Odwiedzaj stronę, czytaj, komentuj!

NTM – pytania, na które warto znać odpowiedź

NTM – pytania, na które warto znać odpowiedź

Czym różnią się badania genetyczne w profilaktyce i leczeniu raka?

Czym różnią się badania genetyczne w profilaktyce i leczeniu raka?

Nie lekceważ grypy

Nie lekceważ grypy

Zespół policystycznych jajników a ryzyko nowotworu – najnowsze doniesienia

Zespół policystycznych jajników a ryzyko nowotworu – najnowsze doniesienia

« Powrót do ZdrowieIntymne.pl
Idź do wątku: Następny wątekNastępny
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
polip w szyjce macicy
Autor: estratit (IP zapamiętane)
Data: 16 lis 2007 - 17:50:45

witam
Własnie stwierdzono u mnie polipa średniej wielkości w szyjce macicy.Proszę odpowiedzieć mi jaka jest przyczyna ich powstawania i czy po usunięciu ich "lubią "one powracać czy też nie?Jak wyglada zabieg i leczenie po nim.Czy powinnam szybko zdecydować sie na zabieg czy też moge troche odczekac.Będę wdzięczna za obszerniejsze informacje na ten temat.

Re: polip w szyjce macicy
Autor: dr Tomaszewski (IP zapamiętane)
Data: 19 lis 2007 - 08:23:09

Każdy polip musi być usunięty. Jest to normalna błona śluzowa macicy lub kanału szyjki macicy, która się nie oddzieliła podczas krwawienia miesiączkowego i wykazuje ciągły trend proliferacyjny. Rzadko, zwłaszcza u starszych Pań, może na bazie polipa rozwinąć się nowotwór. Polipy usuwane są albo ambultoryjne ( wykręcenie, plus dodatkowa frakcjonowana abrazja kanalu szyjki i jamy macicy) - zabieg przykry, lub w warunkach pełnej hospitalizacji, gdzie procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, hysteroscopowo ( polipy jamy) lub abrazja (polipy szyjki). Dalsze leczenie uzależnione jest od wyniku badania histopatologicznego. Jeżeli jest prawidłowe ( najcześciej tak jest) - to nie wymagane jest dalsze leczene tylko obserwacja. Rozsądnie jest rozwazyć zabieg tak wcześnie jak tylko jest to możliwe. Polipy mogą się ponownie pojawić. Pozdrawiam.

Autor: estratit (IP zapamiętane)
Data: 24 lis 2007 - 22:40:57

Diekuje za odpowiedż

Autor: anesia (IP zapamiętane)
Data: 23 lis 2009 - 08:20:00

Witam,
jestem w 16-tym tyg ciąży, lekarz stwierdził u mnie polip. Czego mogę się obawiać, boję się o dzieciątko. To moja druga ciąża i z pierwszą nie miałam problemów. Przed Ciąża (jakieś trzy tyg) miałam cytologię, wyszła grupa II. Proszę o poradę, bo naprawdę się martwię:((

Data: 27 lis 2009 - 08:22:31

ODP dla anesia:

Proszę się nie niepokoić. Jest to sytuacja bardzo częsta. Prawidłowy wynik cytologiczny nie wskazuje na potrzebę interwencji. Polip ulegnie samoistnej ewakuacji podczas porodu. Natomiast w ciąży, przy próbie współżycia czy podczas badania, jego krucha tkanka może dawać plamienia/krwawienia z dróg rodnych. Z tego względu unika się , o ile nie jest to potrzebne, zbyt częstych badań przez pochwę. Pozdrawiam.

Autor: anesia (IP zapamiętane)
Data: 29 lis 2009 - 19:27:13

Bardzo dziękuję za odpowiedź:) Serdecznie pozdrawiam:))

Autor: anita2669 (IP zapamiętane)
Data: 18 gru 2009 - 09:11:03

Witam moja mama ma 46 lat ostatni podczas wizyty u ginekologa wykryto u niej polip. Lekarz stwierdził że tak na oko ma on średnice 10cm (możliwe że nawet więcej) powiedział że trzeba to usunąć. Mam pytanie czy mama może zwlekać z operacją i czy mogły się tam wytworzyć komórki nowotworowe? bardzo prosze o odpowiedz bo mama nawet nie chce o tym rozmawiać domyślam się że po prostu się boi tym bardziej że mój tato zmarł8 miesięcy temu właśnie na nowotwór

Autor: kasia123 (IP zapamiętane)
Data: 18 gru 2009 - 11:27:55

Hej,
Jeżeli lekarz stwierdził, ze należy przeprowadzić zabiego, to lepiej z tym nie zwlekać.Polipy często przechodzą w nowotwory. Spróbuj porozmawiać z mamą i przekonać ją.

Data: 23 gru 2009 - 08:55:32

ODP dla anita2669:

Zasadą jest usuwanie wszystkich zmian patologicznych (w tym w celach diagnostycznych) tak szybko jak to jest możliwe. Pozdrawiam.

Autor: gosia19903 (IP zapamiętane)
Data: 14 lis 2010 - 10:14:22

witam,jestem po zabiegu usunięcia polipa z szyjki macicy. I teraz mam mały problem bo po tym zabiegu krwawi się do 3 dni a ja krwawię już 5, i ta krew jest bardzo ciemna prawie brązowa. czy mam się tym martwić? proszę o odpowiedź bo się boję że jest coś nie tak;(

Autor: gosia19903 (IP zapamiętane)
Data: 15 lis 2010 - 13:54:21

proszę o radę,nadal krwawie..;(

Data: 23 lis 2010 - 08:58:48

ODP dla gosia19903:

Nie ma Pani powodów do niepokoju. Długość krwawienia jest indywidualnie zmienna, a jeżeli dodatkowo wykonana została abrazja, zwłaszcza jeżeli była Pani w połowie cyklu, to krwawienie może mieć charakter przewlekający się. Sytuacja powinna się unormować po miesiączce. Pozdrawiam.

Autor: Ewald (IP zapamiętane)
Data: 16 sty 2011 - 13:59:21

Witam
Mam pytanie.
W październiku 2010 roku miałam łyżeczkowanie macicy z powodu polipa.
Observatino endometrii quo ad polypi.
Przed zabiegiem miałam obfite i strasznie bolące oraz długie (7-9 dni) nieregularne miesiączki lekarz prowadzący powiedział że po zabiegu, miesiączki powinny być krótsze i krwawienie nie powinno być już tak obfite. Pierwsza miesiączka po zabiegu była łagodna ale od dwóch miesięcy moje miesiączki są nadal długie ale krwawienie jest jeszcze mocniejsze i bardziej boleśniejsze. Czy mógł być nawrót polipa?
Mam macice w p/zgięciu oraz czeka mnie jeszcze usuwanie nadżerki.

Data: 20 sty 2011 - 10:55:45

ODP dla Ewald:

Odpowiedź na to pytanie uzyska Pani wykonując badanie USG tuż po ustaniu miesiączkowania. Jeżeli było to tylko wyłyżeczkowanie to istnieje szansa, że polip przetrwał lub została usunięta tylko jego część. Optymalną metodą w Pani wypadku, jeżeli myślimy o polipie endometrialnym a nie szyjkowym, byłaby hysteroskopia. Jeżeli okaże się, że w macicy nie ma nieprawidłowości- sugeruję wykonanie diagnostyki hormonalnej cyklu. Pozdrawiam.

Autor: Judyta08 (IP zapamiętane)
Data: 04 mar 2011 - 17:36:38

Witam serdecznie.

Jestem w 20 tygodniu ciąży. W 4 tygodniu pojawił się u mnie polip na szyjce macicy. Z czasem coraz bardziej się powiększał. W tej chwili lekarz określa go jako "duży" i postanowił zrobić cytologię.
Wynik cytologii: ASCUS komórki nietypowe.
Widziałam, że wynik zaniepokoił lekarza, ale nie chciał mi nic więcej powiedzieć na ten temat. Powiedział, że teraz nie będziemy się tym zjamować, gdyż mamy związane ręce. Będziemy mogli się tym zająć dopiero po porodzie.
Zmartwiło mnie to wszystko.
Czy przy rosnącym polipie i takim wyniku cytologii powinnam mieć powód do niepokoju?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Dziękuję i pozdrawiam.

Data: 09 mar 2011 - 14:22:35

ODP dla Judyta08:

Nie. Może Pani spokojnie odczekać do urodzenia dziecka. Jeżeli jednak chce się Pani uspokoić - może Pani wykonać diagnostykę poszerzoną o kolposkopię i ponowne pobranie cytologii po leczeniu p/zapalnym za 3-4 miesiące. Pozdrawiam.

.
Autor: beatricza (IP zapamiętane)
Data: 20 maj 2011 - 10:21:56

.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-24 10:28 przez beatricza.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.