Odwiedzaj stronę, czytaj, komentuj!

Czynniki ryzyka infekcji intymnych – na co szczególnie zwrócić uwagę?

Czynniki ryzyka infekcji intymnych – na co szczególnie zwrócić uwagę?

Zadbaj o tarczycę

Zadbaj o tarczycę

Nasze recenzje: „Zawołajcie położną”

Nasze recenzje: „Zawołajcie położną”

Zmęczenie – jesienne przesilenie czy objaw poważnej choroby?

Zmęczenie – jesienne przesilenie czy objaw poważnej choroby?

« Powrót do ZdrowieIntymne.pl
Idź do wątku: Następny wątekNastępny
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Obrzęk cewki moczowej
Autor: Fajka (IP zapamiętane)
Data: 08 wrz 2008 - 17:40:59

Witam.
Od kilku tygodni mam mocne parcie na mocz, nie na pęcherz a na cewkę. Byłam u lekarza rodzinnego, zrobiłam badanie moczu, było ok, zrobil usg pęcherza, wszystko ok. Przepisał furaginum i spazmoline. Nie pomogło. Poszłam do gina, stwierdził podrażnienie cewki wywołane przez współżycie. Tylko, że współżycia nie było:( Przepisał cipronex i polseptol. Nie pomogło. Nakazał pić żurawinę, robić nasiadówki z kory dębu, podmywać się tantum rosa i globulki gynalgin. Nasiadówki fakt pomogły, nie sikałam co 20 minut choc ucisk na cewkę był dalej ale po kilku dniach przerwałam z powodu okresu i parcie powróciło. Nie wiem juz co mam robić, nie czuję pieczenia ani bólu przy oddawaniu moczu, nie oddaje go kropelkami lecz cały czas strumieniem. W necie przeczytałam o smarowaniu i okładaniu cewki rivanolem. Już nie wiem co mam robić, czy wg was konieczna będzie wizyta u urologa czy nadal gnębić gina żeby coś innego przepisał? Wydaje mi się, że łechtaczkę mam podrażnioną i lekko spuchnietą i wrażliwą na dotyk i to wszystko przez to:|

Re: Obrzęk cewki moczowej
Autor: agnieszkag (IP zapamiętane)
Data: 09 wrz 2008 - 08:02:16

Witaj,
Skoro nie pomogły leki przepisane przez lekarza rodzinnego i ginekologa to myślę, że powinnaś zgłosic sie do urologa. Co do picia sok z żurawiny to znam lepszy sposób - gdybyś chciała osiągnąc efekt terapeutyczny musiałabys pić sok żurawinowy litrami, a to dość uciążliwe. Możesz kupic w aptece bez recepty preparat z wyciągiem z żurawiny standaryzowanym na zawartośc proantocyjanów (w optymalnej dawce 36 mg) - substancji obecnej w żurawinie, która działa bójczo na bakterie dróg moczowych. Wystarczy 1 kapsułka dziennie, chociaz przy Twoich problemach polecam 2 kapsułki przez 2-4 dni. Możesz do tego dokupić probiotyk na odbudowanie mikroflory pochwy - LaciBios femina (doustny, bez recepty, 1 kapsułka dziennie). Taki zestaw możesz zacząc stosować juz dziś, a wizyta u urologa jak najbardziej wskazana. Pozdrawiam;)

Autor: dr Tomaszewski (IP zapamiętane)
Data: 10 wrz 2008 - 13:10:11

ODP dla Fajka

Prawdopodobnie przyczyna Pani dolegliwości dyzurycznych jest zespół cewkowy. Jest on jedną z najczęstszych dolegliwości zmuszających pacjenta do wizyty w gabinecie urologicznym. Określenie to opisuje ból zlokalizowany w cewce moczowej, odczuwany podczas oddawania moczu i najczęściej zlokalizowany w okolicy ujścia zewnętrznego. Dodatkowo odczuciu temu towarzyszy uczucie parcia na mocz, częste oddawanie niewielkich ilości moczu w ciągu dnia oraz w nocy. Pacjenci skarżą się na ból okolicy nadłonowej, czasami w okolicy krzyżowej oraz w kroczu. Objaw ten najczęściej dotyczy kobiet w wieku średnim. W przypadku stwierdzenia w badaniu osadu moczu i w posiewie czynnika infekcyjnego leczenie/wyleczenie przeważnie nie stanowi problemu klinicznego. Trudności pojawiają się w momencie gdy pomimo istnienia dolegliwości badanie moczu nie wykazuje infekcji . Ma to miejsce u 30% pacjentek. Dolegliwości dyzuryczne przy braku dodatnich wyników badań laboratoryjnych ujmowane są różnymi określeniami – „zespół cewkowy” lub zespół dysuria - częstomocz. Objawy podawane przez pacjentów są podobne do śródmiąższowego zapalenia pęcherza, dlatego te jednostki czasami ujmowane są w jedną grupę schorzeń jako zespół bolesnego pęcherza. Rozpoznanie tego schorzenia z powodu braku znanego czynnika etiologicznego oparte jest na dokładnym wywiadzie, wykluczeniu schorzeń o znanej etiologii (na podstawie badań laboratoryjnych, radiologicznych, cystoskopii). W obrębie zespołu bolesnego pęcherza na podstawie obserwacji klinicznej wyróżniono trzy grupy pacjentów :

1. Pacjenci z objawami ze strony dolnych dróg moczowych mijającymi przed wdrożeniem leczenia lub zakończeniem diagnostyki (można ich traktować jako pacjentów z zespołem cewkowym).

2. Pacjenci z objawami trwającymi wystarczająco długo aby można było przeprowadzić pełną diagnostykę i wykazać charakterystyczne zmiany (wykazanie wybroczyn – śródmiąższowe zapalenie pęcherza).

3. Pacjenci z objawami trwającymi równie długo jak w grupie 2 ale u których nie wykazano charakterystycznych zmian („szara strefa” – traktowani z założenia jako śródmiąższowe zapalenie pęcherza).

Wyróżniany ostry i przewlekły zespół cewkowy z objawami częstego bolesnego oddawania moczu, gdzie powtarzane badania osadu moczu oraz jego posiew nie wykazują istnienia czynnika patologicznego. Odróżnienie od śródmiąższowego zapalenia pęcherza może czasami być jedynie oparte na charakterystycznym obrazie cystoskopowym tego ostatniego schorzenia.

Należy wykluczyć częste przyczyny dysurii: zapalenie pęcherza moczowego, nowotwory pęcherza moczowego, cewki moczowej oraz nowotwory szyjki macicy, kamicę moczową, zmiany gruźlicze, popromienne oraz po chemioterapii itp. Dysuria może być efektem procesów toczących się w sąsiednich narządach (pęcherzu moczowym, pochwie). Schorzenia jelit oraz narządów rozrodczych również mogą być przyczyną objawów dysurycznych.

Przyczyną rozpoznania zespołu cewkowego zlokalizowaną w okolicy cewki moczowej może być zakażenie chlamydiami. Są one trudne do wykrycia typowymi badaniami gdyż występują tylko wewnątrzkomórkowo, są bezwzględnymi pasożytami i nie rosną na pożywkach bezkomórkowych. Wykryto je u 20% młodych kobiet z objawami cewkowymi. Zakażenie tego typu najczęściej wiąże się z aktywnością seksualną i zmianą partnerów. W badaniu osadu moczu stwierdzana jest tylko leukocyturia. Zakażenie chlamydiami wiąże się także z zakażeniem szyjki macicy oraz przydatków, dlatego wywiad i badanie powinny być skierowane na wykrycie dolegliwości tych narządów. Dlatego powinna udać się Pani do urologa, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę Pani dolegliwości. Pozdrawiam.

Autor: Fajka (IP zapamiętane)
Data: 10 wrz 2008 - 19:48:11

Dziękuję za odpowiedź. Sęk w tym, że nie mam bólu ani pieczenia przy oddawaniu moczu a i trudności zadnych też. Zawsze jest to zdrowy strumień. Ale raczej przejdę się do urologa:)

Autor: Monikausa (IP zapamiętane)
Data: 23 mar 2009 - 16:22:55

Witam serdecznie,

Borykam sie z podobnym problemem, jakim jest obrzek ujscia cewki moczowej... bylam juz u wielu lekarzy obu specjalizacji, mianowicie u ginekologow i urologa. Problem moj pojawil sie pol roku temu, wlasciwie w pazdzierniku i od tametej pory strasznie sie mecze. Tez przyznam nie wiem juz co robic. U mnie dominujacymi objawami sa potworne swedzenie: ujscia cewki moczowej i okolic, czyli glownie wejscia do pochwy i lechtaczki. Dokucz mi takze obrzek ujscia cewki moczowej, ktory czuje nawek przy zmianie pozycji, przy siadaniu chodzeniu. Do tego ciagle musze siku robic, co 20 -30 min. Boli mnie tez cale krocze, w krzyrzu i nawet jak by wzgorek łonowy.Nawet nie musze pisac jakie to uciazliwe.
Obecnie uzywam do przemywania Tamtum Rosa i globulek dopochwowych - Fluragin. Troche objawyy ustapily. Wczesniej jednak zdazylam zuzyc kilka opakowan lekow, na choroby drog moczowych, w tym 2 rodzaje antybiotyku, oczywiscie nie musze pisac , ze nie pomglo;( Czuje sie bezradna, bo juz nie wiem jak sobie pomoc.
Ginekolodzy mowia po badaniu, ze nic nie wiedza, ze jest "niby" czysto. Urolog zrobil mi tylko usg pecherza i nerek i tez nic. Wczesniej zrobilam badanie moczu 2-krotnie, badanie ogolne, wszystko jest w porzaku. Zrobilam tez badanie na posiew bakterii w moczu i tez nic. A czy wymaz z okolic cewki moczowej moze cos wykazac??

Prosze o pomoc, bo czuje sie bezradna. Jakie badania ewentualnie jeszcze zrobic, by mozna bylo zdiagnozowac to co mnie spotkalo?? Bardzo sie mecze. I bede dozgonnie wdzieczna za wszelkie porady.
Czy to rzeczywiscie zespol cewkowy?
ps. Moja Pani ginekolog powiedziala, ze to potworne swedzenie-dodam podskorne, bo tak to odczuwam, moze byc takze spowodowane podraznieniem nerwow, ale dlaczego ciagle chce mi sie siku?

A czy ktos slyszal moze o takiej dolegliwosci jak( i tutaj nie pamietam dokladnej nazwy) - "Buliogenia" lub "Buliodynia", lub cos w tym charakterze?

pozdrawiam.

Autor: dr Tomaszewski (IP zapamiętane)
Data: 01 kwi 2009 - 10:04:43

ODP dla Monika

Moze byc to zespół cewkowy, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, zespół pęcherza nadreaktywnego lub vulvodynia. Niestety. Bez badania Pani trudno mi sie wypowiedziec. Pierwsze trzy opcje wymagają specjalistycznego leczenia urologicznego najlepiej w ośrodku referencyjnym. Nie zawsze efekt tego leczenia jest dla pacjenta satysfakcjonujący a leczenie moze byc uciazliwe. Vulvodynia jest domena ginekologa - tu takze efekt terapeutyczny ( o ile jest to to schorzenie) jest trudny do osiagniecia i bedzie wymagac czasu i cierpliwosci. Pozdrawiam.

Autor: Monikausa (IP zapamiętane)
Data: 14 kwi 2009 - 15:58:53

Dziekuje za odpowiedz.

ps. Zrobilam badanie ogolne moczu-wszystko dobrze, badanie na posiew w moczu - takze wszytko dobrze, zrobilam wymaz z ujscia cewki moczowej -rowniez w porzadku. A jednak objawy zostały. Obrzek ujscia cewki moczowej, swedzenie i ciagle parcie na uscie cewki takze zostalo, choc objawy uscapily troche na sile. Jednak to juz trwa ponad pol roku. Jednak wroce do urologa na obiecana cystoskopie. Bo kiedy zmieniam pozycje np siadajac lub kucajac, takze odczuwam ten obrzek, jakby cos mnie uwieralo przy ujsciu cewki moczowej. Wyczuwam go takze pod palcami. ( a moze to jakas torbiel? ale gdybac nie bede, ide do lekarza ).

Pozdrawiam i zdrowia zycze i sobie i wszystkim forumowiczom :}

Autor: Anna Monika (IP zapamiętane)
Data: 21 cze 2009 - 16:56:56

Sporo na temat uciążliwych kobiecych dolegliwości w rejonie miednicy znajduje się na stronie o vulvodynii. M.in. wywiad z ginekologiem, który zajmuje się zespołem bolesnego pęcherza, śródmiąższowym zapaleniem pęcherza, vulvodynią. Może to się przyda...

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.