ODP dla ddd :
A ile dni trwają te plamienia? Czy towarzyszy im dyskomfort bólowy. Prawdopodobnie należy Pani do grona 30 % owulujących kobiet, którym zjawisku uwolnienia komórki jajowej towarzyszy plamienie i/lub dyskomfort bólowy. Jeżeli ma on charakter cykliczny, występuje pomiędzy 10, a 20 dniem cyklu, trwa kilka dni i ustępuje do następnego razu to prawdopodobnie właśnie to jest przyczyną Pani problemu. Pogarsza to jakość życia ale nie jest powodem do niepokoju. Nie znam też metody , która pozwoliłaby odpowiedzieć, że ta dolegliwość kiedyś przestanie Panią nękać. Jest to po prostu wkalkulowane w kobiecość.
Jednak każdy odbiegający od normy profil krwawienia miesiączkowego lub krwawienie z macicy występujące poza spodziewanym terminem menstruacji może być także objawem nieprawidłowości lub patologii w zakresie narządu płciowego na tle ciąży, zaburzeń hormonalnych, zmian organicznych, schorzeń organicznych pozagenitalnych, stosowanych przez pacjentkę leków, wcześniejszego działania jatrogennego lub być manifestacją schorzeń układowych ( np. układ krwiotwórczy - choroby rozrostowe, zaburzenia krzepnięcia). (Tabela)
Tabela: Najczęstsze przyczyny krwawień z dróg rodnych u kobiet
[
www.zdrowieintymne.pl]
W różnych przedziałach wiekowych kobiet mamy do czynienia z różnymi przyczynami zaburzeń rytmu krwawień. U młodocianych najczęściej występują krwawienia czynnościowe, które okresie 1-2 lat po menarche w 50 % przypadków związane są z cyklami bezowulacyjnymi (niedojrzałość osi podwzgórze-przysadka mózgowa-jajnik). W tej grupie pacjentek nieprawidłowe krwawienie z macicy jest często manifestacją nierozpoznanego schorzenia układowego, które może odpowiadać za 20% przypadków nieprawidłowości na tle przedłużających się miesiączek u młodocianych. U co drugiej nastolatki z nieprawidłowymi krwawieniami z macicy ich przyczyną są koagulopatie pod postacią trombocytopenii, choroby von Willebranda lub białaczki.
W okresie reprodukcyjnym życia wieku rozrodczym w pierwszej kolejności jako przyczynę krwawienia należy wykluczyć ciążę lub jej patologię. Krwawienie z dróg rodnych jest objawem który zawsze budzi niepokój u ciężarnej i lekarza sprawującego nad nią opiekę. Za wyjątkiem plamienia/krwawienia związanego z implantacją blastocysty oraz podbarwionego smużką krwi śluzu szyjkowego, który często obserwują ciężarne w okresie okołoporodowym, każde inne krwawienie w okresie ciąży należy traktować jako nieprawidłowe. Pomimo faktu, że krwawienie implantacyjne jak i brudzenie związane z przygotowaniem szyjki do porodu jest objawem fizjologicznym, zawsze wymaga ono dokładnej weryfikacji przez lekarza położnika, tak by można było wykluczyć obecność innej patologii ciąży wczesnej lub późnej (np. poronienie, ciążę pozamaciczną, puste jajo płodowe, ciąże obumarłą, zaśniad groniasty, niewydolność cieśniowo-szyjkową, zmiany organiczne w obrębie szyjki macicy, kanału i jamy macicy- np. erytroplakię, polip doczesnowy, mięśniak uszypułowany, poród przedwczesny, patologię łożyska II i III trymestrze ciąży- przedwczesne oddzielenie lub nieprawidłową jego lokalizację).
Krwawienie implantacyjne związane jest z procesem zagnieżdżenia się blastocysty w ciążowo zmienionej, przekrwionej i rozpulchnionej błonie śluzowej macicy. Komórki syncytiotrofoblastu, odpowiedzialne za zagnieżdżenie się zarodka „wżerają” się w płytę doczesnej ciążowej. Proces ten jest bardzo ekspansywny, przypomina wręcz mechanizm obserwowany w przebiegu inwazji komórek nowotworowych w schorzeniach rozrostowych.
Od momentu zapłodnienia do momentu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej mija zazwyczaj od 9 do 12 dni. Tyle trwa okres w jakim blastocysta pokonuje drogę od bańki jajowodu, w której dochodzi zazwyczaj do zapłodnienia, do okolicy dna lub górnej 1/3 części trzonu macicy, w której najczęściej ma miejsce zagnieżdżenie. Ponieważ miejsce zagnieżdżenia blastocysty jest przypadkowe, istnieje pewne prawdopodobieństwo, iż na tym obszarze błony śluzowej macicy przebiega naczynie krwionośne, o mniejszej lub większej średnicy, którego ściana zostanie uszkodzona przez implantujący się zarodek. Prowadzi to do wynaczynienie pewnej, zazwyczaj niewielkiej ilości krwi, która ewakuując się z macicy, daje krwawienie obserwowane przez ciężarną jako skąpe plamienie lub brudzenie. Ponieważ kobieta często nie podejrzewa, że jest w ciąży, a plamienie występuje zazwyczaj w terminie wystąpienia kolejnego prawidłowego krwawienia miesiączkowego, prowadzi to do nieścisłości dotyczących faktycznego czasu trwania ciąży lub wyliczenia terminu porodu. Ta rozbieżność jest później weryfikowana w trakcie kolejnych badań położniczych lub ultrasonograficznych.
Krwawienie implantacyjne ma najczęściej charakter plamienia/brudzenia krwią o zabarwieniu brązowo-ciemnoczerwonym. Nie towarzyszą mu skrzepy. Ciężarna nie zgłasza żadnych innych niepokojących dolegliwości, zazwyczaj o charakterze bólowym. Nie wymaga zazwyczaj żadnego szczególnego postępowania leczniczego i/lub hospitalizacji. Zaleca się oszczędzający tryb życia, powstrzymanie się od ćwiczeń fizycznych czy aktywności seksualnej. Niekiedy lekarz może zaproponować ciężarnej leki o działaniu rozkurczowym lub preparaty oparte na progesteronie lub jego pochodnych. W przypadku braku poprawy i utrzymywaniu się objawów przez więcej niż kilka dni konieczne jest poszerzenie diagnostyki o ocenę hormonalną dobrostanu ciąży (seryjne oceny gonadotropiny kosmówkowej i progesteronu) oraz badania obrazowe (USG).
Organiczne schorzenia genitalne i pozagenitalne, działania jatrogenne, przyczyny urazowe lub związane ze stylem życia, nawykami czy specyfiką pracy zawodowej pacjentek to kolejne czynniki etiopatogenetyczne odpowiadające za zaburzenia rytmu krwawień miesiączkowych lub wystąpienia nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych w każdym okresie życia kobiety. Najczęściej obserwowane są u kobiet w okresie rozrodczym. W tej grupie mieszczą się tzw. krwawienia przełomowe pojawiające się jako następstwo przyjmowania złożonej antykoncepcji hormonalnej i stanowiące główną przyczynę rezygnacji pacjentek z tej formy leczenia. Dopiero po wykluczeniu wszystkich innych przyczyn krwawienia z dróg rodnych można postawić rozpoznanie czynnościowych krwawień z macicy.
Definicja czynnościowych krwawień z macicy obejmuje nie tylko przypadki krwotocznych miesiączek ale dotyczy również przedłużających się lub zbyt częstych krwawień na tle cykli owulacyjnych jak i bezowulacyjnych. Krwawienia czynnościowe są przyczyną 50% wszystkich nieprawidłowych krwawień w terminie miesiączki i w 80% przypadków dotyczą kobiet z cyklami owulacyjnymi. Nieprawidłowe krwawienia w terminie miesiączki u owulujących kobiet charakteryzują się cyklicznością oraz znaczną utratą krwi i/lub przedłużającą się miesiączką. Zwykle spowodowane są niewydolnością ciałka żółtego bez istotnych zaburzeń funkcji osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Krwawienia czynnościowe u kobiet z cyklami bezowulacyjnymi są nieregularne, o różnym nasileniu i są manifestacją zaburzeń hormonalnych osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Najczęstszą przyczyną krwawień bezowulacyjnych jest zespół policystycznych jajników lub czynnościowe zaburzenia mechanizmów regulujących funkcję gonady żeńskiej w okresie menarche lub tranzycji do menopauzy. Tak więc jeżeli nie jest to plamienie okołoowulacyjne lekarz będzie Panią diagnozował w kierunku w/w przyczyn. Pozdrawiam.