Odwiedzaj stronę, czytaj, komentuj!

Antykoncepcja dostosowana do potrzeb

Antykoncepcja dostosowana do potrzeb

Jak rozmawiać z lekarzem w celu dobrania najlepszej dla Ciebie metody antykoncepcji hormonalnej?

Jak rozmawiać z lekarzem w celu dobrania najlepszej dla Ciebie metody antykoncepcji hormonalnej?

Niepłodność Polaków – przegląd badań i niepokojące doniesienia

Niepłodność Polaków – przegląd badań i niepokojące doniesienia

Instrukcja: W jaki sposób wybrać odpowiedni rozmiar biustonosza?

Instrukcja: W jaki sposób wybrać odpowiedni rozmiar biustonosza?

« Powrót do ZdrowieIntymne.pl
Idź do wątku: Następny wątekNastępny
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Wynik cytologiczny: ASCUS
Autor: akol18 (IP zapamiętane)
Data: 09 paź 2008 - 18:32:16

Taki prawdopodobnie wyszedł mi wynik po niedawnym badaniu cytologicznym- ASCUS. Pisze prawdopodobnie, gdyz wynikow nie widzialam - zostałam tylko telefonicznie powiadomiona o koniecznosci zrobienia ponownego badania cyt. za 6 miesiecy. Nadmienie jeszcze tylko, ze mieszkam w Londynie, i jak poinformowala mnie pani przy telefonie, taka jest normalana procedura przy takim wyniku. Poczytalam sobie sporo na temat ASCUS, i wiem ze wynik taki moze sie samoistnie cofnac. Mimo tego poprosilam o zapisanie mnie na badanie koloskopowe juz teraz - bo po co czekac. I moje pytanie do pana dra: Od 10 lat robie regularnie badania cyt., srednio co 1.5 - 2 lata, i wynik byl zawsze II grupa. To z powodu wiecznej nadzerki i roznych infekcji wciaz nawracajacych. Teraz rowniez wybiore sie tu do lekarza i chcialabym poprosic o leczenie mojej nadzerki - bo jak sadze, nadal ja mam (i pewnie w zwiazku z tym infekcje). Jakie leki moze przepsac mi lekarz, zeby przed badaniem koloskopowym ja zaleczyc i osiagnac odpowiednia czystosc do badania? Chodzi mi o to, czy wynik ASCUS moze byc rezultatem infekcji? Na badanie moge sobie sama wybrac termin.
Jeszcze jedno. Tutejszy sposob badania cyt. bardzo mnie zdziwił i zaniepokoił. Otóz badanie wykonała mi pielegniarka na zwyklym łózku gabinetowym a nie na ginekologicznym. Miała widoczne problemy aby siegnac do własciwego miejsca zeby pobrac wymaz i kilkakrotnie kazała mi sie przesuwac. Moze to miec wpływ na wynik cytologii?
Bede wdzieczna za odpowiedz.

Re: Wynik cytologiczny: ASCUS
Autor: dr Tomaszewski (IP zapamiętane)
Data: 10 paź 2008 - 16:48:43

ODP dla Ako

ASC oznacza nieprawidłowy wynik cytologii z obecnością w niektórych komórkach nabłonka płaskiego szyjki macicy cech takich jak koilocytoza lub łagodna dysplazja, co może wskazywać na zmiany przednowotworowe lub nowotworowe. ASC dzieli się na:

• ASC-US: atypowe komórki nabłonka płaskiego (ASC) o nieokreślonym stopniu złośliwości (najczesciej artefakty lub bledy pobrania rozmazu, kiedy cytolog nie jest w stanie odniesc sie do obserwowanego obrazu a boi sie popelnic tzw. grzech zaniechania) lub lagodna reakcje naprawcza, regenracyjna lub zapalna.

• ASC-H: stadium ASC, w którym nie można wykluczyć obecności zaawansowanych zmian w obrębie nabłonka płaskiego szyjki macicy (high-grade squamous intraepithelial lesion, HSIL)

Dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze w przypadku kobiet, u których stwierdzono zmiany o typie ASC może być różne – może polegać na powtarzaniu badań przesiewowych w krótszych odstępach czasu, wykonaniu testu na obecność DNA HPV lub kolposkopii. W procesie podejmowania decyzji dotyczącej odpowiedniego sposobu dalszego postępowania w przypadku rozpoznania zmian zaklasyfikowanych jako ASC ważna jest współpraca lekarza i pacjentki .W Stanach Zjednoczonych w 2-5% rozmazów pochwowo-szyjkowych stwierdza się nieprawidłowe obrazy niewynikające ze zmian odczynowych lub zapalnych. Co najmniej 90% spośród nich można określić jako atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieznanym znaczeniu diagnostycznym (atypical squamous cells of undetermined significance - ASCUS). Postępowanie w przypadku zmian ASCUS w przeciwieństwie do zmian śródnabłonkowych wysokiego stopnia, nie zostało dotąd jednoznacznie ustalone. Coraz częściej uważa się, że u znacznego odsetka kobiet z takim rozpoznaniem cytologicznym dochodzi do samoistnego cofnięcia się zmian.

Z tego powodu sugeruje przed kontrolna ocena cytologiczna przygotowania sie do badania przez zastosowania leków o charakterze p/zapalnym oraz miejscowym zastosowaniu slabych estrogenow z probiotykami np. Lacibios Femina. Co do badania Zazwyczaj prawidlowo przeprowadzone badanie polega na uwidocznieniu szyjki macicy i wprowadzeniu szczoteczki cytologicznej do kanału szyjki macicy tak by omiotła ona nie tarcze szyjki ale i strefę transformacji ze środka kanału. Robienie tego na ślepo raczej będzie trudne. Pozdrawiam

Wynik cytologiczny: ASCUS
Autor: dzida (IP zapamiętane)
Data: 07 paź 2009 - 17:06:52

witam,
3 tygodnie temu jak co roku poszłam na kontrolną cytologie w badaniu wyszlo nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nie określonym znaczeniu ASC-US i bardzo wysoki stan zapalny.
W interpretacji napisano asc-us int. leukoparakeratoza jeśli dobrze odczytuje. zalecenie było leczenie stanu zapalnego i kolkoskopia, kontrola cytologiczna po leczeniu. brałam przez 14 dni tabletki do pochwowe na stan zapalny (jakies jodynowe) niestety nie pamiętam nazwy. i poszłam teraz na powtórne badanie
wyszła tylko II gr i bardzo duzy stan zapalny juz bez obecności asc-us. nie robilam kolkoskopi bo najpierw zastosowałam leczenie.
wyczytałam ze taka "przypadłość" może sie sama cofnąć ale czy to oznacza całkowita poprawe czy tylko chwilowe utajenie?
nie powiem jestem troche tym faktem poddenerwowana.
a jeszcze robilam badania hormonalne w 21 dniu cyklu (mam cykle 28 dniowe) i progesteron wyszedł mi 0,9 ng/ml po miesiacu powtórzyłam badanie i wyszło 8,5 ng/ml zastanawiam sie czy to może miec jakis zwiazek z wynikiem cytologi.
bardzo prosze o odpowiedz.
pozdrawiam

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.