Odwiedzaj stronę, czytaj, komentuj!

Ruszyły zapisy na Bieg Charytatywny „Rak. To się leczy!” w Poznaniu!

Ruszyły zapisy na Bieg Charytatywny „Rak. To się leczy!” w Poznaniu!

Ciąża - wczesne wykrywanie nieprawidłowości

Ciąża - wczesne wykrywanie nieprawidłowości

Choroba wrzodowa żołądka - dlaczego warto stosować odpowiednią dietę?

Choroba wrzodowa żołądka - dlaczego warto stosować odpowiednią dietę?

Jaskra – podstępna choroba

Jaskra – podstępna choroba

« Powrót do ZdrowieIntymne.pl
Idź do wątku: Następny wątekNastępny
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
plamienie po luteinie
Autor: kasiuleczek (IP zapamiętane)
Data: 13 maj 2008 - 11:04:51

mam pytanie odnośnie stosowania luteiny. Mam 25 lat. Zawsze miałam cykle 33 - 34 dniowe, póżniej brałam przez 5 lat tabletki antykoncepcyjne. Odstawiłam je ok. 10 miesięcy temu. Po odtstawieniu miałam problem z dostaniem miesiączki, na wywołanie dostawałam Luteinę na 5 dni i zawsze po odstawieniu dostawałam okres. 2 razy miałam torbiel, który następnie wchłonął się, lekarz powiedział po usg że owulacja była, ale na etapie ciałkażółtego coś był nie tak - wszystko się jakby zatrzymało. Teraz staramy się z mężem o dzidziusia. Po owulacji mam brać Luteinę. Ale już drugi raz w czasie brania tego leku, dokładnie w 28 lub 29 dc dostaję bardzo ciemnego obfitego plamienia ze skrzepami, choć cykle miałam zawsze dłuższe. Chciałabym zapytać czego to może być objawem? Czy to są wczesne poronienia czy może efekt działania Luteiny? Czy to może wpływać na problemy z zajściem w ciążę? O czym może świadczyć takie poamienie w czasie przyjmowania Luteiny?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Re: plamienie po luteinie
Autor: agnieszkag (IP zapamiętane)
Data: 13 maj 2008 - 12:20:47

Witaj,
Luteina powoduje ustabilizowanie cyklu, który prawidłowo trwa 28 dni. Plamienie to właśnie efekt działania Luteiny, możesz je zakwalifikować jako okres, po prostu teraz masz cykle 28-29 dniowe (własnie przez stosowanie luteiny po owulacji). Pozdrawiam:)

Data: 13 maj 2008 - 12:51:39

Ale w poprzednim cyklu owulację miałamw 18 - 19 dc (monitoring usg), a plamienie wystąpiło już po 10 dniach od tej owulacji. Czy to nie za wcześnie?

Data: 13 maj 2008 - 13:19:29

Myślę, że te wcześniejsze plamienia sa spowodowane Luteiną. Niektóre dziewczyny normalnie mają cykle 25-26 dniowe i wówczas krwawienie tez pojawia sie mniej więcej 10 dni po owulacji. Pozdrawiam;)

Data: 13 maj 2008 - 13:31:57

Dziękuję za odpowiedź, chciałam jeszcze zapytać czy niedomoga lutealna i niewydolność ciałka żółtego to to samo?

Data: 13 maj 2008 - 13:45:24

Niedomoga lutealna to:
Zaburzenia fazy lutealnej cyklu miesiączkowego, spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem ciałka żółtego z towarzyszącym niedostatecznym wytwarzaniem progesteronu.

OBJAWY I PRZEBIEG
Po owulacji pęknięty pęcherzyk Graffa przekształca się w ciałko żółte, którego komórki wytwarzają hormon zwany progesteronem. Pod wpływem jego działania w II połowie cyklu następuje szereg zmian w macicy, w gruczołach piersiowych czy pochwie, mających za zadanie przygotować organizm do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej i rozwoju ciąży. Jeżeli do zapłodnienia nie dojdzie poziom progesteronu spada, co powoduje pojawienie się krwawienia miesiączkowego. Pod wpływem wielu czynników przysadkowych, jajnikowych i endometrialnych może dojść do niedostatecznego wydzielania progesteronu, co skutkuje pojawieniem się wielu nieprawidłowości cyklu jak skrócenie fazy lutealnej lub też trudności w utrzymaniu ciąży. Skrócenie II fazy cyklu - trwa krócej niż 12 dni - nasuwa podejrzenie niedomogi lutealnej. Najczęściej z tą patologią można się spotkać u kobiet z plamieniami przedmiesiączkowymi, niepłodnością, poronieniami nawykowymi, porodami przedwczesnymi, PCOS, hyperprolaktynemią i innymi schorzeniami. Częściej stwierdza się ją u kobiet po 30 roku.
Pozdrawiam;)

Data: 14 maj 2008 - 14:37:09

mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego plamienia. Trwa już od soboty, czyli już 5 dni, teraz stało się skąpe, ale ciągle jest ciemne, prawie czarne, z tylko niewielką domieszką krwi. Czy 1 dzien tego plamienia powinnam potraktowac jako 1 dzień nowego cylklu czy mam czekać aż pojawi się normalna miesiączka? Pytam bo od tego cyklu mam zapisany Clostilbegyt, który mam brać od 5 dnia cyklu i nie wiem jak liczyć.
P.S. Dziekuje za poprzednie odpowiedzi.

Data: 14 maj 2008 - 14:46:44

Witaj Kasiuleczek,
Wydaje mi się, że krwawienie po Luteinie jest już kwalifikowane jako miesiączka i pierwszy dzień cyklu, ale lepiej jak upewnisz się i zapytasz lekarza, jak masz mozliwośc to zadzwoń do swojego ginekologa, albo poczekaj na odpowiedx dr Tomaszewskiego na forum. Pozdrawiam;)

Autor: dr Tomaszewski (IP zapamiętane)
Data: 16 maj 2008 - 08:23:10

ODP dla kasiuleczek

Proszę się nie niepokoić. Jest to efekt działania Luteiny a krwawienie występuje zazwyczaj po 3-4 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki czyli tak jak u Pani pomiędzy 28 a 29 dniem cyklu. Lek ten po prostu synchronizuje moment wystapienia krwawienia w zakresie "ksiazkowych" cykli 28 dniowych.
Pozdrawiam.

Data: 16 maj 2008 - 08:57:32

DZiękuję bardzo za odpowiedź.

Autor: kaja32 (IP zapamiętane)
Data: 08 lip 2009 - 10:14:23

Do dr Tomaszewskiego

Mam PCOS,za wysoka prolaktyne 913 jednostek a norma jest 450, 21.06 mialam pierwszy dzien miesiaczki, tydzien pozniej bylam u lekarza i przepisal mibromergon i luteine 2 razy dziennie pod jezyk ale od 7 dnia cyklu i mam ja brac przez 3 tyg.wczoraj zauwazylam ciemne prawie czarne plamienie, luteine nadal biore, ale boli mnie juz troche brzuch i jajniki, czy to normalne ze tak dlugo i od 7 dnia mam ja brac?dodam ze lekarz wykryl 5 cm torbiela na jajniku, wiec dlatego w taki sposob kazal ja przyjmowac, prosze o szybka odpowiedz, bo zupelnie nie wiem co robic, planuje dzidziusia, chcialam w tym cyklu właczyc clostilbegyt ,ale sama nie wiem,zeby mi sie calkiem nie rozlegulowal cykl

pozdrawiam

Data: 14 lip 2009 - 08:43:09

ODP dla kaja32:

Hmm. Nie chciałbym ingerować z decyzje innego lekarza jednak gestageny/progesteron ( luteina) przyjmuje się zazwyczaj od 16 do 25 dnia cyklu. Bromergon jest za to stosowany codziennie. Pozdrawiam

Autor: kaja32 (IP zapamiętane)
Data: 15 lip 2009 - 10:42:26

Dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

Autor: asiaks1 (IP zapamiętane)
Data: 23 lip 2009 - 12:59:02

Dzień Dobry.Chciałam prosić o radę, może p. dr Tomaszewski pomoże. Od kilku lat zażywałam mercilon. Jednak już od pół roku krwawienia w przerwach tygodniowych były coraz mniejsze aż zanikły całkowicie. Nie rozpoczęłam następnego opakowania a lekarz ginekolog zapisał luteine 2 razy dziennie po 1 tabletce. Od wczoraj zażywam i zaraz po 1 tabletce pojawiło się lekkie krwawienie a potem plamienie. Po południu przeszło i do wieczora było ok, jednak dziś rano po zażyciu tabletki znowu to samo, krwawienie i w ogóle czuję się jak przy okresie. Nie wiem co robić, lekarz mówił że krwawienie pojawi się po zakończeniu leczenia luteiną, w ulotce jest napisane żeby w razie krwawienia odstawić, no i cała jestem głupia teraz. czy to już okres jest czy efekt działania luteiną. No i czy mam dalej zażywać. Może ktoś miał podobną sytuację. Bardzo proszę o radę.

Data: 29 lip 2009 - 10:12:30

ODP dla asiks1:

Hmm. Tak naprawdę niepotrzebnie odstawiła Pani Mercilon i rozpoczęła stosowanie Luteiny. Rozumiem dalej chce Pani przyjmować tabletkę antykoncepcyjna. Brak krwawienia w przerwie pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych nie jest to powodem do niepokoju. Taka sytuacja dotyczy 5% pacjentek długotrwale stosujących złożoną antykoncepcję hormonalną, zwłaszcza niskodawkowaną jak Mercilon. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest silne działanie antykoncepcyjne składnika gestagenowego DTA. Gestagen obecny w tabletce doprowadza do atrofii błony śluzowej macicy. Niskie stężenie składnika estrogenowego leku nie zawsze umożliwia odbudowanie i wzrost błony śluzowej macicy do wysokości, przy której dochodzi do krwawienia z odstawienia. W takiej sytuacji pacjentka nie obserwuje krwawienia w okresie 7 dniowej przerw lub obserwuje tylko skąpe plamienie. Oczywiście budzi to niepokój pacjentki, której brak krwawienia z odstawienia jednoznacznie kojarzy się z obecnością ciąży. Co zrobić w takiej sytuacji? Po prostu trzeba wykonać test ciążowy z moczu lub ocenić poziom hormonu ciążowego z krwi w dniu, w którym powinna zostać przyjęta pierwsza tabletka z kolejnego opakowania. Wynik ujemny testu ciążowego pozwala na kontynuację terapii. W przypadku obecności ciąży należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Jeżeli przeszkadza Pani brak krwawień sugeruje zmianę leku na wyżej dawkowany np. tej samej firmy Marvelon. Jeżeli chce dalej stosować Pani antykoncepcję proszę do niej powrócić, ale przez okres 14 dni zabezpieczyć się dodatkowo prezerwatywa lub odczekać do kolejnego krwawienia. Jeżeli nie chce Pani antykoncepcji niech Pani dokończy stosowanie luteiny do pełnego 10 dniowego cyklu leczenia ( 2-3 x 1 tbl/10 dni). A potem niech Pani analizuje swój profil krwawień miesiączkowych. Pozdrawiam

Autor: asiaks1 (IP zapamiętane)
Data: 29 lip 2009 - 16:05:23

Dziękuję za odpowiedź. Tyle że znowu narozrabiałam. Lekarz przepisując luteine mówił o 5 dniach stosowania 2*1 tabletkę. Od poniedziałku więc już przestałam zażywać. Dziś jest już środa i jak na razie o miesiączce cicho. Może jutro. A może po prostu to było zbyt krótko te 5 dni. Może powinnam jeszcze zacząć na następne 5. Tylko czy ta przerwa 2 dniowa czegoś znowu nie popląta? I jeszcze jedna rzecz o którą chciałam zapytać, czy myśli Pan że warto zrobić taką 2,3 miesięczną przerwę w przyjmowaniu pigułek typu mercilon, czy nie ma to większego znaczenia dla organizmu. Bardzo dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.

Data: 03 sie 2009 - 14:28:10

ODP dla asiaks1:

Robienie przerwy krótszej niż 6-9 miesięcy w moim odczuciu nie ma sensu. Co do luteiny. Proszę ponownie rozpocząć przyjmowanie luteiny przez okres 10 dni. Jeżeli nie zakrwawi Pani, wykluczy Pani obecność ciąży, może Pani wrócić w dniu negatywnego testu ciążowego do antykoncepcji . Pozdrawiam.

Autor: milena_25 (IP zapamiętane)
Data: 06 sie 2009 - 16:33:42

dzien dobry. mieszkam obecnie za granica i nie wiem kogo mam sie poradzic wiec pisze :) trzy miesiace temu lekarz zapisal mi luteine (od 16- 25 dnia cyklu po dwie tabletki dziennie pod jezyk) na moje dlugie cykle (do 40dni) i okropne napiecie przedmiesiaczkowe :( po pierwszym miesiacu brania luteiny okres dostalam na nastepny dzien po odstawieniu czyli w 27dniu cyklu, nastepny w trakcie brania luteiny w 24 dniu cyklu. jak poradzil wczesniej lekarz odstawilam tabletki i nastepna kuracje zaczelam tez od 16 dnia cyklu tylko tym razem po jednej tabletce. zaczelam lekko plamic juz w 23 dniu cyklu wiec w 24 dniu juz tabletki nie bralam. Miesiaczka trwa do dzisiaj (8 dzien) z tym ze od trzech dni tylko plamie i pobolewa mnie w podbrzuszu. czy to normalne? od pieciu dni biore antybiotyk na zapalenie pecherza czy to moglo jakos wplynac na te plamienia?

Autor: zosika (IP zapamiętane)
Data: 22 cze 2011 - 11:08:04

Witam!

Jestem trochę zdezorientowana i potrzebuję pomocy!
Mam 23 lata. Stwierdzono u mnie PCOS ( hormony mam w normie, oprócz DHEAS, które jest trochę za wsyokie; mam jajniki wieopęcherzykowe; nieregularne cykle 26-42 dni); skąpe lecz długie krwawienia ( nawet do 11 dni).
Moja ginekolog-endokrynolog zapisała mi Spironol 25mg raz dziennie i Luteinę 50mg raz dziennie dopochwowo. Luteinę miałam przyjmować między 15 a 26 dniem cyklu. Zaczęłam kilka dni mu. Dziś mam 21 dzień cyklu, przyjmuję Luteinę 6 dni i pojawiło się u mnie krwawienie. Pobolewa mnie brzuch. Czyto może być już miesiączka? Tak wcześnie? Na dodatek jest bardzo obfita ( zupełnie inaczej niż miałam wcześniej). Co powinnam teraz zrobić? Odstawić Luteinę i dzisiejszy dzień liczyć jako pierwszy dzień cyklu? Skąd krwawienie pojawił się w trakcie przyjmowania leku? A może to jakaś reakcja alergiczna mojego organizmu?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Niestety, nie wiem, co mam robić. Jestem zagubiona. Mój lekarz wyjechał na urlop i nie mam nawet jak się z nim skontaktować :/

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam :)

Autor: draza84 (IP zapamiętane)
Data: 16 wrz 2011 - 09:09:57

Panie Doktorze.
Została mi przepisana luteina, miałam ja zarzywać od 16 do 25 dnia cyklu , po 1 tabletce pod język. 31 dnia cyklu przez ok. 2,3 dni wstąpiło plamienie, koloru brunatnego, ze skrzepami. Dziś jest 41 dzień cyklu i nadal narmalna miesiaczka nie wystapiła. Wczoraj po stosunku zauważyłam kolejne plamienie, równiez brunatne. I tu moje pytanie... czy pierwsze plamienie było swojego rodzaju miesiączką? Czy od dnia plamienia rozpoczął się nowy cykl? Jeżeli tak co oznacza kolejne plamienie? Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

Data: 20 wrz 2011 - 07:24:29

ODP dla draza84:

Stosowała Pani za małe dawki luteiny ( standardowo podaje się 3 tabletki/dobę). Proszę wykluczyć ciążę. Jeżeli nie jest Pani w ciąży proszę potraktować plamienie jako pierwszy dzień cyklu, aczkolwiek, ze względu na zbyt niską dawkę leku, najprawdopodobniej nie doszło do całkowitej transformacji doczesnowej endometrium i trudno bez oceny USG określić, na jakim etapie przygotowania do krwawienia jest błona śluzowa w Pani macicy. Pozdrawiam

Autor: natka87 (IP zapamiętane)
Data: 25 wrz 2011 - 13:51:30

z hormonami jest strasznie problemowo..
życze Wam i sobie żeby się ułożyło.

p. Doktorze, założyłam nowy wątek, prosze o porade

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-09-25 17:28 przez natka87.

Autor: barbie87 (IP zapamiętane)
Data: 11 gru 2011 - 13:14:08

witam:)
Panie Doktorze mam 24 lata i od kilku miesięcy mam problemy z miesiączką.Zawsze mój okres trwał7 dni, ale w styczniu zaniknął mi okres, więc lekarz przepisał mi Luteinę pod język. Okres wystąpił, ale następne miesiączki były co 40-53dni. Trwały 3 tygodnie, więc lekarz przepisał mi Duphaston.Po zastosowaniu tego leku moje miesiączki trwają 10 dni. Inna Pani Ginekolog zapisała mi Luteinę na regulację cykli ale kazała mi stosować luteinę od 17 dnia cyklu przez 5 dni po 2 tabletki dziennie. Miesięczka wystąpiła po 28 dniach i trwała również 10 dni. Następnie w kolejnym miesiącu miałam zażyć luteinę w 14 dniu cyklu i miałam ja stosować przez 10 dni po jednej tabletce( pod język) ale w 20 dniu cyklu wystąpiło krwawienie. Nie wiem czy mam dalej brać luteinę skoro okres wystąpił mi po 12 dniach od zakończenia ostatniego okresu. Zgodnie z zaleceniem Pani doktor powinnam brać luteinę jeszcze 3 dni ale nie wiem czy mi to nie zaszkodzi. Bardzo proszę o pomoc P. dr Tomaszewskiego . z góry dziekuję

Autor: kasia123 (IP zapamiętane)
Data: 12 gru 2011 - 08:03:51

Hej,

Jeżeli krwawienie wystapiło, to powinnaś odstawić luteinę.

Data: 21 gru 2011 - 07:50:18

ODP dla barbie87 :

Proszę mi tylko jeszcze podać wyniki oznaczeń hormonalnych progesteronu, prolaktyny i TSH ocenianych pomiędzy 20-22 dniem cyklu, jaki jest Pani wzrost i waga i ostatnią ocenę USG narządu płciowego. Bez tego minimum informacji nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Pozdrawiam.

Autor: Patusia1711 (IP zapamiętane)
Data: 27 gru 2011 - 22:16:22

Witam,
bardzo potrzebuję pilnie pomocy
Miesiączkę miałam 13 października, później po kilka dniach wystąpiło plamienie.
Kolejną miesiączkę miałam 13 listopada i od tamtej pory kolejnej miesiączki nie mam. Robiłam kilka testów ale 3 były negatywne a 1 nie jestem pewna czy negatywny czy pozytywny.
Lekarz skierował mnie na badanie beta Hcg wynik <0,1 więc sądzę, że w ciązy nie jestem.
Choć koleżanka, która jest już mamą wciąć mi powtarza, że wg niej jednak jestem w ciąży bo wszystko się pod tym względem u mnie pozmieniało.
Dodam, że lekarz przepisał mi Luteinę 2*1 tabletkę ale całkiem zapomniałm do kiedy miałam je brać. Dziś mija 8 dni jak ją biorę.Pamiętam, że miałam czekać do wystąpienia miesiączki i wtedy odstawić. Ale co jeśli w najbliższym czasie miesiączka nie wystąpi?? Jak długo mam brać luteinę??Dodam również, że mam wielką nazieję, że jestem w ciąży, choć wynik badania z krwi jest baardzo negatywny
Proszę o jk najszybszą odpowiedź

Data: 29 gru 2011 - 13:49:42

ODP dla Patusia1711:

Powinna Pani ją przyjmować przez 10 dni 3 x 1 tabletka podjęzykowo lub, jeżeli ma Pani postać dopochwową, 2 x 1 tabletka, również przez 10 dni.
Krwawienie powinno wystąpić najpóźniej do 7-10 dni od ostatniej tabletki.
Jeżeli nie wystąpi- proszę wykonać ponownie oznaczenie HCG. Jeżeli wynik nie będzie wskazywał na ciążę- proszę ocenić FSH i z wynikiem zgłosić się do lekarza.

Pozdrawiam.

Autor: aniakla (IP zapamiętane)
Data: 21 sty 2012 - 15:29:30

Witam,

Panie Doktorze mam pytanie. Mam 25 lat, moje cykle nigdy nie były regularne, zdarza się że okres pojawia się po 2 - 3 miesiacach. Po wizycie u lekarza i wykonaniu badań (wszystko w normie), lekarz zalecił stosowanie Luteiny 50 pod język 2x 5 dni w celu wywołania miesiączki. Po jej piewrszym zastosowaniu okres pojawił się po ok 2 -3 dniach. Poinformował mnie również by zażywać luteine w ten sam sposób gdy okres nie pojawi sie po kolejnych 30 dniach. Stosuję więc luteinę już 3 miesiąc po 30 dniach od poprzedniej miesiączki. Pojawia się ona wówczas po ok 2-3 dniach po odstawieniu leku.
Jednak mam pytanie - czy nie powinnam brać luteiny już wcześniej niż dopiero po 30 dniach? Obecnie cykle trwają ok 38 dni ze względu na to, że okres samoistnie sie nie pojawia, a luteinę zaczynam brac po 30 dniach. Czy dzięki niej cykle wyreguluję się? A jesli tak to jak długo należy przyjmować luteinę?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Autor: channel25 (IP zapamiętane)
Data: 14 paź 2013 - 02:56:59

Witam

Moj lekarz ginekolog kazał mi przyjmować Clo od 3 do 7 dc oraz od 5 do 25dc luteine 2:1 tabletka dopochwowo.W 27dc dostałam plamienia w pierwszy dzien skąpe a na drugi dzien ze skapymi skrzepami a trzeci dzien bardzo slabe.Dzien przed spodziewana miesiaczka zrobiłam test i wyszedł negatywny a do tego teraz bolą mnie piersi jakby zrobiły sie ociezale i nie wiem co o tym myśleć.
Nie wiem czy dalej brać ta luteine i jak zacząć od nowa?ponieważ z mężem bardzo chcemy mieć dziecko i czy zacząć od nowa brać Cło?Prosze o rade i czy to dobrze że luteine bralam tak dlugo,aż przez 20 dni.Okresu dalej brak,a dzis jest 30dc,a dodam,że okresy mialam regularne jak w zegarki.Prosze o rade.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.