobić bardziej szczegółowe badanie juz teraz to możesz wykonać kolposkopię. Pozdrawiamwinking smiley

Re: Cytologia
Autor: dr Tomaszewski (IP zapamiętane)
Data: 10 cze 2008 - 12:26:20

ODP dla Weezie

Proszę się nie niepokoić. Takie rozpoznanie jest stawiane w sytuacji, kiedy cytopatolog nie jest w stanie określić rodzaju komórek które analizuje pod mikroskopem. ASCUS- to właśnie komórki nieokreślonego znaczenia - najczęściej artefakty związane z procesem utrwalania lub wybarwiania. Standardowym postępowaniem jest kontrolny rozmaz poleczeniu przeciwzapalanym (ok. 14 dni) i krótkotrwałej lokalnej estrogenoterapii miejscowej (próba Meigsa) z użyciem np. Gynoflor 1 x 1 tbl przez kolejne 12 -14 dni. Do kontrolnej cytologii proszę zgłosić się w ciągu 2-3 dni od zakonczenia przyjmowania Gynofloru. Jeżeli wynik sie powtórzy- będzie wymagać Pani postępowania weryfikującego ( pobranie wycinków, abrazja). Jeżeli wyniki hist-pat będą wskazywać na dysplazję (CIN) zostanie przeprowadzone leczenie (krio, el-koagulacja) . Pozdrawiam.Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.