Odwiedzaj stronę, czytaj, komentuj!

Obrzęk węzłów chłonnych - powód do paniki?

Obrzęk węzłów chłonnych - powód do paniki?

Nowotwór endometrium w kontekście najnowszych metod leczenia

Nowotwór endometrium w kontekście najnowszych metod leczenia

Cyberseks… i płodność

Cyberseks… i płodność

Nasze recenzje: „Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek”

Nasze recenzje: „Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek”

« Powrót do ZdrowieIntymne.pl
Idź do wątku: Następny wątekNastępny
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony: <--1234567-->
Bieżąca strona: 2 z 7
Re: plamienia po miesiączce
Autor: agnieszkag (IP zapamiętane)
Data: 01 lip 2009 - 14:19:38

Witaj,
prawidłowo w czasie ciazy nie powinny występować krwienia, ale sa sporadyczne przypadki krwawien/plamien w czasie spodziewanych miesiączek (nawet do 4 m-ca ciązy), sa to jednak zwykle mniej obfite krwawienia niz w czasie normalnej miesiączki. Bierzesz tabletki antykoncepcyjne, a więc ciaża jest bardzo małoprawdopodobna. Pozdrawiam;)

Autor: tygrysek2 (IP zapamiętane)
Data: 09 lip 2009 - 21:03:59

Witam:)
dostałam okresu w 24 dniu cyklu a zawsze dostaje około 33. Nie martwiłam sie bo wydawało mi się ze to przez stres ktory ostatnio przeżywalam. W ddniu kiedy dostałam miesiaczke wyjechalam w gory na 4 dni, okres sie utrzymywal , byl taki jak zwykle z niewielka iloscia skrzepow. Po powrocie okres zmienil sie w plamienie dosyc skąpe. I tak juz mam 9 dni.Lekko pobolewa mnie prawy jajnik. Dodam ze kiedys mialam torbiel na jajniku i boje sie ze to znowu mam.Zabezpieczamy sie z chlopakiem, nie przyjmuje zadnych hormonow. Nie wiem co sie dzieje a na wizyte u lekarza jeszcze troche musze poczekac:/ ni wiem czy to stres , torbiel czy moze jakis objaw ciazy?Prosze o pomoc

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2009-07-09 21:13 przez tygrysek2.

Data: 10 lip 2009 - 07:47:43

Witaj,
Żeby wykluczyć torbiel niestety musisz wybrać sie do lekarza. Na objaw ciązy to nie wygląda, tym bardziej, że jak piszesz zabezpieczacie się. Możliwe tez, że to przez zmianę klimatu (wyjazd w góry), stres, poczekaj jeszcze kilka dni, jak nie minie to wybierz się do ginekologa. Pozdrawiam;)

Autor: tygrysek2 (IP zapamiętane)
Data: 10 lip 2009 - 09:12:25

dzięki za odpowiedź:)
zabezpieczam się , ale boje się ze w jednym przypadku było to nieskuteczne. Dlatego tez pytałam o ciążę. A czy jest możliwość ze to jest poronienie? pytam ,bo czytałam wiele artykułów mówiących o takich poronieniach gdzie kobieta nawet nie zauważała ze była w ciąży. No tak czy inaczej muszę poczekać na wizytę u lekarza , bo nawet prywatnie trzeba troche poczekac.:)

Autor: FERMATA (IP zapamiętane)
Data: 14 sie 2009 - 12:44:23

Witam.
Mam problem,
z powodu bardzo obfitych krwawień miesiączkowych przez trzy miesiące przyjmowałam orgametril, a następnie przez dwa cykle lutenyl. Leczenie jest cykliczne tzn. od 16-25 dnia cyklu.

Do tej pory wszystko było ok. jestem pod stałą kontrolą ginekologa, ale wizytę mam zaplanowaną na początek października.
Mój problem i zmartwienie polega na tym, że plamię po miesiączce, jest tego niedużo, kropla lub dwie, żywej, czerwonej krwi , ale dzisiaj już 11 dzień cyklu
i plamienie się utrzymuje.
Od 16 dnia cyklu mam przyjmować lutenyl.
Czy tego typu plamienia mogą być ubocznym działaniem przyjmowanych gestagenów?

dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Autor: MALGORZATAZON (IP zapamiętane)
Data: 17 sie 2009 - 19:30:33

Witam wszystkich!
mam takie pytanko. Moje cykle sa bardzo nie regularne. Czasami nie mam miesiaczki nawet przez 2 miesiace. Koncem czerwca zdiagnozowano u mnie PCOs. i od tamtej pory biore 3 x dziennie Metformin 500mg. Ostatnia miesiaczke mialam na poczatku czerwca i do tej pory nic. Ale tydzien temu wystapilo u mnie bardza skape plamienie. W sumie ciezko to nawet nazwac plamieniem-najpierw kika skapych nitek krwi w sluzie...lub pojedyncze endometrium. Trzeciego,czwarego dnia sluz bylo koloru rozowego. Wczoraj wszystko ustapilo.ale zaczely bolec mnie lekko piersi,bardziej sutki. Przez caly czas dobrze sie czulam,bole brzucha byly bardzo slabe i tylk chwilowe. Normalnie przed miesiaczka juz ok 2 ty wczesniej wszystko mnie boli,wlacznie z brzuchem. Czy to moga byc tzw plamienia implantacyjne?ok 8-9 dni przed wystapieniem plamienia wspolzylismy z partnerem:-) Zastanawiam sie jak szybko test moze byc wiarygodny? pozdrawiam serdecznie i dziekuje za odpowiedzi :-)

Autor: Juha (IP zapamiętane)
Data: 17 sie 2009 - 22:24:27

hej!moge ci jedynie powiedziec ze sa testy ktore mozna zrobic po 7 dniach oraz po 14 od "niebezpiecznego"stosunku, a najbardziej wiarygodny jest test z krwi beta HCG.co do reszty niestety zbyt duzej wiedzy nie mam zeby ci pomóc:)pozdrawiam!

Autor: MALGORZATAZON (IP zapamiętane)
Data: 17 sie 2009 - 22:33:41

dzieki Juha:-9 tak myslalam czy by jutro nie testowac...moze sie uda:-) pozdrawiam

Autor: dr Tomaszewski (IP zapamiętane)
Data: 24 sie 2009 - 09:51:46

ODP dla FERMATA:

Nie . Są raczej wykładnią dysfunkcji hormonalnej jajnika ( cykl bezjajeczkowy lub deficyt fazy luteinowej). Jeżeli lekarz wykluczył przyczynę organiczna krwawienia (polip, mięśniaki, nadżerkę etc, etc) sugeruje diagnostykę hormonalna cyklu, a następnie uzupełnienie terapii gestagenowej wstawką estrogenową, której stosowanie rozpocznie Pani od 5-go dnia cyklu do 21 a nawet 25 dnia cyklu. Jeżeli planuje Pani dziecko alternatywą będzie indukcja owulacji. Jeżeli jest Pani zainteresowana antykoncepcją - może stosować Pani tabletkę antykoncepcyjną. Pozdrawiam.

Data: 24 sie 2009 - 11:38:40

ODP dla MALGORZATAZON:
U każdej młodej kobiety , która współżyje płciowo i ma zaburzenia miesiączkowania , w przypadku nieprawidłowego profilu krwawienia z dróg rodnych, należy wykluczyć ciążę. Poniżej kilka odpowiedzi na najbardziej nurtujące Panią kwestie. Pozdrawiam
Po jakim czasie od zapłodnienia pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
Już po upływie 9-14 dni. Pierwszym objawem zaistnienia ciąży jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. W takiej sytuacji u każdej aktywnej seksualnie kobiety znajdującej się w okresie rozrodczym, należy obligatoryjnie potwierdzić/wykluczyć obecność ciąży.
Chcę jak najszybciej sprawdzić, czy jestem w ciąży. Co zrobić?
Po prostu trzeba wykonać test ciążowy z moczu lub ocenić stężenie hormonu ciążowego gonadotropiny kosmówkowej (HCG, jej frakcji całkowitej, lub jeszcze czulszej metody opartej na ocenie koncentracji beta podjednostki HCG) w krwi. We wczesnej ciąży lekarz ginekolog badaniem przez pochwę może jej po prostu nie stwierdzić. Dopiero w ciąży 8/9 tygodniowej macica jest na tyle powiększona, że w większości przypadków jest ona dostępna badaniem dla lekarza (za wyjątkiem dużego tyłozgięcia macicy, w takich sytuacjach niekiedy lekarz nie wypowie się jednoznacznie). Od 4-5 tygodnia ciąży można potwierdzić obecność ciąży badaniem USG.
Zasada działania testów ciążowych jest podobna - wykrywają w moczu obecność hormonu ciążowego produkowany przez tkankę syncytiotrofoblastu jaja płodowego lub zarodka. Gonadotropina kosmówkowa jest wykrywana w porcji moczu porannego już po 9-12 dniach od zapłodnienia. Jeszcze wcześniej można wykryć ciążę oceniając stężenie podjednostki beta HCG we krwi, zazwyczaj już po 3-5 dniach od zapłodnienia. Test ciążowy można wykonać o każdej porze dnia czy nocy, jednak zaleca się, aby badanie wykonać z pierwszego moczu porannego (zwłaszcza w przypadku wczesnej ciąży), gdyż wtedy poziom HCG w próbce moczu jest najwyższy. Testy są jednorazowe, proste do wykonania i polegają na naniesieniu porcji moczu na papierek lub płytkę testową. Najczęściej możemy kupić w aptece testy płytkowe (moczu umieszcza się za pomocą pipety na odpowiedniej płytce testowej), strumieniowe (tester należy przytrzymać w strumieniu oddawanego moczu przez kilka sekund) lub paskowe (test zanurza się z pojemniku na mocz na kilka sekund). Testy zwykle posiadają pole kontrolne, które musi się zawsze zabarwić (wskazuje, czy test został przeprowadzony prawidłowo) oraz pola wynikowego, które zabarwia się jedynie w przypadku stwierdzenia ciąży.
Wynik badania można odczytać, w zależności od rodzaju testu, już po upływie kilku minut. Choć producenci testów twierdzą, że wykrywają one już ciążę 6-9 dniową, zdaniem lekarzy w większości przypadków nie ma sensu ich przeprowadzać przed terminem spodziewanej miesiączki. Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego może bowiem dać wynik fałszywie ujemny (wynik jest ujemny, a kobieta jest w ciąży) albo dodatni, choć nie doszło do zapłodnienia). Może tak się zdarzyć, gdy test został zrobiony w okresie owulacji lub po podaniu leku zawierającego gonadotropinę zbliżoną budową do HCG ( Pregnyl, Biogonadyl) .
Czy testy ciążowe są wiarygodne?
Wiarygodność testów ciążowych jest aktualnie określana na 95–99 proc. Jeszcze 15-20 lat temu testy z moczu myliły się w 20 % przypadków. W stu procentach potwierdzić lub wykluczyć ciążę wczesną można oceniając typową tylko dla ciąży frakcję beta gonadotropiny kosmówkowej (βHCG), na podstawie badania ginekologicznego ale już w ciąży zaawansowanej ( po 8/9 tygodniu jej trwania), przy pomocy USG ( od 4 tygodnia) lub wysłuchując tętno (12-14 tygodnie) albo wyczuwając ruchy płodu (16-18-20 tygodni). Jeśli więc wynik testu ciążowego jest pozytywny to jesteś prawdopodobnie w ciąży. Jeśli wynik testu jest negatywny, a nie wystąpiła miesiączka, należy powtórzyć test po kilku dniach lub oznaczyć poziom beta HCG. Jeżeli i ten wynik będzie ujemny- należy zgłosić się na wizytę do ginekologa. Zdiagnozuje przyczynę braku krwawienia lub zastosuje test progesteronowy w celu jego wywołania. Ujemny wynik testu progesteronowego (brak krwawienia w ciągu 4- 7 dni od przyjęcia ostatniej tabletki leku) będzie wskazaniem do ponownej oceny HCG. Jeżeli i w tym wypadku wynik testu będzie negatywny lekarz zastosuje test estrogenowo-progestagenowy. Zazwyczaj po tym ostatnim krwawienie występuje. skontaktuj się z ginekologiem. Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy. Jeśli bierzesz zastrzyki hormonalne (Pregnyl, Biogonadyl) po zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego lub innych technik rozrodu wspomaganego medycznie, test może być niewiarygodny. Hormony te są bowiem podobne w budowie do HCG i mogą wskazywać ciążę, choć nie doszło do jej zaistnienia.
Pozdrawiam

Autor: arina06 (IP zapamiętane)
Data: 25 sie 2009 - 19:20:37

Witam,od kilku lat mam problemy z wyleczeniem nadżerki.Miałam kilka razy zamrazaną,raz leczona kwasem i raz wypalana.Cytologia zawsze II i stan zapalny.Stosowałam chyba juz wszystkie globulki przeciwzapalne,płukania i nasiadówki.Plamienia miałam przed miesiaczka i po a ostatnio w srodku cyklu.Dowiedziałam sie od ginekologa,ze nadal mam nadzerke i to krwawiacą.Lekarz zalecił mi cicatridina,płukanie tantum rosa i znowu zglosic sie na zamrazanie.Jestem juz przerazona tymi bezskutecznymi zabiegami mysle ze to moze cos powazniejszego i jest błędnie leczone.Dodam jeszcze ze nie rodziłam .Prosze o szybka odpowiedz od Pana doktora,równiez od Pan z podobnym problemem.

Data: 26 sie 2009 - 10:10:54

ODP dla arina06:

Myślę, ze niekoniecznie jest to przyczyną Pani problemu. Nadżerka krwawi zazwyczaj w wyniku urazu mechanicznego np. stosunek, zakładanie tamponu, badanie wziernikiem, pobieranie cytologii itd, itd. Pani lakoniczny wywiad wskazuje raczej na zaburzenie miesiączkowania o typie deficytu fazy luteinowej ( krwawienia przedmiesiączkowe) lub krwawienia okołowulacyjnego ( pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu). Sugeruje ocenę progesteronu, prolaktyny i TSH pomiędzy 20 a 22 dniem cyklu. Pozdrawiam

Autor: sowaks66 (IP zapamiętane)
Data: 19 wrz 2009 - 00:22:59

Witam!
Mam 43 lata i zaczęły mi się problemy z cyklami,które były regularnie co 26 dni.W lipcu miesiączka wystąpiła w 25 dc, sierpień i wrzesień w 27 dc.Nie martwiłabym się gdyby nie plamienia po miesiączce, które trwają 8 dzień.Nie są one mocne ale nigdy nie występowały u mnie. Jestem pod kontrolą Endokrynologa z powodu nadczynności tarczycy.Nie zażywam żadnych leków, ponieważ wyniki badań miałam prawidłowe.Mam guzki na tarczycy lecz lekarz twierdzi, że wszystko narazie jest w porządku.Leczę się już 7 lat i nie miałam nigdy problemów z plamieniem pomimo złych wyników na poziom hormonów i dlatego martwię się.Proszę o radę czy może to być objaw jakiejś choroby? Z góry dziękuję! Pozdrawiam

Autor: pajka2311 (IP zapamiętane)
Data: 23 wrz 2009 - 21:31:47

Witam!
Mam 20 lat i problemy z miesiączką. Ostatnią miesiaczką miałam 20 czerwca 2009r. byłam u ginekologa i przepisał mi tabletki na wywołanie miesiaczki. Miesiaczka pojawiLa sie tydzien po zarzyciu ostatniej tabletki i trwala 4dni(zazwyczaj trwa 6-7dni). krwawienie bylo bardzo slabe nigdy takiego nie maiałam. tydzien po tej wywołanej miesiaczce mialam plamienie ktore raz miało kolor brazowy a raz była czysta krew(trwalo to ok. 5dni). nie wiem co to moze byc mam tez lekkie bole podbrzusza. dodam jeszcze ze nigdy nie mialam miesiaczki w terminie zazwyczaj spoznia mi sie ok tygodnia. prosze o szybka odp od Pana. pozdrawiam

Data: 24 wrz 2009 - 13:40:43

Dp pajka2311,
Witaj,
Prawdopodobnie nieregularne krwawienia sa wynikiem zaburzeń hormonalnych. Powinnaś wybrać sie do ginekologa, który zleci odpowidnie badania hormonów płciowych w wyzaczonym dniu cyklu. Pozdrawiam:)

Data: 25 wrz 2009 - 12:56:31

ODP dla sowaks66:

Cykle u Pani są dalej regularne. Prawidłowy cykl płciowy kobiety trwa zazwyczaj 28±3-4 dni i nie powinien być krótszy niż 24 oraz dłuższy niż 35 dni. Przyjmuje się, że cykl 21 dniowy to najkrótszy czas trwania dwufazowego cyklu płciowego. Ponad 40 % cykli u kobiet 25 letnich mieści się w granicach 25-28 dni. Odsetek ten wzrasta do 60% u kobiet pomiędzy 25 a 35 rokiem życia. Tylko 15 % dojrzałych płciowo kobiet ma krwawienia o 28 dniowym wzorcu. Mniej niż 1 % pacjentek zgłasza regularne cykle trwające mniej niż 21 dni i dłużej niż 35 dni. Dwadzieścia procent miesiączkujących co 24-35 dni kobiet opisuje profil swoich krwawień jako nieregularny. Różnice w długości cyklu miesiączkowego odzwierciedlają indywidualnie zmienną długość fazy wzrostu pęcherzyka jajnikowego. U kobiet z cyklami krótszymi (21-24 dni) jajeczkowanie ma miejsce nawet przed 10 dniem cyklu i na odwrót, u tych u których miesiączki pojawiają się co 30-34 dni owulacja może wystąpić nawet około 20-22 dnia cyklu. Już kilka lat po wystąpieniu pierwszej miesiączki faza wydzielnicza cyklu ma względnie stały czas trwania i wynosi 13-15 dni. Skrócenie drugiej fazy cyklu płciowego do 10 i mniej dni oznacza zazwyczaj niepłodność czynnościową na tle niedomogi lutealnej. Czas trwania krwawienia miesiączkowego u większości kobiet mieści się w granicach 3-7 dni. Definicja nieprawidłowego krwawienia z macicy jest niejednoznaczna i obejmuje zaburzenia hormonalne i patologie organiczne, które zazwyczaj manifestują się krwawieniem z dróg rodnych w różnym okresie cyklu lub po zaprzestaniu miesiączkowania. Z tego powodu miesiączki lub krwawienia z macicy:
-obfite, z utratą krwi większą niż 80-100 ml
-trwające dłużej niż 7 dni
-występujące w odstępach krótszych niż 24 i/lub dłuższych niż 35 dni, które nie maja charakteru epizodycznego i pojawiły się po dłuższym okresie prawidłowego wzorca krwawień
lub do manifestacji których doszło po 6 miesięcznym okresie przerwy od ostatniego krwawienia z macicy
wymagają zawsze weryfikacji i wykluczenia patologicznej przyczyny zmiany profilu krwawienia menstruacyjnego lub budzącego niepokój onkologiczny krwawienia w okresie perimenopauzy/menopauzy .
Definicja czynnościowych krwawień z macicy obejmuje nie tylko przypadki krwotocznych miesiączek, ale dotyczy również przedłużających się lub zbyt częstych krwawień na tle cykli owulacyjnych jak i bezowulacyjnych. Krwawienia czynnościowe są przyczyną 50% wszystkich nieprawidłowych krwawień w terminie miesiączki i w 80% przypadków dotyczą kobiet z cyklami owulacyjnymi. Nieprawidłowe krwawienia w terminie miesiączki u owulujących kobiet charakteryzują się cyklicznością oraz znaczną utratą krwi i/lub przedłużającą się miesiączką. Zwykle spowodowane są niewydolnością ciałka żółtego bez istotnych zaburzeń funkcji osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Krwawienia czynnościowe u kobiet z cyklami bezowulacyjnymi są nieregularne, o różnym nasileniu i są manifestacją zaburzeń hormonalnych osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Najczęstszą przyczyną krwawień bezowulacyjnych jest zespół policystycznych jajników lub czynnościowe zaburzenia mechanizmów regulujących funkcję gonady żeńskiej w okresie menarche lub tranzycji do menopauzy.
Proponuję, po wykluczeniu przyczyn organicznych ocenić status hormonalny Pani organizmu pod względem cyklu płciowego. Myślę, że przyczyną Pani dolegliwości jest niewydolność lutealna cyklu. Pozdrawiam.

Autor: sowaks66 (IP zapamiętane)
Data: 25 wrz 2009 - 21:44:51

Dziękuję Panie doktorze za poradę.

Autor: onaa10 (IP zapamiętane)
Data: 13 paź 2009 - 20:36:42

panie doktorze od kad dostalam pierwsza mieszaczke sa one nieregularne wiem ze to normalne na poczatku ale w moim wieku to juz niepokojace wiec po konsultacji z moim ginekologiem oraz z wziazku z moim poczatkiem wspolzycia zdecydowalismy sie na tabletki anty i wtedy okres sie unormowal jednak przestalam je brac okolo 9miesiecy temu i przez pierwsze 3miesiace wszystko bylo wporzadku i znow jest nieregularny. W tej chwili spoznia mi sie juz prawie 2tygodnie i jestem w zwiazku z tym bardzo zestresowana pozatym przezywam rowniez stres aktualnie w zyciu czy to moze byc powodem opoznienia?. Nie mam zadnych bulow podbrzusia lub piersi oraz mam normalny apetyt jednak jestem troche przeziebiona co pan radzi?

Autor: Juha (IP zapamiętane)
Data: 13 paź 2009 - 22:31:18

hej!niestety nikt niegwarantuje ze po stosowaniu tabletek anty unormuje ci sie okres na stałe, a jedynie w trakcie stosowania terapi hormonalnej.poza tym piszesz o stresach ktore niestety moga powodowac opoznienie okresu, powodem moze byc tez wspomniane przeziebienie, ale racze w mniejszym stopniu niz stres.jesli doskwiera ci ta nieregularnosc to porozmawiaj z lekarzem swoim, choc chyba jedynym sposobem sa wlasnie tabletki anty.pozdrawiam!

Autor: agnieszka780220 (IP zapamiętane)
Data: 20 paź 2009 - 13:47:19

Witam
Mam problem, miesiaczki mam regularne co 28 albo 26 dni a tym razem dwudziestego dnia cyklu zauwazylam na bieliznie male plamki krwi, bylam rano dwa razy w toalecie i za drugim razem tez sie pojawily a potem juz nic nie mialami do tej pory nic nie mam.
dodam ze staramy sie z mezem o dziecko ale boje sie troche bo nie wiem czy te krotkie plamienie moze swiadczyc o jakiejs chorobie typu torbiele, polipy..dodam ze mialam to pierwszy raz i troche sie przestraszylam.
Bardzo prosze o odpowiedz

Data: 23 paź 2009 - 12:03:12

ODP dla agnieszka780220:

Przyczyn krwawienia z dróg rodnych w terminie innym niż miesiączka jest wiele. Jednak wszystko wskazuje, ze najprawdopodobniej był to epizodyczny niedobór progesteronu, hormonu II fazy cyklu. Pojedynczy epizod nie wymaga interwencji. Jeżeli jednak sytuacja zacznie się powtarzać - sugeruję ocenę progesteronu, prolaktyny i TSH pomiędzy 20 i 22 dniem cyklu oraz wizytę u lekarza, który wykluczy organiczne przyczyny krwawienia. Pozdrawiam.

Autor: anuśka (IP zapamiętane)
Data: 08 sty 2010 - 11:21:23

Dzień dobry,

mam 26 lat, nie współżyję, od kilku już lat mam regularne cykle co 28 dni, a krwawienie miesiączkowe trwa 6-7 dni. Wcześniej miesiączka miała postać jasno-, a w późniejszej fazie ciemnoczerwonej krwi. Od kilku miesięcy w pierwszym dniu okresu mam brązowe plamienia (gęsta, nieobfita wydzielina), w trakcie okresu oprócz krwi pojawia się brązowa, gęsta wydzielina w postaci jakby pasm. Końcówka okresu jest również jedno- lub dwudniowym brązowym znikomym plamieniem.

Ginekolog zapisał mi tabletki antykoncepcyjne na okres trzech miesięcy w celu wyregulowania gospodarki hormonalnej.

Czy na podstawie podanych przeze mnie informacji mógłby Pan Doktor poradzić mi, jak powinnam postępować i czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest rzeczywiście konieczne (ogólnie staram się unikać łykania przesadnej ilości farmaceutyków)? Zupełnie nie mam doświadczenia ani wiedzy w dziedzinie ginekologii i mam wątpliwości, czy stosowanie tabletek hormonalnych w moim przypadku nie jest przesadną reakcją?

Będę wdzięczna za poradę.
Pozdrawiam.

Autor: magda.p (IP zapamiętane)
Data: 23 sty 2010 - 13:11:49

Witam,

mam pytanie do Pana Doktora czy nizej opisana sytuacja oznacza cos powaznego czy jest to tylko jednorazowy wybryk mojego organizmu.

Jak autorka tego tematu mam przedluzajace sie plamienia pookresowe. Miesiaczke dostalam 13 stycznia. I po raz pierwszy bole byly tak silne ze nie poszlam do pracy, slanialam sie na nogach, wiec zeby sie nie przewrocic, bo czulam ze zaraz moge zemdlec polozylam sie do lozka. Wzielam tabletke ibuprom max i po pol godzinie musialam wziac druga, bo ta 1-sza sobie nie poradzila z bolem. Po tych tabletkach juz czulam sie lepiej. Oczywiscie przez 3 dni musialam nadal brac te tabletki (2 dziennie), bo brzuch nadal pobolewal. W czasie odczucia mocnego napiecia bralam no-spa (gora 2 tabletki dziennie).
Najdziwniejsze bylo to, ze krwawienie bylo slabsze niz zazwyczaj i sama sie dziwilam, ze przy tak silnych bolach jest tak male krwawienie.
W 2 i 3 dniu krwawienie bylo umiarkowane. 4 i 5 dzien takie jakie zazwyczaj jest podczas koncowki okresu. 6 dnia juz nie stosowalam tamponow, wystarczyla wkladka.
Dzis jest 11 dzien cyklu, a ja nadal mam plamienia. Do 8 dnia byly to krwistoczerwone plamienia, 10 i 11 dzien (czyli dzisiaj) plamienia sa juz brazowo-czerwone.
Oczywiscie brzuch, podbrzusze mnie bie boli, nie mam zadnych dolegliwosci.
Moje cykle zazwyczaj sa naprzemienne w taki oto sposob: 27, 34, 34, 27, 27.
Miesiaczka zawsze trwa 5 dni (4 i 5 dzien to lekkie krwawienie).
Nie zazywam tabletek antykoncepcyjnych, nie wspolzyje (brak partnera), wiec ciaza odpada.
Mam 30 lat.

Jestem troche poddenerwowana ta sytuacja, bo nigdy takie plamienia mi sie nie zdarzaly (jak i bol na poczatku miesiaczki). Troche sie uspokoilam, gdy przeczytalam Pana wypowiedz wyzej, ze jesli jest to jednorazowa sytuacja to nie ma sie czego obawiac, ale powiem szczerze, ze non stop o tym mysle i pewnie przez to dodatkowo sie stresuje.

Czy to moze miec zwiazek z braniem Ibupromu? Bo przeczytalam, ze hamuje od synteze prostaglandyn, wiec moze mial on wplyw na te moje pookresowe plamienia.

Prosze o odpowiedz, co w mojej sytuacji mam robic.

EDIT:
Niestety dzisiaj, w 12 dniu cyklu ponownie wrocilo jasnoczerwone plamienie, z odrobina skrzepow. Moge nawet napisac, ze wyglada to juz jak krwawienie, a nie plamienie. Chyba stosowanie wkladek bedzie juz niewystarczajace.

Wizyte u ginekologa mam dopiero w drugiej polowie lutego.

Kurcze, teraz to juz sie powaznie martwie i spac po nocach nie moge.

Panie Doktorze, co moze sie dziac z moim organizmem. Czy moze to oznaczac jakas powazna chorobe?

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-01-24 11:25 przez magda.p.

Data: 25 sty 2010 - 10:44:45

ODP dla magda.p:

Ibuprom raczej nie ma tu żadnego znaczenia. Mam u Pani dwa problemy : bolesną miesiączkę oraz plamienie pomiesiączkowe. Jeżeli krwawieniu towarzyszyły na wkładce skrzepy lub fragmenty tkankowe to właśnie było przyczyna Pani problemu (ból). Po prostu żeby je wypchnąć na zewnątrz macica musiała się mocno obkurczyć co daje zazwyczaj duży dyskomfort bólowy. Jeżeli nie zaobserwowała Pani skrzepów, to trzeba myśleć albo o wstecznym miesiączkowaniu przez ujścia brzuszne jajowodów do jamy brzusznej (podrażnienie otrzewnej i ból) lub o endometriozie (krwawienie do ektopowych ognisk endometrium) w obszarze urogenitalnym. Oczywiście w sytuacji, gdyby ten objaw stale się powtarzał. Proszę obserwować swój cykl. W razie braku poprawy proponuję wykonać USG do 10 dnia cyklu i opowiedzieć o swoim problemie lekarzowi. Zaleci leczenie, które złagodzi Pani cierpienie. Co do plamień pomiesiączkowych, proszę potraktować to wstępnie, jako pojedynczy epizod. Jeżeli jednak kolejne cykle będą miały podobny przebieg proszę ocenić poziom progesteronu, prolaktyny i TSH pomiędzy 20, a 22 dniem cyklu. Ma to na celu wykluczenie deficytu fazy luteinowej z poprzedniego cyklu i niesynchroniczne złuszczanie się śluzówki macicy w cyklu bieżącym. Jeżeli poziom progesteronu będzie niski, a prolaktyny za wysoki - lekarz zaproponuje Pani leczenie substytucyjne Progesteronem lub będzie obniżał poziom prolaktyny np. Bromocornem. Jeżeli wyniki będą prawidłowe po wykluczeniu zmian organicznych ( torbiel, nadżerka, polipy etc, ) zaproponuje Pani wstawkę z estradiolu w I fazie cyklu. Pozdrawiam

Autor: majka1004 (IP zapamiętane)
Data: 26 sty 2010 - 21:57:16

Witam,
U mnie podobny problem...Po ok. 1.5 tygodnia po miesiączkę pojawiają się u mnie plamienia, tak jakbym miała znowu dostać miesiączkę.Już to trwa od kilku miesięcy...czy jest to coś poważnego?jaka może być przyczyna?

Data: 29 sty 2010 - 13:40:26

ODP dla majka1004:

Prawdopodobnie należy Pani do grona 30 % owulujących kobiet, którym zjawisku uwolnienia komórki jajowej towarzyszy plamienie/brudzenie/mazanie/krwawienia oraz niekiedy dyskomfort bólowy. Jeżeli ma on charakter cykliczny, występuje pomiędzy 10, a 20 dniem cyklu, trwa kilka dni i ustępuje do następnego razu to prawdopodobnie właśnie to jest przyczyną Pani problemu. Pogarsza to jakość życia, ale nie jest powodem do niepokoju. Nie znam też metody , która pozwoliłaby odpowiedzieć, że ta dolegliwość kiedyś przestanie Panią nękać. Jest to po prostu wkalkulowane w kobiecość. Aby temu przeciwdziałać musiałaby Pani zdecydować się na prosty test. Po wykluczeniu zmian organicznych ( nadżerka, polipy, mięśniaki, torbiele) przez okres kilku cykli (6-8 cykli) stosować złożoną antykoncepcję hormonalną. Jeżeli dolegliwości ustąpią – to przyczyna tkwi w jajeczkowaniu. Pozdrawiam

Autor: kaskur (IP zapamiętane)
Data: 12 lut 2010 - 22:35:54

Witam.
Jakieś 10 dni po okresie pojawiło się u mnie plamienie. Wcześniej bóle podbrzusza,wzdęcia. Jeśli chodzi o współżycie, zabezpieczamy się, nie stosuje tabletek , jestem po dwóch cc, przy czym po drugiej przeszłam zakrzepicę. W tej chwili nadal przyjmuje vessel duo. Nie wiem czy pojedyńcze plamienie wymaga wizyty. Trwało tylko jeden dzień, ale jestem nieco zaniepokojona. Prosze o szybka odpowiedź.

Data: 15 lut 2010 - 10:05:19

Witaj,
Takie krótkotrwałe krwawienie w czasie dni płodnych może wskazywać na krwawienie owulacyjne - związane z pęknięciem pęcherzyka uwalniającego dojrzałą komórkę jajową. Jest to fizjologiczny objaw. Niektóre kobiety obserwują u siebie krwawienia owulacyjne, nie muszą się one pojawiać w każdym cyklu. Pozdrawiam:)

Data: 24 lut 2010 - 09:10:46

ODP dla kaskur:
Prawdopodobnie należy Pani do grona 30 % owulujących kobiet, którym zjawisku uwolnienia komórki jajowej towarzyszy dyskomfort bólowy. Jeżeli ma on charakter cykliczny, występuje pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu, trwa kilka dni i ustępuje do następnego razu to prawdopodobnie właśnie to jest przyczyną Pani problemu. Pogarsza to jakość życia ale nie jest powodem do niepokoju. Nie znam też metody , która pozwoliłaby odpowiedzieć, że ta dolegliwość kiedyś przestanie Panią nękać. Jeżeli jednak budzi to Pani niepokój sugeruje wizytę u lekarza, który po zbadaniu Pani i wykluczeniu zmian o charakterze organicznym (nadżerka, polipy, mięśniaki, torbiele) oraz zaburzenia hormonalnego cyklu pozwoli na uzyskanie wewnętrznego spokoju" emocjonalnego. Pozdrawiam

Autor: EJ (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2010 - 08:26:37

Witam serdecznie.

Mam 39 lat i po raz pierwszy wystąpiło u mnie lekkie krwawienie w 9 dniu po okresie. Towarzyszy mu dość silny ból w plecach i prawej stronie brzucha, ciągnący w dół.
Nie wiem czy powinnam udać się natychmiast do lekarza, czy wystarczy wizyta w przyszłym miesiącu. Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Idź do strony: <--1234567-->
Bieżąca strona: 2 z 7

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.